timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kto z was lubi zakłady? Zakłady mogą dotyczyć wszystkiego, od przestrzegania swoich postanowień noworocznych, do obstawiania zwycięzców konkursów telewizyjnych. Dla każdego człowieka najlepszym zakładem jest ten, który z pewnością wygra. Są ludzie, którzy na zakładach zarabiają grubą gotówkę. Ja natomiast chcę wam przedstawić imprezową grę planszową wydawnictwa Albi dla miłośników gier typu kalambury, gier wiedzowych, a nawet gimnastyki, czyli Party Alias: wielki zakład.

Za egzemplarz gry dziękujemy sklepowi internetowemu ALEplanszowki.pl

W pudełku znajdziemy:

 • Okrągłą dwustronną planszę składaną na 4 części
 • 6 pionków w kształcie ludzików
 • 6 żetonów do zakładów
 • Klepsydrę odmierzającą 1 minutę
 • Czerwoną plastelinę
 • 249 kart z 1494 zadaniami
 • Instrukcja

Party Alias: wielki zakład - GameBy.pl

Przygotowania:

Uczestnicy dzielą się na co najmniej dwuosobowe drużyny. Każda z drużyn wybiera kolor pionka i zakładowy żeton o identycznej barwie. Następną rzeczą jest ustalenie wersji gry, czyli po której stronie planszy będą zawodnicy się poruszali. Do wyboru mamy trasę krótszą (16 pól do mety) i dłuższą (22 pola do mety). Po wybraniu wersji gry rozkładana jest plansza, ludziki zajmują pole start, a talie kart są rozmieszczane w specjalnych sferach na planszy.

Wszystko rozłożone. Rozpoczynamy zabawę.

Po rozłożeniu planszy, ułożeniu wszystkich elementów na swoich miejscach oraz ustaleniu kolejki rozpoczynamy grę pełną ryzykownych decyzji, zakręconych zadań i sporej dawki humoru. Gracz rozpoczynający swoją turę zaczyna od nominacji gracza wykonującego zadanie i wyboru zadania. Zanim zadanie zostanie przeczytane, nominujący obstawia swoim żetonem, o ile pól się on poruszy, w razie porażki przeciwnika. Kolejnymi czynnościami jest przeczytanie reguł zadania i wykonanie tego wyzwania przez nominowanego. Zaliczone zadanie przybliża pionek drużyny do pola META gracza nominowanego, o tyle pól o ile toczył się zakład. Nie wykonanie zadania poprawnie, czyni gracza wybierającego wygranym zakładu i przesuwa swój pionek o ustaloną przez siebie stawkę. Kolejne tury nieco ograniczają wybór wyzwań dla swoich planszówkowych wrogów, ponieważ kolejne zadania będą dotyczyły symbolu, na którym stoi pionek. Zwycięża drużyna, która dotrze jako pierwsza do mety.

Wszystkie wyzwania są rozłożone na 3 kategorię

 • Twórcze- Ten typ zadań wymaga od uczestników zdolności plastycznych. W tego typu wyzwaniach zawodnicy będą rysowali lub lepili z plasteliny różne przedmioty w taki sposób, by przyjaciele z drużyny odgadli i wygrali zakład.
 • Ruchowe- Tutaj gracze będą m.in. się poruszać, stać na jednej nodze, bawić się w pokazywane kalambury, lub teatrzyk kukiełkowy, czyli kalambury pokazywane drugą osobą.
 • Słowne- Tutaj trzeba pochwalić się wiedzą ze wskazanych dziedzin, pograć w skojarzenia, czyli przedstaw w 3 słowach wskazane hasło lub układać zagadki dotyczące wymaganego hasła

Ale to jest ładne:

Po otworzeniu tego zielonawego pudełka zauważycie, że pod planszą i instrukcją znajdziemy genialną wypraskę, w której wszystko ma swoje miejsce i nie musimy się obawiać o to, że karty nam się poprzemieszczają i niepotrzebnie potasują. Uwielbiam taki szacunek do elementów. No i oczywiście ciekawe grafiki i plansza przypominająca koło od ruletki. Z wyglądu tej gry jestem mega zadowolony.

Party Alias: wielki zakład - GameBy.pl

Zabawa jest szalona:

Jest kilka powodów, dzięki którym polubiłem ten rodzaj gry Alias. Na początku wspomnę, o dobrym pomyśle, na stworzenie gry w 2 wersjach. Jedna wersja jest dla miłośników gier na szybko, a druga strona planszy bardziej się spodoba 2 drużynowym rozgrywkom i miłośnikom imprez. Kolejny plus to mnogość kart i ponad 1000 zadań. Na każdej z kart jest 6 takich wyzwań (3 na awersie karty i 3 na rewersie) więc czeka nas wiele oryginalnych rozgrywek, ponieważ karty się rzadko co powtarzają. Zasady mnie bardzo się spodobały. Żeby wygrać, trzeba znać się na własnej drużynie, mieć stalowe nerwy, umiejętnie przekazywać informacje, znać swoich przeciwników, a kiedy ktoś ma kontrole nad grą nie mieć żadnej litości i kazać rywalom dokonać prawie niemożliwego, by potem ruszyć się o 3 pola. W tej grze warto myśleć strategicznie. Niestety nie znam taktyki zwycięskiej w tej grze, ponieważ wszystkie tury jak na razie przegrywam wraz z moją drużyną.

Pierwszy raz pochwalę autorów instrukcji, którzy napisali tą instrukcje w sposób zabawny. Brawo.Party Alias: wielki zakład - GameBy.pl

Czegoś mi brakuje:

Przyczepie się tylko do jednej rzeczy. Do zadań twórczych przygotowano plastelinę. Szkoda że w całym tym ekwipunku nie dano pisaka do rysowania z jakimś notatnikiem czy plastikową tablicą.

Kupujcie i grajcie.

Party Alias: Wielki zakład to gra imprezowa dla ludzi lubiących gry typu kalambury, gry w skojarzenia i dla tych którzy kochają się po prostu powygłupiać. Ten cały hazardowy element czyni tę grę jeszcze ostrzejszą, cały mechanizm obstawiania, wzbogacony o element podkładania nogi nominowanemu i wyczekiwanie na porażkę przeciwnika jest tym, co w tej zabawie można pokochać. Ta gra jest warta swojej ceny. Zachęcam do zakupu tej gry w sklepie internetowym ALEplanszowki.pl, która oferuje najlepsze gry w niskiej cenie. Czekam na wasze opinie.

Nasza Ocena
 • 8/10
  Grafika - 8/10
 • 10/10
  Zawartość Pudełka - 10/10
 • 9/10
  Pomysł - 9/10
 • 9/10
  Grywalność - 9/10
9/10

wypisy

Kto z was lubi zakłady? Zakłady mogą dotyczyć wszystkiego, od przestrzegania swoich postanowień noworocznych, do obstawiania zwycięzców konkursów telewizyjnych. Dla każdego człowieka najlepszym zakładem jest ten, który z pewnością wygra. Są ludzie, którzy na zakładach zarabiają grubą gotówkę. Ja natomiast chcę wam przedstawić imprezową grę planszową wydawnictwa Albi dla miłośników gier typu kalambury, gier wiedzowych, a nawet gimnastyki, czyli Party Alias: wielki zakład.

Życzymy Miłego Grania!

Party Alias: wielki zakład - GameBy.pl

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły