timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Sąsiedzi i ich perypetie od zawsze budziły w twórcach morze weny literackiej i poczucia humoru. Dzieci znają historie o Pawle i Gawle według Fredry,oraz wynalazki Pata i Mata z czeskiej bajeczki. Wielokrotnie komedie nam opowiadały o wspólnych interesach, awanturach czy przygodach Państwa Krawczyków i Norków z serialu Miodowe Lata. Dziś niczym sąsiedzi, których łączy pełnej trawy polana. Pokłóćmy się zatem o jej użytkowanie. Zagrajmy w grę Sąsiedzi wydawnictwa Muduko.

Sąsiedzi - GameBy.pl

Sąsiedzi – Skrót zasad.

Cała gra składa się z dwóch rund, a każda runda z dwóch etapów. Przygotowanie gry jest proste, rozkładamy fragmenty łąki i dzielimy się zagrodami. Jeden otrzymuje proste zagrody królików, a drugi gracz otrzymuje zagrody z królikami o kształcie litery L. Pierwszy etap, to stworzenie łąki z rozrzuconych po stole fragmenty. Gracze naprzemiennie wybierają fragment i umieszczają na środku stołu. Trzeba pamiętać, by wybierane fragmenty się ze sobą stykały bokami i zabronione jest nakładanie na siebie tych kawałków.

Drugi etap jest tak samo prosty. Staramy się na utworzonej łące umieszczać swoje zagrody. Każda zagroda zajmuje 3 pola i nie może być umieszczana na polach pustych oraz zajętych przez inne zagrody. Te zagrody owcze i królicze umieszczamy naprzemiennie, dopóty jest to możliwe, rozpoczynając od królików. Gracz, który nie ma możliwości ruchu, przerywa swoją rozgrywkę i czeka na zakończenie gry przez rywala. Kiedy możliwości dalszej gry uczestników się skończą, następuje zakończenie rundy i podliczanie punktów karnych za pozostałe nieumieszczone na polu gry zagrody. Każda królicza zagroda daje 1 punkt karny, a owcza aż 2 punkty.

Sąsiedzi - GameBy.pl

2 runda to te same zasady, inny kształt łąki i zmiana zwierzątek. Właściciel królików z pierwszej rundy dostaje owce, a właściciel owiec króliki. Punktacja jest identyczna (owce dodają 2 punkty karne, a króliki 1 punkt). Wygrywa gracz najbiedniejszy w punkty. Możliwa jest gra drużynowa na 4 osoby, ale o tym w instrukcji.

Ocena

Patrząc na aspekt graficzny i jakościowy, ten tytuł cechuje bardzo miły dla oka wygląd i odpowiedniej grubości komponenty papierowe, które są wytrzymałe. Przyczepię się tutaj, a co :). Tak jak nie lubię powietrza w pudełku, tak pudełko do tej gry jest nieco za małe i trzeba się nakombinować, by odpowiednio zamknąć i domknąć pudełko.

Oceniając rozgrywkę zacznę od uwielbianego przeze mnie zwrotu „Geniusz tkwi w prostocie”. Mamy do czynienia z bardzo prostą grą logiczną, gdzie trzeba myśleć nad każdym swoim ruchem. Najpierw musisz planować i myśleć nad polem gry, co ci pomoże osiedlić twoje owce czy króliki. Kłopot w tym, że twoja strategia spotyka się ze strategią rywala i musisz się do niej dostosować. Rozgrywka jest bardzo prosta, bo polega na odpowiednim tworzeniu łąki i umieszczaniu własnych zwierzątek. Kolejną zaletą tego tytułu jest bardzo krótki czas gry i krótkie oczekiwanie na własną turę, dzięki czemu ta gra nie nudzi.

Sąsiedzi - GameBy.pl

Napisałem o prostocie tego tytułu, ale ona ma pazur wywołany negatywną interakcją. Zauważyłem, ze ta przyjemna rozgrywka dzieli się na 4 taktyczne fazy. Pierwszą z nich jest nich jest walka o łąkę, która będzie dostosowana do naszych zagródek. Drugi etap, to początek umieszczania zwierzaków, który najczęściej jest przypadkowy. Kiedy owce i króliki się zasiedlą, szukamy miejsc, gdzie nasz ruch zablokuje ruch innego gracza. Ostatnią fazą jest szukanie ostatnich możliwości umieszczania swoich zagród w kształcie linii, czy litery L. Przeszkadzanie i blokowanie rywala to moim zdaniem największy czar tego tytułu. Cała gra to walka o największą ilość punktów karnych u rywala. Cieszyć się, że ta punktowa dysproporcja (1:2) jest niwelowana przez rewanż, gdzie role się odwracają i to rywal musi sobie poradzić i spróbować się odbić.

Na koniec

Sąsiedzi to gra, która jest genialna w swojej prostocie i spodoba się fanom gier, prostym i miłośnikom gier tetrisopodobnych, czy układanek. Cała zabawa to układankowe warcaby, gdzie liczy się strategia, taktyka, spostrzegawczość i brak litości dla rywala. Bardzo prosta gra familijna, która nie zabierze wam dużo miejsca, dużo czasu i za portfel nie poszarpie was zbyt mocno.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły