timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Wielkim sentymentem darzę grę Hej to moja ryba, od niej zaczęło się to moje pisanie na GameBy.pl. Jeżeli nie wiecie co to jest, to są takie szachy z pingwinkami, gdzie poruszacie się po liniach prostych i zbieracie rybki. Wstęp dziwny, a dla mnie nieco wzruszający, bo Granna ma dla was zabawę podobną, a nawet trudniejszą. Czas poskakać sobie niczym żabki w grze Frogi Wydawnictwa Granna.

Frogi - GameBy.pl

Frogi – Skrót Zasad

Kafelki tworzą planszę, której wygląd jest ustalony w instrukcji, albo jest inwencją twórczą uczestników. Każdy z graczy otrzymuje odpowiednią ilość żabek i 8 kafelków akcji specjalnych, z których losuje 4 z nich, a resztę chowa do pudełka. Cel gry jest prosty. Trzeba swoje żabki przepchać ze swojego pola startowego na pola startowe graczy przeciwnych.

Frogi - GameBy.pl

Uczestnik podczas swojej tury może wykonać jedna z trzech 3 czynności. Może skoczyć żabką sąsiednią lilię. Uwaga! Lilia, z której zeskakuję żabka, zostaje zatopiona. Jeżeli na listku już jest żabka, to pilnujmy się zasady, która mówi, że na jednym listku jedna żabka. Musimy tworzymy reakcję łańcuchową, gdzie przepychamy przeszkadzającą nam żabkę do sąsiedniego pola.

Frogi - GameBy.pl

Druga czynność jest prosta. Na zatopione pola nie można skakać, więc uczestnik może poświęcić swoją turę na odtopienie zatopionego listka co mu pomoże w dalszej wędrówce. Trzecią możliwością jest użycie kafelka specjalnego i wykonanie polecenia, jakie do kafelka (który nazywam kołem ratunkowym) jest przypisany.

Frogi - GameBy.pl

Uwaga! By podkręcić emocje, część zatopionych kafelków kryje w sobie miłe niespodzianki, które pozwalają zatrzymać się na lilii 2 żabom, bądź te nie miłe, typu wodny potwór, który kosztuje gracza kolejkę. Wygrywa gracz, który przeskoczy swoimi żabkami na pola startowe rywali.

Ocena

Jeżeli chodzi o wygląd, to jestem i zadowolony kolorowymi i świetnie zrobionymi żabkami, komponentami dość dobrej jakości, oraz dobrze napisaną instrukcją. Kolorystyką jestem zadowolony, ale tło gry jest przygnębiające. Zbyt ponuro wygląda ta plansza. Myśląc o dzieciach i rodzinach popracowałbym nad łagodniejszą i jaśniejszą barwą planszy, która będzie przyjemniejsza dla oka.

Frogi - GameBy.pl

Reguły gry mnie jako dorosłego i doświadczonego gracza nie porwały. Mamy tu do czynienia z grą logiczną, gdzie wykonujemy ruchy typowo szachowe/warcabowe. Dobrze, że nie dali gry z suchym przestawianiem pionków i topieniem pól, tylko coś gdzie możesz poplanować, poryzykować, a nawet poprzeszkadzać rywalom przestawiając, zamieniając pionki, a nawet topić pola, które ich drogę do wygranej znacznie wydłużą. Mogę powiedzieć, że dzieciaki, które bawią się z tą grą, faktycznie czerpią fan z tego tytułu mogą się nauczyć. Oprócz logicznego myślenia i planowania swoich działań to dość cenną lekcję, jaka mogą wynieść z gry w „Frogi”, to odpowiednie gospodarowanie swoimi możliwościami. To nie sztuką jest wypstrykać się ze swoich akcji specjalnych na początku gry, póki mogę. Sztuka w tej dość prostej grze jest znaleźć odpowiednią okazję, by sobie pomóc i rywalowi zaszkodzić.

Co mi przeszkadza? Nie wiem. Gra jest dobra, ale nie porywa. Może to efekt zbyt ponurej planszy 🙂 Chciałbym by ta gra doczekała się dodatków, refreshu. Mam nawet pomysł na wersję, gdzie kafelkami są heksagony. Możliwości ruchu wtedy są o wiele lepsze, a gra jeszcze bardziej rozbudowana.

Na koniec

Ja Frogi polecam jako grę logiczną grę familijną z większym naciskiem na ekipy dziecięce. Im  zabawa w skoki się spodoba. Dużo myślenia, planowania, taktyki i negatywnej interakcji w bardzo przyjemnym, choć kolorystycznie dołującym klimacie. Mnie tylko przeszkadza, ta zbyt ciemna rzeczka, a reszta mi się podoba i dla mnie jest to całkiem niezła gra.

 

Życzymy Miłego Grania!
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły