timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zagrajmy w Kuchenny Poker, czyli grę sygnowaną nazwiskiem Magdy Gessler. Kiedyś była Ona nazywana słusznie Gordonem Ramsayem w spódnicy, dziś jest królową TVN i osobą, która co czwartek zmienia oblicza restauracji od ponad 9 lat, a od 8. edycji jest jurorką programu MasterChef.

Oprócz kariery telewizyjnej Magda Gessler zasłynęła własnym podejściem do social mediów i popularnymi parówkami Besos. Dziś jedna z ikon polskiej popkultury postanowiła pochwalić się swoim wkładem w rynek gier planszowych.

Kuchenny Poker - GameBy.pl

Kuchenny Poker – Skrót zasad

Każdy z graczy otrzymuje spiżarnię i 415GS, a celem gry jest zarabianie kolejnych GS przez ugotowanie potraw z 4 kuchni świata. Zadanie nie jest łatwe, bo gracz w swojej turze, może albo wylosować i kupić żetony, albo ugotować jedną z dostępnych potraw. Dokładniej? Proszę bardzo.

Kuchenny Poker - GameBy.pl

Uczestnik, losując żetony może albo je kupić, albo oddać do natychmiastowej licytacji, albo jedno z nich kupić a jedno z nich oddać do licytacji. Proszę nie być zachłannym na produkty do spiżarni, bo każdy produkt pozostawiony w tym miejscu na koniec gry się psuje i przynosi stratę pieniędzy. Można za 20GS zagrać o podwójne zakupy, można jedną turę poświęcić na kupno lodówki, która przechowa do 4 produktów, które się nie zepsują. Koszt lodówki to 100GS, a na koniec gry lodówka zwraca 50GS. Uwaga! Lodówek jest mniej niż graczy.

Oprócz składników są drinki, które wzmacniają smak potrawom i potrafią dobrze dopasowane przynieść dodatkowe fundusze. Jest magiczna chochla, która służy jako Joker. Wylosowanie tarki pozwala na ugotowanie potraw z kuchni śródziemnomorskiej, a wylosowanie karalucha pozwala na dość bolesną zamianę produktu. Bolesną oczywiście dla rywala, bo nie dość, że traci produkt z gotowej potrawy, to otrzymuje karalucha, który mu psuje potrawę. Zepsuta potrawa to utrata pieniędzy, które gracz zdobył za skończenie potrawy.

Kuchenny Poker - GameBy.pl

Jak ugotować potrawę? Jeżeli w spiżarni są wymagane artykuły, to możecie odpuścić sobie kupowanie. Wykładacie ze spiżarni wymagane składniki i jeśli potrawa jest skończona, to zabieracie ją do siebie. Ukończona potrawa to zysk w Postaci GSów.

Uwaga! Po ugotowaniu 4 potraw do gry wkracza sama Magda Gessler, a raczej jej talia kart i 12 żetonów „Co zrobi Magda?”. Wylosowanie tego żetonu, to odkrycie karty i zastosowanie się wobec instrukcji tam napisanych. Uwaga! Odkryta karta działa do czasu odkrycia kolejnej z kart. One czasami przyniosą nagrodę, a czasami utrudnią zadanie.

Kuchenny Poker - GameBy.pl

Gramy do ugotowania 12 potraw i wygrywa gracz najbogatszy w GS po finałowym rozrachunku.

Tutaj przeczytacie recenzję podobnej gry – Top Kitchen!

Kuchenny Poker – Ocena

Jeśli chodzi o grafikę, to jestem zadowolony z jakości wykonanych komponentów, dobrze napisanej instrukcji i grafik, które może zbytnio nie powalają na kolana, ale są przyjemne dla oka. Co do okładki, to ona przyciąga wzrok wizerunkiem Magdy Gessler, lecz… Amatorów przyciąga, ci bardziej ograni w planszówki nie są zainteresowani tym tytułem właśnie z tego powodu. Bardzo podoba mi się pomysł na tekturową wypraskę, która jest bardzo praktyczna.

Kuchenny Poker - GameBy.pl

Oceniliśmy wygląd, oceńmy rozgrywkę

Mamy Magdę Gessler, mamy grę. No właśnie. Czy jest w co grać? Jeśli chodzi o mnie, to mi się spodobała gra, choć liczyłem na nieco więcej. To, co mi zagrało w tym tytule, to uwielbiana przeze mnie prostota zasad. Mi w recenzji zajęła 4 akapity, twórcom gry kilka stron w broszurce. Reguły z gry na grę się stają dość intuicyjne i można je recytować z pamięci.

Zapytacie pewnie: Czy jest zabawa? Amatorzy gier planszowych bawią się świetnie, ci ograni już mniej. Cała gra opiera się na loterii i podejmowaniu kilku decyzji. Jak na razie, dla mnie tego losu jest zbyt dużo. Mam nadzieję na dodatki, które tę losowość zahamują, gdyż widzę potencjał na nowe żetony, karty, potrawy. Planszowym żółtodziobom to nie przeszkadza i bawią się doskonale. Ja się bawię nieźle przy tej prostej grze, ale chciałbym więcej.

Liczę, że ci z EuroBuissnes Games zastanowią się nad dodatkami, bo wydali dobrą grę familijną. Ja bym jeszcze pobawił się w dodatkowe karty czy żetony, które usprawnią rozgrywkę i dadzą warianty gry dla doświadczonych. Krótko mówiąc, pomysł niezły, ale dla mnie tej gry jest trochę za mało jak na doświadczonego gracza.

Na koniec

Jeżeli jesteście miłośnikami gastronomii i fanami Magdy Gessler, to zapraszam was do kupna gry „Kuchenny Poker”. Może on z pokerem karcianym ma niewiele wspólnego, ale jest przyjemną loteryjką z ryzykiem i emocjami. Niespodzianki Magdy Gessler, magiczna chochla i karaluch już na was czekają. Jeżeli nie wiecie gdzie kupić, to poniżej macie linka do sklepu.

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły