timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Istnieje stwierdzenie, że bardziej znamy kosmos niż odmęty naszych ziemskich oceanów. W sumie nie ma w tym stwierdzeniu nic dziwnego, wszak kosmos to coś na tyle tajemniczego, że każdy by chciał odkryć coś nowego na jego temat. Choć mówi się, że to Zimna Wojna była największym wyścigiem technologicznym, tak dziś nasze czasy są świadkami, podobnego procesu, jednak na bardziej pokojowych warunkach. Chodzi o kosmos, a branża z tym związana to oczywiście wszelkiego rodzaju prywatne firmy, prześcigające się w swoich pomysłach. I nie mówimy tutaj o dwóch, trzech, takich przedsiębiorstwach na krzyż, a o znacznie większej liczbie.

 Kosmiczny biznes  – Kosmiczne pieniądze

​Branża kosmiczna to jeden wielki biznes. I nie ma co się dziwić, ponieważ tak naprawdę, każdy gdzieś w głębi duszy ma nadzieję, że kiedyś będzie mógł wsiąść do rakiety i polecieć na Księżyc. I jakby nie patrzeć w ostatecznym rozrachunku możemy zauważyć, że każda firma ma zupełnie inne priorytety. Dla przykładu firma Jeffa Bezosa, Blue Origin, od roku założenia, spełnia swoje wizje jeśli chodzi o transport ludzi oraz potrzebnych rzeczy. Tak zgadza się. Jednym z założeń kosmicznego Amzaona jest stworzenie komercyjnych lotów na naszą orbitę. Jednocześnie firma pracuje nad systemem transportowym. Obecnie firma współpracuje z NASA, które chce wysłać kolejny raz, człowieka na Księżyc. Oczywiście tak duża firma musi mieć swoją konkurencję w swojej branży. Space X. Firma Elona Muska zajmuje się głównie rakietami nośnymi. Taka technologia może się przyczynić do wielu udanych lotów. Obecnie firma koncentruje się na satelitach i lotach testowych. A obie rzeczy są ze sobą mocno połączone a to z tego względu, że wysłane próbnie satelity będą odpowiedzialne za przekazywanie sygnału internetowego. Czy wyniknie z tego coś jeszcze? Tego nie wiemy.

 

Kosmiczne Wycieczki

​Tematy jak i pomysły podróży kosmicznych czy ogólnie pojętego przemysłu nie ogranicza się jedynie do USA. Na naszym rodzimym podwórku również znajduje się firma mająca potencjał kosmiczny. Co prawda Space Forest nie projektuje rakiet kosmicznych czy skomplikowanych transportowców, ale zajmują się równie ważnymi rzeczami. Mowa tutaj o szeroko rozumianych systemach rakietowych, sztucznej inteligencji czy elektronice. Trzeba nadmienić, że Polska należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Organizacja ta działa nieprzerwanie od 1975r. Zrzesza ona wiele krajów, posiadających na swoim terenie sektor kosmiczny. Oprócz współpracy z krajami europejskimi, agencja ma na swoim koncie również kilka wspólnych misji z NASA. Taką wspólną misją może być wysłanie w kosmos jednego z najbardziej znanych teleskopów, czyli teleskop Hubbl’a. Oprócz programów kosmicznych agencja wspiera strukturę edukacyjną. Realizuje ona wiele programów dla uczniów oraz studentów z przedmiotów takich jak matematyka czy fizyka.

​Same firmy zajmujące się technologią kosmiczną, odgrywają również jedną z wyższych pozycji w gospodarce. Mimo, że branża kosmiczna jest przypisana do technologicznej branży gospodarki, to zajmuje ona sam szczyt hierarchii. Jej istnienie prowadzi do postępu technologicznego, przez co sama branża jak i znajdujące się w niej firmy stają się częścią polityki innowacji. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że rozwój tej dziedziny jest wspierany w ramach polityki obronności.
Wiele osób pewnie się zastanawia, jak dużo pieniędzy jest warta taka branża. Otóż już spieszę z odpowiedzią. Światowa branża kosmiczna, według danych z 2018 roku, była warta około 360 mld dolarów. Co więcej prognoza wskazuje, że do 2026r. wartość tego rynku wzrośnie o około 5,6%.

​Słowem końca. Branża kosmiczna jest nieodzownym elementem naszego życia. Moim zdaniem jeśli rozwój technologii, nie stanie w miejscu, już wkrótce będziemy mogli planować podbój kosmosu na większą skalę. Mam na myśli kolonizowanie planet lub wysyłanie misji w zupełnie nowe miejsca w kosmosie. To co kiedyś było tylko wizją przyszłości, dziś staje się rzeczywistością. Mam szczerą nadzieję, że będzie mi dane, kiedyś przelecieć się po orbicie naszej planety. Może ten wyścig technologiczny jest cały czas obecny, ale owoce jakie on nam przynosi otwierają nam zupełnie nowe drzwi.

 

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły