timerPrzewidywany czas czytania to 5 minut

Miłość jest światłem życia, a małżeństwo to rachunek za to światło. Takimi oto słowami Karol Krawczyk z serialu komediowego Miodowe Lata dobitnie zdefiniował te miłosne relacje między kobietą i mężczyzną. Trudno się z nim nie zgodzić. Mężczyźni najpierw obiecują swoim partnerkom życie jak w bajce, a potem się okazuje, że tą bajką był Kopciuszek. Kobiety natomiast potrafią zrobić awanturę praktycznie o wszystko. Od niewyrzuconych śmieci do niezapamiętanego dnia rocznicy ślubu. Charakterystyka postaci zmienia się z biegiem lat. Żabcia staje się ropuchą a misiaczek durnym osłem.

Ech… ile razy za dziecka słyszało się słowa: Nie żeń się Kamil. Nie popełnij tego samego błędu, jaki ja popełniłem. Niby zakucie się w obrączki jest nieszczęściem, a jakoś moi rodzice od ponad 20 lat są razem i są ze sobą szczęśliwi. Zapraszam was do recenzji gry „Gierki małżeńskie”

2016-03-06 18.42.20

A w pudełku:

• instrukcja
• plansza dwustronna (wersja dla 1 pary i dla 2 do 4 par)
• 8 pionków
• 52 karty znamy się
• 52 karty wiem wszystko
• 52 karty kalambury
• 52 karty między słowami
• 12 kart ABC
• 64 żetony kupidyn
• 6 żetonów zwycięstwo (wersja dla pary)
• 1 klepsydra
• 2 tabliczki do rysowania
• 1 tabliczka z obrotową butelką
• 2 flamastry suchościeralne
• 1 gąbka

Gierki małżeńskie - GameBy.pl

Przygotowania

Po rozłożeniu planszy gracze wybierają swoje pionki. Wszystkie talie kart należy umieścić w dostępnych dla uczestników miejscach (w grze dla 1 pary miejsca na karty są pokazane na planszy). Obok planszy w najlepszym dla wszystkich uczestników miejscu kładziemy klepsydrę, mazaki, tabliczki do rysowania i tabliczkę z butelką.


GameBy.pl jest na YouTube! Zajrzyj tam i zobacz co robimy.

Niech wygra miłość. Gramy w Gierki Małżeńskie

Wersja dla 2-4 par

Grę ozpoczyna kobieta z najkrótszym stażem małżeńskim i umieszcza swój pionek o jedno pole w przód. Pole, na którym zatrzymał się pionek, a raczej jego kolor pokazuje jaki typ zadania ma wykonać. Każde dobrze wykonane zadanie to 1 żeton kupidyna w garści. Po tym, jak kolejka pierwszego gracza się skończy grę, przejmuję kobieta z kolejnej drużyny. Kiedy damski skład tej gry skończy swoje tury, do gry wkraczają faceci i oni główkują i sprawdzają się w zadaniach. Kiedy wszystkie pary będą najbliżej środkowego pola, gracze liczą swoje kupidyny i ci, co mają najwięcej, przesuwają się na środek, ogłaszając się zwycięzcami.

Gierki małżeńskie - GameBy.pl

 

Wersja dla 1 pary

Gracze umieszczają swoje pionki na symbolu własnej płci lub by było prościej, po przeciwległych stronach planszy. Grę rozpoczyna kobieta, która przesuwa pionek do przodu o jedno pole i wykonuje zadanie które, partner jej czyta, lub podpowiada, jeśli chodzi o kategorie typu kalambury, czy między słowami. Poprawne wykonanie zadania to 2 żetony dla odgadującego i 1 dla osoby, która podpowiadała. Gra się kończy w chwili, kiedy gracze stoją najbliżej środka planszy, wtedy podliczane są kupidyny i kto ma ich najwięcej, wygrywa voucher na 1 z 4 nagród (sprzątanie, prasowanie, gotowanie, seks), które może sobie wybrać lub wylosować grając w butelkę.

Gierki małżeńskie - GameBy.pl

Zadania:

Znamy się — Jeden z uczestników czyta pytanie dla niej lub dla niego i zadaniem pytanej pary jest udzielić zgodnej odpowiedzi, pisząc ją na tabliczkach do rysowania. Jeśli odpowiedzi będą identyczne, para otrzymuje punkt, a w grze na jednego gracza odgadujący dostaje 2 punkty, lecz podpowiadający otrzymuje 1 punkt.

Wiem wszystko — gracz odczytuje na głos treść karty, a pozostali gracze odpowiadają w parach na pytanie, używając do tego kart ABC. Gracz, który odczytuje pytanie, nie bierze udziału w turze, więc jego partner musi poradzić sobie sam. Pary, które prawidłowo udzieliły odpowiedzi, dostają 1 żeton kupidyn.

Gierki małżeńskie - GameBy.pl

Między słowami — zadaniem gracza jest przekazanie swojemu partnerowi za pomocą słów zawartego na karcie hasła. Do każdego hasła przypisane są 4 wyrazy, których nie można użyć podczas opisywania. Para zyskuje 1 żeton kupidyn, gdy prawidłowa odpowiedź padnie w czasie mierzonym przez klepsydrę.Gierki małżeńskie - GameBy.pl

Kalambury– w talii kart kalambury znajdują się hasła do narysowania na tabliczkach (film, pozycje miłosne, powiedzenia i przysłowia). Gdy jeden gracz rysuje, partner musi odgadnąć hasło. Para zyskuje 1 żeton kupidyn, gdy prawidłowa odpowiedź padnie w czasie mierzonym przez klepsydrę.2016-03-06 18.58.02

Butelka-Uczestnik kręci butelką i wykonuje zadanie wskazane przez gwint butelki.

2016-03-06 19.09.53

Nawet niezła imprezówka dla par

Cieszy mnie wytrzymałość materiałów i wygląd planszy, lecz mam małe zastrzeżonko. Ta gra jest dość uboga w rysunkowe skecze A. Mleczki. Szkoda.

Pierwszy raz opowiadam wam o grze, której z prywatnych względów nie testowałem. Testowali ją sparowani obrączkami członkowie rodziny, a ja byłem takim arbitrem. Im ta gra się bardzo spodobała. Jedyne ograniczenia w tej grze to wiek (+16) i posiadanie swojej drugiej połówki. Co do limitu wiekowego to w pełni się zgadzam, ponieważ pojawiają się erotyczne elementy gry, przykładowo pozycje miłosne w kalamburach oraz niektóre ilustracje A. Mleczki z roznegliżowanymi kobietami.

Ja jako miłośnik quizów bezpiecznie spojrzałem na pytania i difficult ich jest średni i to oceniam na duży plus, ponieważ ta gra nie wymaga geniuszu od uczestników. Ta gra jest kolejnym przykładem lekkiej rozrywki dla graczy i dość przyjemnym przykładem gry imprezowej dla par.

Mam 2 zastrzeżenia. Pierwszym z nich jest nieco kłopotliwe, nieco loteryjny wybór 1 z 4 wyrazów w kartach „Znamy się”. Ja bym je usunął i bym na ich miejsce pomyślał o innych otwartych pytaniach sprawdzających zgodność odpowiedzi. Pytania o ulubionych aktorów, czy wymarzony model samochodu, dały o wiele więcej fanu niż typ zadania”Wybierz z 4 odpowiedzi jedną”. Moje drugie zastrzeżenie to pytania quizowe i popularny z Kariery Politycznej styl pokazywania odpowiedzi, czyli zbyt jawna plamka na literce.

2016-03-06 19.13.31

Koniec

Gierki Małżeńskie jest niezłą grą na posiadówki ze znajomymi. Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o sobie i zobaczyć brak talentu plastycznego swoich kolegów i partnerów. Wśród tych 3 gier z Mleczkiem „Gierki małżeńskie” jest najlepsza. Jeżeli macie dużo wolnego czasu ze swoją lubą/lubym, a nie chcecie ich marnować na oglądaniu powtórek Warsaw Shore, to polecam sięgnąć po Gierki lub po jakąś inną lepszą grę 2 osobową.

Nasza ocena
  • 6/10
    Grafika - 6/10
  • 6/10
    Zawartość pudełka - 6/10
  • 6/10
    Pomysł - 6/10
  • 7/10
    Grywalność - 7/10
6.3/10

Sprawdź cenę gry Gierki Małżeńskie na Ceneo.pl!

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły