timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Ze wszystkich gier, które uwielbiam najbardziej podobają mi się planszówki, ponieważ są one czymś nietypowym. Wystarczy plansza, pionki i ten cały nietypowy ekwipunek i można poczuć się jak dziecko, zapomnieć o tym, co nas otacza i pobyć ze znajomymi w atmosferze zabawy. Eventy planszówkowe cieszą się dużą popularnością i wystarczy rozłożyć plansze, by nieznajomi sobie ludzie się pobawili i zawarli ze sobą kontakt. Dziś wam pokażę 5 nietypowych pomysłów na grę planszową.

Kto drugi ten lepszy.

kto_drugi_front

Lucrum games wydało w tym roku ciekawą grę planszową, która jest prosta. Jedynie co jest potrzebne do gry to plansza, pionki i karty. Zasady gry są następujące: Umieszczamy pionki na polu start, rozdawane jest każdemu z graczy po 5 kart. Każdy z graczy kładzie dowolnemu przeciwnikowi swoją kartę i od tego, jaka jest wartość karty, pionek przesuwany jest o tyle pól do przodu, lub do tyłu. Ostatnią kartę trzeba wyłożyć sobie. Co najciekawsze turę wygrywa ten, który jest na drugim miejscu i tylko ona zdobywa punkty. Wygrywa gracz, który w klasyfikacji punktowej po 5 turach będzie na 2 miejscu. Właśnie takie nietypowe zasady w grach mi się bardzo podobają. Ta gra młode dzieci nauczy, że nie zawsze warto być zwycięzcą.

Koncept

rebel-gra-towarzyska-koncept-b-iext25473486
Jeżeli lubicie gry kalambury, lecz nie lubicie roli pokazującego, to zapewne ten pomysł wam się spodoba. Rozkładana jest plansza pełna symboli i za pomocą znacznika głównego oraz znaczników pomocniczych ustawianych na tych symbolach podpowiedzieć swojemu koledze, o co mu chodzi. Za odgadnięte hasła otrzymujemy punkty, a najbardziej obdarowany punktami wygrywa. Nie lubię się wygłupiać podczas kalamburów, dodatkowo ta gra zmusza do myślenia. Polecam.

Timeline

rebel-gra-towarzyska-timeline-b-iext10620872
Bardzo mnie cieszy popularność tej gry i jej nowe edycje. W Timeline naszym głównym celem jest pozbycie się swoich kart, a dostajemy ich 7. Po rozdaniu kart wykładana i natychmiast odwracana jest karta rozgrywająca. Każda z kart wskazuje wydarzenie z tyłu karty wydarzenie, jest wzbogacone o rok, w jakim to wydarzenie się wydarzyło. Zadaniem uczestnika jest wybór jednej ze swoich kart i ułożenie blisko karty rozgrywającej odgadując przy tym, czy wybrane wydarzenie było przed czy po wydarzeniu z karty rozgrywającej. Jeśli odgadnie, pozbywa się karty, jeśli natomiast spudłuje, pozbywa się swojej karty, lecz otrzymuje w zamian kolejną kartę. Ta gra może wystraszyć tematyką historyczną, lecz nie trzeba być laureatem olimpiad historycznych, by wygrać, intuicja i minimum wiedzy historycznej wystarczy na dobrą i pouczającą zabawę. Marzę o Timeline: music and Cinema.

Monopoly 80
pTRU1-19290727enh-z6

Czy wiecie, że Monopoly ma już 80 lat? Ta gra wciąż cieszy się dużą sprzedażą i dużym zadowoleniem. Powstało sporo edycji filmowych i sportowych tej gry. Monopoly przechodziło przez mniej i bardziej zadowalające transformację. Od Monopoly z kartami kredytowymi, do Monopoly gry karcianej. W Monopoly 80 możecie poczuć się, jakbyście grali w pierwowzór tej gry, gdybyście patrzyli na wygląd i estetykę pionków i tych drewnianych domków i hoteli. Reguły pozostają takie same z niewielkimi tylko odchyłami w stronę XXI W. Lubię takie powroty do przeszłości.

Pingwiny z Madagaskaru

Pingwiny z madagaskaru - GameBy.p
To jest gra, którą wam oceniłem w tym portalu. O tym, jak w nią grać przeczytacie tutaj. Ja natomiast jeszcze raz się pozachwycam. Dawno nie widziałem tak dobrej gry. Mnogość materiałów i instrukcja w formie książeczki mogłaby wszystkich wystraszyć. Na początku myślałem, że jedynie ta tematyka ukochanej kreskówki może tą całą sytuacje uratować. Zagrałem w obie wersje i bardziej podobuję mi się (cytując króla Juliana) Wersja zaawansowana, bo lubię poznęcać się nad przeciwnikami. Jeszcze raz poleca m ta grę.

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły