timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Obserwując MOJĄ UKOCHANĄ GRUPĘ NA FB (Wazelina!) o wymyślnej nazwie Gry Planszowe do której zapraszam, spotkałem się z recenzją gry Czas Zaorać Socjalizm. Nie sądziłem, że gra, która na Polak Potrafi zebrała ponad 75.000zł, doczeka się takiej dyskusji, jaką miałem zaszczyt obserwować. Zaciekawiła mnie ta wymiana zdań do tego stopnia, że postanowiłem rozmówić się z twórcą tegoż pudełka. Zapraszam na kolejny wywiad z serii Wilcza Gadka!

1. Jak zrodził się pomysł na grę Czas Zaorać Socjalizm i jak wyglądała jego realizacja?

Pomysł zrodził się zupełnym przypadkiem. Jako zapalony gracz Magic: The Gathering, pobrałem z internetu Generator magickowych kart i tak dla żartu stworzyłem kilka kart związanych z polską polityką. Było to jakoś w 2014 roku, kiedy to Nowa Prawica była na fali i bardzo dużo młodych osób (w tym oczywiście ja) było zafascynowanych Korwinem i jego „masakrami lewaków”, więc siłą rzeczy JKM był ich bohaterem. Moje „dzieła” pokazałem kolegom, którym pomysł i wykonanie bardzo się spodobał. Postanowiłem wtedy założyć fanpejdż na Facebooku, gdzie wrzucałem prawie codziennie nową kartę. Ani się nie obejrzałem, a strona miała kilka tysięcy fanów i ludzie naciskali, by stworzyć „prawdziwą grę”. Postanowiłem działać – zebrałem ekipę i rozpoczęliśmy pracę nad zupełnie autorską grą. Zaczynaliśmy od zera i poza dobrymi pomysłami nie dysponowaliśmy niczym. Mimo braku doświadczenia, prace nad CZS systematycznie postępowały i tak z początkiem 2015 roku gra była już grywalna. Niestety, jak na studentów przystało, nie mieliśmy ani grosza, jednak wtedy zgłosili się do nas ludzie z Polak Potrafi z propozycją zorganizowania zbiórki Crowdfundingowej. Ochoczo przystaliśmy na ich propozycję i po kilku miesiącach udało nam się uzbierać aż 75000 zł – tym samym ustanawiając rekord tego serwisu w kategorii gry. Przez kolejny rok szlifowaliśmy mechanikę i szukaliśmy firmy, która mogłaby wydać CZS na naszych warunkach – chcieliśmy pozostać całkowicie niezależni. Udało się. Podpisaliśmy umowę z Kuźnią Gier i tak w grudniu 2016 roku nasza gra wreszcie ujrzała światło dzienne.

2. Po tytule tej gry i po tym co na temat tej waszej pozycji obejrzałem można wywnioskować, że gra ma zamysł nieco propagandowy. Czy mam rację? Jeśli nie, to wyprowadźcie mnie z błędu.

Oczywiście, że przy grze co ma „Czas Zaorać Socjalizm” w tytule ciężko uniknąć propagandy. Jednak staraliśmy się jak mogliśmy by było to wyważone i obu stronom konfliktu (prawicy i lewicy) dostało się po równo. Śmiejemy się zarówno z zapatrzonych w socjalizm i liczących tylko na zapomogi państwowe tzw. „lewaków” jak i z fanatycznych wyznawców Korwina i wolnego rynku tzw. „kuców”. Ogólnie to w CZS żartujemy sobie się ze wszystkiego i wszystkich, a przede wszystkim z całej politycznej i społecznej rzeczywistości naszego kraju.

3. Dla kogo jest skierowana gra „Czas Zaorać Socjalizm”?

CZS jest skierowane do wszystkich, którzy mają poczucie humoru i chodź trochę orientują się w politycznej i internetowej rzeczywistości. Nie ważne czy ktoś jest prawicowcem, czy lewicowcem – każdy znajdzie coś dla siebie, pod warunkiem, że potraktuje to wszystko jako satyrę i okazję do spędzenia czasu ze znajomymi w luźnej atmosferze, a nie jako pojedynek ideologiczny na śmierć i życie. Oczywiście, by zrozumieć wszystkie żarty i nawiązania trzeba obracać się w specyficznym środowisku „internetowych śmieszków”, ale nie jest to warunkiem koniecznym by czerpać przyjemność z gry. Wiele osób na przykład myślało, że nasza gra jest stworzona wyłącznie dla żartu, ale podobno ku ich zdziwieniu bardzo dobrze się w to gra.

4. Czy stworzyliście grę by graczom coś uświadomić, czy to jest tylko czysta rozrywka polityczna?

Jak już wspominaliśmy nasza gra jest przede wszystkim humorystyczna, a dopiero później ideologiczna. Możliwe, że ktoś po rozegraniu partyjki zmieni swoje poglądy, albo zacznie dopiero interesować się polityką, ale to nie było naszym celem – są od tego inne lepsze media.

5. Jakie są wasze plany? Czy będziecie nadal coś tworzyć dla planszówkoholików?

Na maj albo Czerwiec planujemy wypuścić dodatek, składający się z 110 zupełnie nowych kart, który będzie swoistą „edycją rozszerzoną” wersji podstawowej. Zaimplementujemy w nim nowe mechaniki, jak i postacie dla których brakło miejsca w podstawce. Postaramy się też by nowe karty idealnie współgrały ze starymi, tak by można było tworzyć zupełnie nowe talie. Po wydaniu dodatku, chcemy rozpocząć pracę nad dużo większym (wręcz ogromnym) projektem, ale w tej chwili niech zostanie on naszą słodką tajemnicą.


Mateuszowi wielkie dzięki za rozmowę. Oczywiście chciałem poznać swoją opinię na temat gry Czas Zaorać Socjalizm i wyczekujcie cierpliwie recenzji, która już się pisze. Oczekujcie oceny od osoby o poglądach apolitycznych. Dlaczego? Poczekajcie a się dowiecie.

Czas na niespodziankę: Moje Wilcze gadki znowu się poszerzą tematycznie. Zwykle brałem osoby proplanszówkowe i ludzi pełnych pasji. Czas zaspokoić swoją ciekawość i porozmawiać z ludźmi, których działania nie rozumiem.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie wywiady z tej serii!

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły