timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Oprócz gier imprezowych, logicznych i od niedawna karcianych, najbardziej lubię gry familijne. Jest jeden powód dlaczego je uwielbiam. Poprzez swoją prostotę zasad mam zawsze pewność, że znajdę chętnych do gry. Dzisiaj właśnie przygotowałem dla Was taką grę. Wykorzystuje ona ubóstwiany przeze mnie mechanizm Push Your Luck. Czyli lekka gra rodzinna: Tata Miś. Zapraszam!

Elementy gry Tata Miś:

  • 13 kafelków lodu stałego
  • 2 kafelki kruchego lodu
  • 1 kafelek z wanną
  • 1 pionek taty misia
  • 6 niedzwiadków
  • 6 kostek
  • Instrukcja

Tata Miś - GameBy.pl

Pole gry czas stworzyć

Z kafelków lodu stałego tworzymy ścieżkę, która prowadzi do kafelka z wanną. Nie musi być to wcale linia prosta. Co 5 kafelek umieszczamy pola z kruchym lodem. Każdy z graczy wybiera kolor niedźwiadka i umieszcza go przed pierwszą krą, tak samo przed tą kafelkową drogą umieszczamy tatę misia.

Tata Miś - GameBy.pl

W instrukcji o zasadach

Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik. Wykonuje on rzut wszystkimi 6 kostkami. Każdy wyrzucony symbol gry przesuwa tatusiowy pionek o 1 pole bliżej mety. Po wykonanym rzucie gracz może zaryzykować. Ma możliwość ponownego rzutu, wtedy kostki z wyrzuconym białym symbolem są odkładane na bok, a pozostałe są brane do ręki i wykonywany jest ponowny rzut. Jeżeli zostaną wyrzucone kolejne symbole, pionek taty jest przesuwany o kolejne pola i kolejka uczestnika trwa nadal i może nadal ryzykować. Uwaga! Jeśli w pierwszym lub kolejnych rzutach,wszystkie rzucane kostki wylądują na pustych polach, kolejka przepada, a niedźwiadek stoi dalej. Oczywiście po każdym rzucie można spasować, oddać kolejkę innemu graczowi, i przesunąć swojego misia do pola, na którym stoi duży tata miś jednocześnie przybliżając się do mety.

Na planszy są 2 nieprzyjemne pola kruchego lodu. Kiedy misiowy ojciec stanie na tym polu musi rzucić ponownie kośćmi. W takiej sytuacji oddanie kolejki jest niemożliwe. Kolejnym psikusem tej gry jest dobrowolne wydłużenie trasy przez jednego z uczestników. Możliwe jest to wtedy, kiedy za ostatnim uczestnikiem są co najmniej 2 kafelki, wtedy 1 kafelek jest odrzucany do pudełka, a pozostałe są umieszczane przed graczem prowadzącym, pamiętając o tym, że kruchy lód musi być umieszczony jako pierwszy. Wygrywa gracz, który jako pierwszy wskoczy do pola z wanną.

Tata Miś - GameBy.pl

Uwaga! będę zachwalał tę gre

Niby nie przywiązuje większej uwagi do grafiki i wyglądu komponentów, ale w tej grze wszystko wygląda uroczo. Wszystkie komponenty gry przenoszą nas w świat bajki. Małe drewniane kostki, drewniane kolorowe pionki misiaczków i fantastycznie ilustrowane elementy planszy. Kolejnym plusem jest możliwość kreatywnego układania planszy.

Co do reguł, to są one dokładnie wyjaśnione ilustracjami i przykładami. Ponadto spełniają wymogi gry familijnej. Według mnie gra rodzinna powinna być prosta, ambitna i ze sprawiedliwymi zasadami dla każdego, niezależnie od wieku. Tu nie trzeba być geniuszem historii ani zręcznym w palcach mistrzem twistera. W Tata Miś wystarczy mieć szczęście, odrobinę rozsądku oraz moją ulubioną żyłkę ryzykanta. Tu trzeba rzucać kostkami.  Na każdej z nich 4 ścianki są puste i tylko 2 pola gwarantują dalszą grę. To jest bardzo ciekawe i emocjonujące.  Z każdym kolejnym rzutem zmniejsza się ilość kostek, toteż zmniejszają się szansę na wyrzucenie kolejnych symboli. I Love It.

Jeżeli chodzi o wartości dydaktyczne tej gry, to dzieci oczywiście nauczą się wygrywać oraz przegrywać (jak praktycznie w każdej grze), rozwiną nieco swoją kreatywność oraz będą musiały podejmować trudne decyzje. Jako posiadacz młodszego rodzeństwa, jestem zadowolony z tej gry familijnej.

Tata Miś - GameBy.pl

Na koniec

Ktoś z was poszukuje gry rodzinnej, głównie dla dzieci, zajmującej mało czasu (ok. 25 minut), prostej i zrozumiałej? Jeżeli tak to szczerze polecam tę grę. Każdy polubi ją bardzo szybko, szczególnie dzieciaki. Tata Miś szczerze mnie zachwycił. Polecam!

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
DZIĘKUJEMY SKLEPOWI KrainaPlanszowek.pl ZA UDOSTĘPNIENIE EGZEMPLARZA DO TESTÓW

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły