timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Krzesła służą nam, do wszystkiego. 99% populacji używa krzeseł do położenia na nim swoich 4 liter. Pamiętamy też zagraniczną wpadkę byłego Prezydenta, który stanął na krześle i zapewne chciał pokazać szogunowi, jak na tych krzesłach wygodnie się stoi, zapraszając go do siebie. Wydawnictwo Trefl pokazuje nam, że krzesło służy temu, by na nim postawić inne krzesła. Zapraszam do tekstu o grze Mistakos.

Reguły gry Mistakos

Każdy z uczestników wybiera sobie kolor krzesełek i losuje gracza rozpoczynającego, który może na pustym blacie postawić jeden ze swoich stołków. W tym momencie rozpoczyna się zabawa. Zadaniem kolejnego z graczy jest ułożenie wybranego przez siebie krzesła na krześle podstawowym w taki sposób, by nie dotknąć blatu lub nie strącić konstrukcji. Ta wspaniała budowla będzie się rozrastać, dopóty nikt jej nie rozwali. Nieumyślny wandal, który do tego dopuści, zabiera wszystkie upadłe stołeczki do swojego konta. Gra kończy się ustawieniem przez zwycięzcę ostatniego krzesełka.

Pomysł na grę jest szalony

Koń, jaki jest, każdy widzi, więc bawić się w krytyka sztuki bawił nie będę. Powiem wam tylko, że gra jest wykonana rzetelnie.

Grając w zręcznościowo-logiczno-imprezowe Mistakos wpadłem na pomysł wymyślenia nowej kategorii gry: gry przyciągające, czy jakoś tak. Moja pierwsza rozgrywka była kilkakrotnie przerywana przez obserwatorów, którzy chcieli spróbować postawić krzesełko na konstrukcji, lub popodopowiadać mi gdzie ustawić ten stołek by się nie przewróciło. Takie wtrącanie się w coś, na co przed chwilą nie było zainteresowania, denerwuje bardzo, ale potrafię to zrozumieć.

Mistakos - GameBy.pl

Mistakos jest grą pomysłową. Nie sądziłem, że stawianie krzesełka na krzesełku jest tak wciągające. Mamy różnokształtne stołeczki w 4 rodzajach i nie ma łatwo. Ktoś tu nazwał Mistakos, krzesełkową jengą. Trochę prawdy w tym jest, tylko… wyzwanie w treflowych stołkach zaczyna się od drugiego krzesełka. Pamiętam grę, w której konstrukcja stała, a nam zostało po jednym stołeczku. Wyczyn był jeszcze większy, ponieważ graliśmy w 3 osoby, więc nasza konstrukcja była 21-krzesełkowa.


GameBy.pl jest na YouTube! Zajrzyj tam i zobacz co robimy.

Drogi treflu. Planszówki przyzwyczaiły mnie do 4-osobowej gry. Dalibyście kolejny kolor albo nawet kilka kolorów, by zwiększyć ilość graczy do 6/8/12. Takie coś mi się zamarzyło, pisząc recenzje.

Na koniec

Kiedy obserwowałem reklamy Mistakos, uważałem ją za zabawkę dla kilkulatków. W swojej karierze recenzenta testowałem kilka zręcznościówek, które kocham i ubóstwiam (może trochę bardziej od quizów) i nauczyłem się jednego. Nie oceniaj po okładce, gdyż zawsze się możesz zaskoczyć lub rozczarować. Nie umiem ocenić inaczej tej gry niż na 3 × 10. Wspaniały pomysł, rzetelne wykonanie i emocjonująca zabawa.

Życzymy Miłego Grania!
Nasza ocena
  • 10/10
    Grafika - 10/10
  • 10/10
    Pomysł - 10/10
  • 10/10
    Grywalność - 10/10
10/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły