timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Gra roku, Spiel des Jahres, Spier der Spiele… O takie tytuły biją się i marzą o takich nagrodach twórcy gier planszowych. Pudełko ozdobione takimi nagrodami potrafi podnieść jej wartość o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Od zawsze mnie interesowało, jak wyglądają kulisy takich plebiscytów i jak je zrobić zgodnie z konstytucją. Kurna przepraszam, miałem napisać zgodnie z prawem.

Moją ciekawość zaspokoił Krzysztof Pilch redaktor naczelny BoardTimes i twórca plebiscytu na najlepsze gry planszowe Gram Prix. Zapraszam do rozmowy.

Skąd pomysł na plebiscyt “Gram Prix”?

Kiedyś na najstarszej polskiej planszówkowej nagrodzie, czyli Grze Roku organizowanej przez Gamesfanatic, była część plebiscytowa, później z różnych względów z niej zrezygnowano. A że plebiscytu, w którym gracze wybieraliby swoje planszowe typy, nie było, postanowiłem zapełnić tę lukę. Chciałem też dołożyć kolejną cegiełkę do popularyzowania gier planszowych w naszym kraju. Mam nadzieję, że dzięki wsparciu innych serwisów, wydawnictw i sklepów oraz oczywiście graczy, zasięg plebiscytu będzie znaczący.

Co trzeba zrobić by taki plebiscyt był zrobiony “Na legalu”?

Stworzyć sensowny regulamin, który uwzględnia przepisy prawa-tu akurat jeden z naszych nowych redaktorów-Robert dużo się przy nim napracował. Od początku myślałem o nagrodach dla głosujących, najprościej byłoby zorganizować loterię, ale za dużo było z ty zachodu, by zrobić to, jak mówisz “na legalu” stąd inne rozwiązanie-nagradzamy ciekawe i dowcipne uzasadnienia oddanych głosów.


GameBy.pl jest na YouTube! Zajrzyj tam i zobacz co robimy.

Jakie gry braliście pod uwagę, tworząc listę nominowanych?

To gry wydane w 2015 roku. Staraliśmy się objąć ich możliwie dużo, stąd plebiscytowa definicja gry planszowej obejmuje również niekolekcjonerskie gry karciane oraz gry towarzyskie, oraz rozszerzenia (dodatki).

Jaki będzie miał przebieg dalszy ten plebiscyt?
Głosowanie trwa do 11 września, przez cały ten okres będziemy wraz z naszymi partnerami i przyjaciółmi promować plebiscyt. Po zakończeniu głosowania podliczamy głosy i w ciągu 2 tygodniu publikujemy listę zarówno nagrodzonych gier, sklepów i wydawnictw, jak i listę nagrodzonych głosujących.

Masz swoich faworytów?
Mam, ale oczywiście ich nie ujawnię. Najfajniejsze jest jednak to, że śledząc na bieżąco oddawane przez graczy głosy, widać ogromne zróżnicowanie. I akurat przewidywania różnych osób odnośnie do tego, która gra, sklep czy wydawnictwo wygra, jak na razie rozmijają się z rzeczywistością.

Krzysztofowi dziękuje za rozmowę i nieco dyplomatyczną odpowiedź dotycząca swoich faworytów. Was drodzy planszówkowicze i bliscy planszówkowiczów zapraszam do głosowania na najlepsze waszym zdaniem pudełka, wydawnictwa i sklepy internetowe. Ja już swoich faworytów wybrałem. By was bardziej do tego zachęcić, to każdy wasz głos będzie brał udział w losowaniu 1 z 50 nagród. Są to tańsze i droższe gry planszowe.

Tu macie link do głosowania

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły