timerPrzewidywany czas czytania to 2 minuty.

CONNECT 4

Mało czasu na gry. Mało czasu na pisanie recenzji. Czasami przydałoby się coś szybkiego i niewymagającego. Coś wręcz dla dzieci.

Zaraz! Jest przecież Connect 4!

Connect 4

Connect 4, to dosłownie bardziej rozbudowana wersja Kółka i Krzyżyka. Mamy pionową planszę i zestawy żetonów w dwóch kolorów. Łatwo się domyślić, że to gra dla dwojga. Zasady również jak w popularnej grze, gdzie plansze rysowało się na kartce. Ten, kto ustawi cztery swoje żetony w pionie, poziomie lub na ukos, wygrywa! Jest jednak pewne utrudnienie. Żetony można wrzucać tylko od góry. I co? I nic. Oto wszystkie zasady Connect 4.

Connect 4

Cokolwiek byśmy nie mówili o Connect 4, trzeba przyznać, że to gra łatwa i szybka. W ciągu dwudziestu minut udało mi się rozegrać pięć partii. Niestety większość przegrałem. Oznaczenie na pudełku podające minimalny wiek 6 lat nie jest tu kłamstwem. Ba! Wydaje mi się, że nawet młodsze dziecko by się połapało, jak grać w Connect 4.

Do tego Connect 4 jest grą sprytnie pomyślaną. Spróbowałem zagrać sam ze sobą, żeby doprowadzić do częstego w Kółku i Krzyżyku przypadku, w którym cała plansza jest zapełniona, ale nigdzie nie ma połączenia. Innymi słowy, starałem się sprawić, żeby nikt nie wygrał.

Otóż nic z tego! Przy trzech próbach za każdym razem w przypadku koloru czerwonego lub żółtego, dochodziło do sytuacji, w której miałem podwójny ruch. Gdziekolwiek przeciwnik nie położyłby żetonu, żeby mnie zablokować, ja dopełniałem kolor i miałem upragnioną linię czterech żetonów. Wtedy poznałem niejako geniusz i siłę Connect 4. W tej grze praktycznie zawsze będzie zwycięzca i będzie przegrany.

Niestety na tym kończą się zalety. Connect 4 ostatecznie sprowadza się do blokowania przeciwnika, póki nagle nie pojawi się sytuacja podwójnego ruchu liczyć na błąd przeciwnika. Tyle… Więc gra okazuje się dość losowa.

Podsumowując, Connect 4 to typowa gra dla dzieciaków. Jeżeli szukamy czegoś kompletnie niewymagającego, szybkiego i absolutnie bez klimatu, to gra dla nas. Jeżeli chcemy zrobić jakiemuś dziecku prezent, to jest to dobra gra. Starsze może zapali do oderwania się od komputera, a młodsze może dzięki temu poćwiczyć paluszki i dowiedzieć się co to pion oraz poziom, a nawet nauczyć się rozróżniać kolory (w każdym razie dwa z trzech podstawowych). Jednak jeżeli jesteśmy zapaleńcami klimatycznych, ładnie oprawionych graficznie gier strategicznych (jak ja), odpuście sobie.

Nasza Ocena
 • 7/10
  Oprawa - 7/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 8/10
  Interakcja - 8/10
 • 6/10
  Losowość - 6/10
6.2/10

wypisy

Mało czasu na gry. Mało czasu na pisanie recenzji. Czasami przydałoby się coś szybkiego i niewymagającego. Coś wręcz dla dzieci.

Zaraz! Jest przecież Connect 4!

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry Connect 4 na Ceneo.pl!

O redaktorze

Szczęśliwy mąż, dumny ojciec i aspirujący pisarz. Za dnia przeprowadza bestialskie eksperymenty na grach, nocą pisze bestseller (tak przynajmniej sobie wmawia). Z wykształcenia filozof, z zamiłowania fantasta, z duszy buntownik. Koneser gier z treścią i klimatem, zarówno tych "bez prądu", jak i takich, co trochę go potrzebują.

Wszystkie artykuły