timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Znana dziennikarka Agata Młynarska pochwaliła się wrażeniami z nadmorskich wakacji w Polsce i wywołała niemałe oburzenie, nazywając tamtejszych turystów rodziną kiepskich i mężczyznami w gastronomicznej ciąży. Narzekań nie było końca. Współczując Agacie Młynarskiej nieudanych wakacji, zapraszam do recenzji równie letniej gry w klimacie nadmorskim, gdzie kraby będą walczyć o swoje miejsca. Czas na “Kraby na fali” wydawnictwa FoxGames.

Zasady gry w Kraby na fali

Po wymyślonym przez siebie naprzemiennym ułożeniu pionków na planszy oraz wybraniu gracza rozpoczynającego, ów gracz ma za zadanie poruszyć jednego ze swoich krabów w taki sposób, by wylądować finalnie na krabie przeciwnika, lecz są pewnego rodzaju ograniczenia. Gwiazdki na pionku determinują ilość pól o które można się poruszyć, a jego wielkość pokazuje możliwości lądowania. Chodzi tu o to, że krab może zakończyć swój ruch na przeciwniku swojej wielkości lub mniejszym od ruszanego pionka. Uczestnik nie może w swojej turze “powtórzyć pola”, czyli ruszyć się w potoczne “W te i nazad”, oraz poruszać się po polach pustych. Jeśli kraby się ze sobą rozdzielą polami pustymi, FALA zmywa mniejszą ich część (taka ciekawostka). Uczestnik, który nie ma możliwości wykonania ruchu, odpada z gry. Wygrywa ostatni na placu boju.

Kraby na fali - GameBy.pl

Po prostu urocze i …

Koń, jaki jest- każdy widzi, więc co do grafiki gry, którą widzicie na zdjęciach, nie będę się rozprawiał. Napiszę tylko, że podoba mi się jej bajeczność i paleta barw tam użyta. Pionki mi się bardzo podobają, a plansza… tutaj zauważyłem mały jej defekt. Plansza tej gry nie do końca się rozkłada, więc trzeba ją nieco dociążyć.

Kraby na fali- Gameby.pl

Kraby na fali i jej regulamin mogę nazwać hybrydą szachów (blokowanie przeciwników) i “Hej to moja ryba” (każda tura kurczy nieco pole gry). Wszystko to opakowane w rodzinną grę o uroczej grafice. Podoba mi się jej prostota i łatwość wytłumaczenia zasad. Czy rozgrywka jest prosta? To zależy od poziomu doświadczenia twoich przeciwników i sposobu rozłożenia swoich krabów na początku gry. Ci początkujący będą zapełniać przypadkowym pionkiem, przypadkowe wolne miejsce gry, a ci bardziej doświadczeni będą szukać dla swoich krabów najlepszych miejscówek. Tak samo będzie z rozgrywką: Amatorzy ruszają się, aby się ruszyć, a ci logiczni zwykle ruszają się w celu odseparowania krabów na dwa obozy, lub by zasłonić niewygodne dla nich kraby. Jako fan gier warcabopodobnych/szachopodobnych te kraby zasługują moim zdaniem na duże uznanie w kategorii “Rodzinne gry logiczne”. Bardzo przyjemnie mi się w to gra. Z tury na turę plansza się zmienia i sytuacja na planszy również, więc ta gra jest nieprzewidywalna. Nie zgodzę się, że w tej grze nie da się ułożyć strategii. Jeżeli każdy umieszczony pionek na planszy będzie przemyślany, to można sobie rozplanować drogę do sukcesu (chyba że ktoś zaplanował lepsiejszą drogę i wygra).

Kraby na fali- Gameby.pl

Na koniec

Kraby na fali to bajecznie wyrysowana logiczna gra dla rodzin. Ciekawe zasady, które są proste do wytłumaczenia i proste do zagrania. Krótko mówiąc, jest to nietypowa gra logiczna na 15 minut i bardzo mi się ona podoba (jeszcze mnie, ani moich bliskich nie znudziło).

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena
  • 9/10
    Grafika - 9/10
  • 8/10
    Pomysł - 8/10
  • 7/10
    Grywalność - 7/10
8/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły