timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Dawno temu, w królestwie Gdzieniegdzie, żyły sobie elfy. Ja jednak bajek pisać nie umiem, więc skończę na tym jednym zdaniu.  Jestem tutaj od pisania o grach, wiec w moje ręce wpadła pozycja wymagająca od uczestników sprytu, taktyki i sztuki umiejętnego blefowania. Zatem pomyślałem o tym by, sobie nad tą bajeczną gierką podumać. Zapraszam do recenzji gry Kamienie w Kieszenie.

Zawartość Pudełka

 • 60 barwnych diamencików
 • 6 płytek postaci
 • 5 płytek z grzybami
 • Instrukcja
 • Woreczek

2016-02-15 20.12.27

Rzłóżmy materiały

Przygotowanie gry jest bardzo szybkie. Wybieramy swoją postać i umieszczamy jej płytkę przed sobą. Na środku stołu umieszczamy płytki z grzybkami. Ilość grzybów powinna być o 1 mniejsza od liczby uczestników. Z woreczka losujemy kryształy w taki sposób, by każdy grzybek miał po 2 diamenciki.

2016-02-15 20.13.38

Wojnę o kryształy czas zacząć!

Runda I

Jeden z uczestników odlicza do trzech i po odliczaniu, wszyscy uczestnicy wskazują na wybranego przez siebie grzybka. Jeżeli płytkę wskazał 1 uczestnik, to kryształki z tego grzyba należą do niego. Jeżeli natomiast na muchomora wskazało kilku uczestników, diamenty z niej zostają nietknięte, a wybierający zmarnowali swoją szansę. Po zakończeniu rundy na grzybkach lokujemy kolejne kryształy z woreczka (2 diamenty na pustym grzybku i 1 kryształ na grzybie z diamentami).

Rundy II i kolejne

Od rundy drugiej gracze mają możliwość kradzieży kryształów z płytki postaci innego gracza. Kradzież się uda, jeśli uczestnik wskaże na płytkę obcą samotnię. Jeśli natomiast chrapkę na cudze klejnoty ma kilku graczy, gracz obrabowany może czuć się bezpieczny. Od kradzieży można się uchronić poprzez zakrycie swoich błyskotek, wtedy diamenty przechodzą do skarbca, uczestnik odwraca swoją płytkę i przez kolejną rundę odpoczywa.

2016-02-15 20.17.21

Liczymy punkty i wygrywamy

Grę kończymy w chwili, gdy z worka wydobędziemy ostatnie diamenty. Punktacja wygląda następująco

 • Diamentowy zestaw (żółty,niebieski, czerwony) – 5 punktów
 • Białe diamenty – 2 punkty
 • Każdy kolorowy kryształ, nie zmieszczony w zestawie – 1 punkt

Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

Pograłem i pooceniam.

Jeżeli chodzi o jakość ekwipunku tej gry, to oceniam go na bardzo wysoki. Największą furorę zrobiły u nas błyskotki, które są naprawdę bardzo ładne. Jeżeli chodzi o reguły, to one są bardzo proste, a gra jest bardzo szybka i przyjemna. Każda z rund trwa do 15 sekund, bo wszystko, co musisz zrobić to pokazać grzyba i zebrać z niego kamienie lub poczekać do kolejnej rundy. To wszystko. Ilość diamentów z rundy na rundę nieco się zwiększa i rundy są coraz ciekawsze. Najciekawszą rzeczą jest możliwość kradzieży i ochrony. Kilka razy się zdarzyło, że ochroniłem swoje klejnoty, a potem okazało się, że nikt moją płytką nie był zainteresowany. Podoba mi się chyba to, co gracze lubią najbardziej, czyli legalna możliwość blefowania, więc każdy gracz musi być w pełni skoncentrowany, bo nie znasz planów innych graczy na obecną rundę. Dzieciaczki dzięki ciekawemu sposobowi punktacji, pouczą się małej arytmetyki poprzez ciekawą zabawę. Zabawa i pełny fan gwarantowany. Moim zdaniem jest to gra rodzinna skierowana targetem na dzieci i rodziny. Może także posłużyć jako rozgrzewkę do większych tytułów dla imprezowiczów i planszówkowiczów, ale ja nie potrafiłbym siedzieć przy tej grze godzinami (może dlatego że mam 21 lat i czuje że z tej gry wyrosłem). Ja się rajcowałem tą grą przez pierwsze partyjki. Młodsi pokochali tę grę, ja nieco mniej. To nie jest gra dla mnie, choć nie czuje zażenowania, jeśli ktoś mi ją zaoferuje do zagrania.

Na koniec

Kamienie w kieszenie to szybka, przyjemna i pełna emocji gra dla dzieci i rodzin, a nawet imprezowiczów. Refleks, zdrowy rozsądek i umiejętność chytrego oszustwa może uczynić gracza zwycięzcą. Oczywiście, że polecam tę grę. Mojej rodzinie się podoba.

ZA EGZEMPLARZ GRY DO TESTÓW SERDECZNIE DZIĘKUJE WYDAWNICTWU REBEL.PL

Nasza ocena
 • 8/10
  Grafika - 8/10
 • 9/10
  Zawartość Pudełka - 8.99/10
 • 7/10
  Pomysł - 7/10
 • 6/10
  Grywalność - 6/10
7.5/10
Życzymy Miłego Grania!

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły