timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Monopoly Imperium

W tym roku gra Monopoly obchodzi swoje 80 urodziny. Powstało mnóstwo edycji tej ekonomiczno-strategicznej gry rodzinnej i sporo gier podobnych do oryginału. Ta edycja jest jednak moją ulubioną z kilku względów, ale o tym później.

Monopoly Imperium - GameBy.pl

W skład gry wchodzi:

 •  Bardzo trwała plansza, składana na 4 części
 • 6 różnokształtnych pionków reprezentujących najważniejsze firmy (Coca Cola, McDonald, Paramount…)
 • 2 kostki
 • 4 wieże
 • 132 banknoty (30x $50, 72X $100, 30x $500)
 • 28 kart (14 kart szansa, 14 kart imperium)
 • 36 billboardów
 • Opakowanie dwuczęściowe składającej się z pokrywki i podstawy pudełka wypełnionej plastikową wypraską ułatwiającą przechowanie gry.
 • Dokładna  ilustrowana instrukcja do gry

Monopoly Imperium - GameBy.pl

Reguły gry

Po rozłożeniu planszy, przy każdym polu z nazwą firmy, ustawiamy billboardy. Każdy z graczy otrzymuje swój zestaw: wieżę, $1000, 2 karty Imperium. Zawodnik pierwszy rzuca kośćmi, porusza się o wskazaną ilość pól, wykonuje polecenie lub kiedy pionek zatrzyma się na polu firmy do nabycia, kupuje ją albo nie, gdzie akceptacja oznacza umieszczenie billboardu na swojej wieży, a odmowa zakupu wszczyna licytację. Uczestnik gry, który stanie na polu zakupionym, musi zapłacić właścicielowi firmy tyle, ile warta jest wieża przeciwnika. Wygrywa ten, który swoimi zakupami zapełni swoją wieże. Tyle z grubsza.

Jestem pod wrażeniem, ponieważ:

Przyglądając się całej stylistyce otaczającej plansze, jak i elementom gry, to bardzo spodobał mi się taki nowojorski motyw, który sprawia, że z miłą chęcią patrzy się na wszystkie batalie. Całe przygotowanie gry trwa ok. 2 minuty, czyli podobnie jak w zwykłym Monopoly. Do  rozgrywki dodano kilka rewolucji, które dodały trochę dynamiki, więc czas gry ograniczył się z regulaminowej godziny do 20-30 minut. Cieszy mnie to, że tworząc te zmiany, nie zabili nieśmiertelników typu więzienie, szansa i parking, lecz tam też nieco namieszali, urozmaicając przykładowo pole darmowego parkingu o dobrowolną wycieczkę po naszej planszy. Plusem także są koła ratunkowe w postaci kart IMPERIUM, których użycie może uratować podupadających graczy na bardzo ciekawe sposoby. Ta edycja monopoly jest edycją dla uczestników wygodną, nawet dla tego, który jest „Bankierem”. Wszystkie informacje na temat stanu gry uczestnika, jak i dostępności marki widać na planszy (W klasyku było poszukiwanie kart własności w pudełku, co mnie nieco denerwowało). Zakupy są uproszczone pieniążkami o 3 nominałach, co załatwia problemy z rozmienianiem na drobniejsze i łatwiej się liczy, niż w klasyku, gdzie było 7 nominałów i rodziło to pewne problemy z tamtejszą księgowością.

Na koniec tych moich zachwytów.

To jest gra, którą mógłbym polecić wszystkim na wolny czas, ponieważ nie nudzi się zbyt szybko,  a rozgrywka jest łatwa, prosta i przyjemna. Widać, że postawiono tu nacisk na strategię, co sprawia, że zabawa jest nieco trudniejsza niż w klasycznej edycji gry, lecz nadal zrozumiała. Podsumowując dodam jeszcze, że cieszy się ona popularnością wśród moich znajomych, rodziny oraz gości.

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena:
 • 10/10
  Grafika - 10/10
 • 9/10
  Zawartość pudełka - 9/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 10/10
  Grywalność - 10/10
9.8/10

wypisy

W tym roku gra Monopoly obchodzi swoje 80 urodziny. Powstało mnóstwo edycji tej ekonomiczno-strategicznej gry rodzinnej i sporo gier podobnych do oryginału. Ta edycja jest jednak moją ulubioną z kilku względów, ale o tym później.

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły