timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja była czymś odległym i raczej abstrakcyjnym. Jednak dzisiaj technologia weszła praktycznie w każdy obszar życia. Rozwija się tak szybko, że nawet nie zauważyliśmy, iż tak zwane SI, jest już normalnością. Przejrzyjmy najciekawsze zastosowania sztucznej inteligencji! ​

Sztuczna inteligencja zastosowanie

​Zacznijmy od czegoś prostego. Każdy z nas posiada telefon. Smartfon jako urządzanie codziennego użytku posiada w sobie wiele różnych rzeczy. Jedną z nich jest również wirtualny asystent. Ów asystent jest swego rodzaju pomocą. Wydajemy polecenie, program to spełnia i dzięki temu oszczędzamy czas.

Sam asystent jest niczym innym jak SI, która się uczy. Dzięki analizowaniu ludzkiej mowy program odpowiada nam w coraz to bardziej ludzki sposób. Jest to przydatna funkcja, która oczywiście nie ogranicza się wyłącznie do telefonów.

SI otacza nas wszędzie!

Obracając się jeszcze w temacie telefonu. Dzięki niemu mamy dostęp do social mediów, które są również naszą codziennością. Lecz jaki związek ze social mediami ma SI? Otóż sztuczna inteligencja używana przez firmy takie jak Facebook, podpatruje nasze działania. Na podstawie tego, co robimy, odpowiednio dopasowuje odpowiednie tagi, jakie chcemy napisać pod zdjęciem czy sugeruje nam innych użytkowników, których możemy znać.

A to wszystko na podstawie posiadanych znajomych. Samo dopasowywanie towarzyszy nam również podczas robienia zakupów przez Internet. System widząc, co kupujemy, przeglądamy, wyświetla nam w reklamach znajdujących się na innych stronach, potencjalnie interesujące nas oferty.

Dom, który myśli

​Ciekawą rzeczą, jeśli chodzi o zastosowanie sztucznej inteligencji, jest również używanie jej w naszych domostwach. Są to tak zwane domy inteligentne. Zaawansowany system pomaga nam w różnego rodzaju działaniach. Pod naszą nieobecność może kontrolować temperaturę w domu, a gdy tylko wrócimy, na przykład z pracy, wejdziemy do ciepłego domu. Wstając rano nie musimy podnosić rolet, bo system to zrobi za nas.

Inteligentny asystent w domu

Ostatecznie rozwiązanie bezpieczeństwa na drogach

Mimo że zastosowanie SI znajdziemy w naszym domu, tak też technologia poszła o krok dalej. Coraz bardziej urzeczywistnia się wizja autonomicznych samochodów. Na potrzeby takich pojazdów rozwijane są zaawansowane systemy sztucznej inteligencji, które zastąpią fizycznego kierowcę. Cały pojazd będzie wyposażony w różnego rodzaju czujniki, wykrywacze, maszynerię, która zapewni bezpieczeństwo pasażerowi, jak i pozostałym użytkownikom dróg.

Samochody autonomiczne

Sztuczna inteligencja ratuje życia?

​Tego typu systemy są używane, co może wydawać się na pierwszy rzut oka trochę abstrakcyjne, w medycynie. Obecnie nie mamy aż takiego dużego zastosowania zaawansowanych SI w służbie zdrowia, jednak z biegiem czasu może się to zmienić.

Dobrym przykładem jest Ostróda, gdzie ma zostać zastosowany pierwszy inteligentny robot. Będzie on odpowiedzialny za przyjmowanie telefonów, przypominanie o terminach wizyt czy odpowiadanie na różnego rodzaju pytania. Dodatkowo będzie on zawsze miły. Wiele się również mówi, na temat tego, że podobne systemy pomagają lekarzom przy diagnozach czy badaniach.

Sztuczna inteligencja w medycynie

​Technologia idzie cały czas do przodu. Nie wiadomo, co będzie za pięć czy dziesięć lat. Jednak sądzę, że póki wykorzystujemy owoce technologii do pozytywnych celów, będzie z nami dobrze. Choć nigdy nic nie wiadomo. Być może przyjdzie dzień, w którym obudzimy się w świecie opanowanym przez maszyny. Teraz tylko czekać na kolejne zastosowania sztucznej inteligencji!

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły