timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Postaw na Milion jest hitowym teleturniejem TVP2 opartym na licencji show The Money Drop. Prowadzącym tego quizu od ponad 5 lat, czyli 11 sezonów jest Łukasz Nowicki, a oglądać go możecie w soboty około godziny 19:05. Największa dotychczasowa wygrana wynosi 300 000 zł. Zapraszam was do recenzji gry wydawnictwa Ravensburger o znanym tytule Postaw na Milion.

Zawartość pudełka Postaw na Milion

 • Plansza
 • Instrukcja
 • 40 kartoników z pieniędzmi
 • Drewniany znacznik
 • 400 kart z pytaniami
 • 2 przykrywki

2016-03-16 11.41.38

Przygotowania

Po ułożeniu planszy umieszczamy na logotypie gry 40 kartoników imitujących paczki warte 25 000 zł każda. Karty umieszczamy w wygodnym dla prowadzącego miejscu, dzieląc je na 3 stosy. A znacznik umieszczamy na polu z numerem 1.

2016-03-16 11.45.52

Zagrajmy o milion

Na początek zabawy uczestnik lub drużyna otrzymuje równowartość 1 000 000 zł a jego zadaniem jest poprzez udzielenie poprawnych odpowiedzi ocalić fortunę lub największą jego część. Gra składa się z 8 pytań. Prowadzący przed przeczytaniem pytania pozwala graczom wybrać jedną z dwóch kategorii.

Po wyborze kategorii czytane są warianty odpowiedzi i tu jest niespodzianka niespotykana w TVP. Uczestnik może po odczytaniu wariantów skorzystać z jokera i zmienić pytanie na to które podczas wyboru kategorii odrzucił. Użycie jokera jest jednorazowe podczas całej gry.

Po odczytaniu pełnej treści pytania uruchamiany jakoś jest 60 sekundowy zegar i w ciągu tej minuty trzeba całą swoją udawaną gotówkę położyć na polach A, B, C lub D. Jeśli jesteś pewny odpowiedzi, obstawiasz wszystko na jedno pole. Jeśli natomiast nie znasz odpowiedzi możesz podzielić paczki na zapadniach pamiętając o tym, by zostawić jedną zapadnie pustą. Po etapie obstawiania, przychodzi pora na sprawdzenie.

Pieniądze położone na błędnych odpowiedziach przepadają bezpowrotnie a te wyłożone na poprawnej odpowiedzi biorą udział w grze. Od 5 pytania w grze biorą udział karty z 3 wariantami odpowiedzi a w pytaniu 8 trzeba wybrać 1 z 2 wariantów odpowiedzi.

Gra się kończy przegraną spowodowaną utratą miliona lub sukcesem udzielenia poprawnej odpowiedzi na 8 pytanie.

2016-03-16 11.47.37

Zrozumiałem uczestników

Jeśli chodzi o ten cały wygląd, to sami widzicie, jest cudny. Jeśli chodzi o reguły to moim zdaniem jest to bardzo dobre odwzorowanie difficultu i klimatu tego teleturnieju. Już wiem, dlaczego w Polsce nie został obroniony cały milion, tylko jego sporawe okruchy w postaci 25k/50k. Po prostu wygranie tego miliona jest prawie niemożliwe. Te dziwaczne kategorie i powiązane do nich jeszcze dziwniejsze pytania. Niby wybierając Gwiazdy liczysz na astronomie lub show biz, a tu masz pytanko o gwiazdach na fladze.

Kolejnym haczykiem zastawianym na uczestników jest możliwość udzielenia kilku odpowiedzi. Jeśli jesteś pewny odpowiedzi stawiasz milion na A lecz jeśli jesteś pewny na 80% to w większości przypadków ulegasz pokusie i 80% nagrody stawiasz na A, a pozostałe na innych zapadniach. To nic, że stracisz kasę, ważne, że przetrwałeś i grasz dalej. Problemem kolejnych pytań jest topniejąca dzięki niepewności uczestników ilość paczek, którą coraz trudniej rozdzielić. Tu uczestnicy nie są żądni wygranej, lecz przetrwania tych 8 pytań i wygrania tych sporych 50 tysięcy.

Co do planszówki technicznie. Spodobał mi się znacznik porządkujący grę. Kolejną zaletą jest bardzo czytelna karta pytań i sprytny sposób pokazania poprawnej odpowiedzi. Dobry wariant odpowiedzi pytania awersu karty jest na jego rewersie. Oczywiście wszystko jest wytrzymałe i solidne. Gra nie zajmuje dużo miejsca. Mamy 800 pytań więc jest ich dużo.

Mam zarzuty. Podczas streszczania wam instrukcji powiedziałem wam o jokerze. Szkoda, że Ravensburger tworząc polską edycję gry, zerżnął reguły z niemieckiej, która jest bardzo podobna, ale jednak są różnice. Jedynie co Polskie w tej grze to jest język i pytania. Co do pytań, to wiadome mi jest, że dużym kłopotem wśród quizów jest ich regrywalność spowodowana ograniczoną ilością kart. Trochę twórcy pytań poszli na łatwiznę, kopiując pytania z telewizji. Są także autorskie pytania, ale te skopiowane z TV mnie nieco wkurzyły. Brak timera w postaci klepsydry odmierzającej czas, który jest ważnym elementem zabawy, mobilizującym uczestników do szybszego ustawiania budowli z paczuszek nieco mi przeszkadza.

2016-03-16 11.50.31

Na koniec

Jeśli lubicie quizy i chcecie poczuć klimat obstawiania udawanej kasy podczas imprez lub spotkania z kumplami to szczerze polecam grę Postaw na Milion. Może znacie lepsze quizy, ale moim zdaniem ta planszówka jest najlepiej odwzorowanym teleturniejem na planszy. Tu nie tak łatwo wygrać, jakby to mogło wyglądać w telewizorku.

Nasza Ocena
 • 7/10
  Grafika - 7/10
 • 5/10
  Zawartość pudełka - 5/10
 • 8/10
  Pomysł - 8/10
 • 5/10
  Grywalność - 5/10
6.3/10
Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły