timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Na pewno większość z nas słyszała kiedyś to powiedzenie. Możliwe jest również, że niektórzy nie zastanawiali się głębiej nad tym przysłowiem. A po głębszym zastanowieniu, może wydać, że ma ono nie wiele sensu. Przecież ciekawość, to coś, co powinno rozwijać się w człowieku, już od najmłodszych lat. Tą opinię najgłośniej wyrażają przeciwnicy obecnego systemu szkolnictwa, ale takie myślenie może pojawić się u każdego z nas. Więc jak to jest z tą ciekawością? Przekonajmy się.

Czy ciekawość może być zła?

Można stwierdzić, że przysłowia to prawdy raczej nieaktualne oraz że nie trzeba się ich sztywno trzymać. Są to pewnego rodzaju życiowe wskazówki, do których stosuje się i tak znikoma liczba ludzi. Zwłaszcza, że tego wyżej wymienionego używa się najczęściej, kiedy chce się ukryć coś niewygodnego.

Jednak, jak łatwo stwierdzić, takie powiedzenie musiało się skądś wziąć. Akurat z tego o ciekawości, można wyciągnąć jedną istotną prawdę: Bycie ciekawym jest bardzo dobre, ale zbyt ciekawym, już niekoniecznie. Chodzi tu głównie o ciekawość, która może doprowadzić do niebezpiecznych, czy nawet tragicznych sytuacji.

Ciekawość - Gameby.pl

Rzeczywiście, czasem zdarza się tak, że przez zbytnią ciekawość, robimy coś niebezpiecznego, niewłaściwego lub po prostu głupiego. Jednak pokuszę się o stwierdzenie, że to nie bycie ciekawym, doprowadza do takich sytuacji. To raczej bezmyślność i brak rozsądku może powodować, że ludzie pakują się w kłopoty.

Dlaczego warto być ciekawym?

Ale właściwie, co niezwykłego jest w tej ciekawości? Przecież nie zagwarantuje nam ona pieniędzy, sławy, powodzenia, czy wielu innych pożądanych przez ludzi dobrodziejstw. Może jednak zagwarantować nam różne, na pierwszy rzut oka nieoczywiste rzeczy.

Po pierwsze – doświadczenia. Co prawda spokojne i stabilne życie wydaje się być całkiem korzystną opcją, ale odrobina ryzyka, może okazać się jeszcze lepsza. W zasadzie, nie musimy prawie wcale ryzykować. Już samo robienie drobnych, niecodziennych rzeczy może sprawić, że będzie nam się żyło ciekawiej.

Ciekawość - Gameby.pl

Ciekawość może być również stylem życia. Sprawianie, że każdy dzień i każde zdarzenie jest ciekawe, przekłada się na niezwykłą satysfakcje i samospełnienie.

Czemu ciekawią nas bezsensowne rzeczy?

Zabrzmi to pewnie trochę krytycznie, ale tak stworzony jest człowiek – czasem ciekawią go rzeczy zupełnie nieprzydatne lub takie, które nie dadzą mu żadnej korzyści. Przykładowo, rozwój serwisów plotkarskich wskazuje na to, że jesteśmy ciekawi prywatnego życia celebrytów, których prawdopodobnie i tak nigdy nie poznamy osobiście.

Ciekawość - Gameby.pl

Natomiast rzeczy, które mogłyby nas rozwinąć, przechodzą nam koło nosa. Taka jest już ludzka natura. Jednak przy odpowiednich staraniach, możemy nauczyć się zauważać interesujące rzeczy wokół nas. Zastąpmy niepotrzebne informacje tymi, które wnoszą coś do naszego życia.

Nie powstrzymuj się, działaj!

Jeżeli robimy coś ciekawego, coś czym można się pochwalić lub coś z czego sami jesteśmy dumni, to automatycznie, całe nasze życie staje się ciekawsze. Mamy więcej nowych możliwości i wiemy coraz więcej o świecie.

Zdarza się jednak tak, że niepewność i strach przed nieznanym potrafią objąć nad kontrolę nad ludźmi. A przecież zwykle nie ma się czego bać. Nowe rzeczy po pewnym czasie stają się dla nas czymś codziennym, trywialnym. Jednocześnie, pojawiają się coraz to nowsze perspektywy interesującego rozwijania się.

Ciekawość - Gameby.pl

Warto więc działać, przejmować inicjatywę i wychodzić z własnej strefy komfortu. Może jest coś, co od zawsze chcieliście zrobić, jednak jakieś czynniki wam na to nie pozwalały. Przy odpowiednim podejściu, pokonywanie barier nie jest wcale aż takie trudne.

Ciekawość sprawia, że możemy odkrywać świat na nowo. Uczyć się na swoich błędach. Zauważać rzeczy, które na co dzień mijamy lub znajdywać coś, o czego istnieniu nie wiedzieliśmy. Otwiera to wiele furtek na świat i sprawia, że życie wydaje się bardziej barwne i ekscytujące.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły