timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Sykrim – jedna z najbardziej popularnych i wysoko ocenianych gier wszechczasów, gra uważana za prawdziwy wzór dla produkcji RPG z otwartym światem. Tytuł znajdujący się na półkach graczy wszystkich generacji. Ale czy nie jest on zbyt wychwalany? Czy jest jednak tak, że Skyrim to nudna gra?

Skyrim – Skąd ta popularność?

The Elder Scrolls V: Skyrim jest produkcją Bethesdy wydaną w 2011 roku, która w pięć pierwszych lat swojego istnienia sprzedała aż 30 milionów kopii! Od razu zauroczyła wielu graczy ziemią Nordów. Była ona przepełniona jaskiniami, kryptami, na pierwszy rzut oka pełnymi mrocznych sekretów, oraz różnymi frakcjami walczących o swoje przetrwanie!

Ten kolejny tytuł z serii The Elder Scrolls sławnego wydawcy RPGów budował swoje osiagnięcia również na innych sukcesach Bethesdy takich jak na przykład Fallout 3!

Powrót smoków! – O głównym wątku Skyrima

Dlaczego Skyrim to nudna, lecz popularna gra

Na początku gry egzekucję naszej postaci przerywa atak smoka, którego rodzaj nie był widziany w świecie The Elder Scrolls od tysięcy lat. Od razu każdy mógł zgadywać, że olbrzymią cześć głównego wątku gry będzie obejmować walka ze smoczym zagrożeniem. I naturalnie tak jest. Wiedząc to, można by się spodziewać, iż walka smoczego dziecięcia z rasą pożeracza światów będzie epickim przeżyciem do obejrzenia! Niestety jest tak tylko w pewnym sensie.

Jakkolwiek walka z tymi latającymi monstrami jest sama w sobie wielce wciągająca i potrafi być prawdziwym wyzwaniem, to sam wątek smoczego powrotu pozostawia wiele do życzenia. Wchodzimy w nim w kontakt z wieloma niezbyt ciekawymi postaciami, a większość tej historii nie wydaje się zbytnio ciekawa. Przy czym, trzeba dodać, iż samo zakończenie naszych zmagań jest jak najbardziej satysfakcjonujące.

Postacie NPC i otoczenie – Nie wygląda to ciekawie

Dlaczego Skyrim to nudna, lecz popularna gra

Każdy gracz chciałby w swoim ulubionym RPG chodzić po pięknie ożywionym, wciągającym świecie, pełnym wiarygodnych postaci i przemyślanego otoczenia. Niestety Skyrim ma spore braki w tej kategorii. Większość wypełniających mapę postaci NPC daje wrażenie braku życia. Co chwile słyszymy te same linie dialogu wymówione z kompletnym brakiem energii. W dodatku podczas eksploracji na drogach tejże prowincji nie ma prawie żadnego ruchu!

Tylko od czasu do czasu spotykamy jakiegoś przypadkowego farmera lub trubadura, który i tak nie ma nic ciekawego do powiedzenia. Świat Skyrima wydaje się przez to pusty. Możnaby wręcz powiedzieć, że jest… nudny.

Misje poboczne – Weź mi przynieś ten artefakt! I tamten też!

Dlaczego Skyrim to nudna, lecz popularna gra

W większości gier RPG znaczną część czasu spędzamy, wykonując różnorakie zadania poboczne i eksplorując. Nie inaczej jest w Skyrimie. W grze znajdują się setki różnorakich jaskiń, kopani, krypt i innych pełnych wrogów miejsc do przebycia i splądrowania! Jest z nimi jednak pewien problem. Mianowicie z czasem można łatwo zauważyć, że wszystkie one bardzo mało się od siebie różnią.

Ich generalna konstrukcja jest bardzo podobna, zagadki dzielą się na kilka prostych do rozwiązania rodzajów, a przeciwnicy nie są różnorodni. Walka z adwersarzami jakkolwiek początkowo przyjemna, z czasem staje się nadmiernie prosta nawet na wyższych poziomach trudności. Jeśli idzie zaś o łupy, to składają się one z niewielkiej ilości złota, kilku klejnotów, oraz pancerza lub broni, które są najczęściej dużo gorsze od naszych.

A jak to wygląda z misjami pobocznymi? W końcu nie może być z nim też aż tak źle? Otóż może! Większość z tych zadań można określić jako tak zwane „fetch questy”. Gracz musi zdobyć skądś jakiś przedmiot i komuś go przynieść, aby dostać zapłatę albo zlecenie na kolejny taki „fetch quest”. Naturalnie są też takie przypadki, gdzie można dopatrzeć się ciekawszego toku wydarzeń, ale jest to niestety relatywnie rzadkie.

Mody – Energizujący powiew świeżości

Dlaczego Skyrim to nudna, lecz popularna gra

Mając już główne wady Skyrima za sobą, wypadałoby jednak przejść do jednej z jego największych zalet! W końcu bez niej najprawdopodobniej zniknąłby on już, jako kolejny przeciętny RPG w historii gier komputerowych. Mianowicie mowa o jego olbrzymim potencjale  bycia modyfikowanym przez graczy! TESV posiada olbrzymi katalog ciągle aktualizowanych modów na NexusMods umożliwiających dostosowanie rozgrywki do własnych potrzeb!

Znajdują się tam ulepszenia graficzne, nowe bronie i pancerze, oryginalne postacie NPC, modyfikacje do głównego wątku gry, poprawki interfejsu i wiele, wiele innych zmian sprawiających, że Skyrim staje się zupełnie nową i fascynującą grą! A przynajmniej na jakiś czas.

Oczywiście nie wszystkie modyfikacje muszą brać świat Nirn na serio. Od czasu do czasu każdy potrzebuje czegoś bardziej humorystycznego.

Dlaczego Skyrim to nudna, lecz popularna gra

Krótko podsumowując

Mimo swych wad Skyrim nadal jest jedną z najpopularniejszych gier dostępnych na rynku. Wciąż posiada bardzo wierną społeczność i z pewnością będzie jeszcze przez długie lata jedną z ulubionych pozycji setek tysięcy graczy z całego świata. Jednakże nie jest on w stanie wciągnąć fanów gier posiadajacych pełniejsze detalów światy.

Jeśli Was podobnie jak mnie TESV nudzi, a chcielibyście wyjść poza świat gier RPG, to mogą wam się spodobać gry 4x, o których również napisałem artykuł.

O redaktorze

Oblrzymi pasjonat historii i wojskowości. Fan komputerowych gier stragtegicznych. Youtuberowy prezenter amator.

Wszystkie artykuły