timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Rodzina to jedno z najpiękniejszych słów w życiu każdego człowieka kojarzy się ono z miłością, akceptacja i wszelkimi innymi pozytywnymi odczuciami. Rodzice w nas wierzą i czasami potrafią pojechać nam po ambicji, tylko po to, by w dzisiejszych czasach pełnych komfortu zmobilizowali nas do ciągłego rozwoju. Rodzeństwo służy nam jako darmowa niańka i nieco kablowate trzecie oko a niemożliwe w rodzinie jest powiedzenie swoim babciom, że jesteśmy najedzeni ich obiadem. Zapraszam was dzisiaj do recenzji gry „Pytaki” wydawnictwa DOBRETO.

Pytaki - GameBy.pl

Zagrajmy w Pytaki – skrót zasad

Mógłbym pisać o zasadach, gdyby nie to, że ta gra nie jest w żaden sposób ograniczona. Cała zabawa polega na odpowiadaniu na wylosowane z woreczka pytania dotyczące relacji łączących wszystkich członków rodziny. Oprócz pytań o marzenia, plany, ulubione cechy drugiej osoby. Pytaki dotyczą zadań, a niektóre z nich wykorzystują kostkę uczuć.
Pytaki - GameBy.pl
Chcecie zrobić pytaki bardziej planszówkowe? Ułóżcie żetony pytań w dowolny sposób, dowolną ich ilość i rzućcie kostką, poruszcie pionkiem, oraz wykonajcie wylosowane zadanie. Pomysłów na grę jest sporo.

Gra kończy się w wygodnym dla uczestników momencie i wygrywa gracz który… Uwaga! W tej grze nie ma ani zwycięzców, ani przegranych. Jedyna nagrodą w tej grze jest stek informacji, które można wykorzystać w celu naprawy zepsutych relacji.

Ocena

Pomysł na grę jest fenomenalny. Podoba mi się w tej grze jej elastyczność. Pytaki w żaden sposób ciebie nie ograniczają. Nie podoba ci się pytanie? Zmień je. Czas na odpowiedź nie jest określony stoperem. Odpowiadasz tak długo, jak tylko ci się podoba. Tu nie ma poprawnych ani błędnych odpowiedzi. Grę możesz przerwać w każdym momencie i odchodząc od stołu, nikt nie jest na ciebie zły.

Pytaki - GameBy.pl

Pozwolicie, że się nadal pozachwycam nad tym produktem Made in poland, ponieważ bardzo mi pomogła. Ja jestem człowiekiem trudnym. Największym moim problemem jest kontakt z drugim człowiekiem. Po prostu nie nauczyłem się przebywać w grupie lub coś mnie paraliżuje w sytuacji komunikacji grupowej. Właśnie dlatego kocham planszówki, bo dzięki nim kruszę powoli ten mur, który naokoło siebie zbudowałem.

Pytaki dodatkowo rozwijają to trudne dla mnie słowo „Komunikacja”. Uczę się rozmawiać, mówić o sobie, swoich problemach, emocjach i marzeniach. Dodatkowo uczymy się zasad dobrej rozmowy: Wysłuchiwanie drugiego człowieka, rozmowa tylko i wyłącznie na temat.
[xyz-ihs snippet=”yt”] Mnie ta gra wzruszyła. Zdarzyło mi się kilkakrotnie uronić łzę grając w Pytaki. Czasami pytanie było dla mnie za ciężkie lub odpowiedzi innych graczy zrobiły ze mnie płaczliwą płaczkę 🙂 Okazuje się, że mam kłopoty z samooceną i jestem bardzo pamiętliwy (niepotrzebne mi to, ale pozbyć się tego nie umiem). Dzięki tej grze poznałem bardziej swoja osobę i osoby z mojej rodziny.

Na koniec

Mamy gry, które bawią, uczą, są zręcznościowe, strategiczne i tak dalej, ale nigdy nie zagrałem w grę, która przećwiczy moją inteligencje emocjonalna i uczy tego, co w naszych relacjach jest czymś rzekomo prostym, a i tak nie potrafimy robić tego dobrze: Komunikacja. W tej grze nie jest najważniejsze zwycięstwo, ta gra cię w żaden sposób nie egzaminuje ani nie ogranicza. Najważniejsze w Pytakach jest czas poświęcony bliskim i próba rozmowy na takie tematy, na które nie mamy czasu, lub nie mamy odwagi na to, by o nich mówić.

Ja jestem twórcom tej gry naprawdę wdzięczny. Nie chodzi mi o to, że udostępnili blogerowi egzemplarz gry do recenzji, ale dzięki tej grze udało mi się szczerze porozmawiać z rodziną, bez żadnej kłótni, a z pełnym zrozumieniem. Polecam tę grę KAŻDEMU. Kończę się rozpisywać i zmykam pisać kolejne artykuły.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły