timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Lubicie gry i zabawy słowne? Najtańszymi grami słownymi są inteligencja i szubienica, potoczniej zwana robakiem (Wystarczy kartka i długopis). Czasopisma dla szaradzistów ma mnóstwo pomysłów na krzyżówki, szyfrówki, jolki, baśki czy klasyczne krzyżówki panoramiczne. Gry planszowe mogą się pochwalić takimi grami słownymi jak Scrabble, Mistrz słowa, Boggle, Słowostworki. Wydawnictwo Piatnik może się pochwalić ciekawą grą słowną. Zrecenzuję wam dziś “Alfa Beta”

Alfa Beta - GameBy.pl

Zasady Gry w Alfa Beta

Na stałym podłożu rozsypujemy 100 płytek z literami, a pierwszym graczem jest ten, który jako pierwszy znajdzie literę A. Odkłada on znalezioną literę i jego zadaniem jest ułożyć z wybranej przez siebie pierwszej litery słowo niebędące skrótem ani nazwą własną. By nie było to takie proste, układanie wyrazów polega na “wyhaczeniu” liter za pomocą haczyka. Kolejka gracza kończy się sukcesem, kiedy wyhaczając odpowiednie litery ułoży poprawnie słowo. Uczestnik traci swoją kolejkę, kiedy wyhaczując (P. Miodek mnie zabije) wyraz upuści literę z ułożonego łańcucha lub gdy “złowi” literę ułożoną do góry nogami.

Alfa Beta - GameBy.pl

Gra się kończy wykorzystaniem wszystkich płytek lub sytuacją, w której pozostałe litery nie ułożą sensownego wyrazu. Następuje liczenie punktów za haczyki (pomarańczowe = 1 punkt, zielone = 2 punkty, czerwone = 3 punkty) Wygrywa gracz z największą ich ilością.


GameBy.pl jest na YouTube! Zajrzyj tam i zobacz co robimy.

Ocena

Bardzo podoba mi się solidne podejście do tematu jakości materiałów. Nieco pracochłonne było to naklejanie liter na płytki z haczykami, to nic, że część przykleiłem źle (do góry nogami), ale tych moich błędów nie widać.

Twórcy mnie zaskoczyli ponieważ, nie sądziłem, że autor gry słownej, będzie ode mnie wymagać pewnej ręki i koncentracji. W tej grze nie jest sztuką stworzyć 3 literowe słowo, sztuką jest stworzyć ponad 6-literowy wyraz. Trudność polega na tym, że im dłuższe słowo, tym łańcuch jest trudniejszy do opanowania, coraz bardziej się chybocze i łatwiej o jego zerwanie ( jest on po prostu bardziej niegrzeczny). Najdłuższym słowem, jakie udało mi się utworzyć, brzmiał WARKOCZYKI. Takiego mission impossible dokonałem. Oczywiście dzięki tej grze przećwiczycie słownictwo, koncentracje i opanowanie.

Szczerze wam powiem, że sceptycznie podchodziłem do tej gry, uważałem ją bardziej jako zabawkę. Okazuje się, że to jest gra, która potrafi wkurzyć (to lubię).

Do czego się przyczepię? Tak jak pisałem na początku, pracochłonne było naklejanie liter. Dobrze by było, gdyby Piatnik mnie w tym wyręczył. Gra byłaby bardziej komfortowa. Kolejnym błędem tej gry jest wielojęzyczna instrukcja obsługi. Dlaczego marnowany jest papier na instrukcję w nieznanych mi językach? Nie rozumiem czegoś takiego i nie lubię.

Na koniec

Alfa Beta nie jest wielką grą, jest ona czystą słowną rozrywką w nietypowym pomyśle i zaskakującym wykonaniu. Naprawdę, nie pomyślałbym, że do gry słownej potrzebna mi będzie pewna ręka i nieco chirurgicznej precyzji. Zabawa pełna emocji gwarantowana. Znowu zostałem zaskoczony pomysłem na grę i jestem pozytywnie zaskoczony. Twórcy gier muszą być szalonymi osobami :).

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena
  • 7/10
    Grafika - 7/10
  • 10/10
    Pomysł - 10/10
  • 8/10
    Grywalność - 8/10
8.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły