timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Co można powiedzieć o matematyce? Jest to dość potrzebny przedmiot, który z klasy na klasę wydaję się coraz trudniejszy. W klasach pierwszych uczymy się pisać cyferki, potem dochodzą nam plusy, minusy, ułamki, algebra, walce i nielubiana nawet przeze mnie trygonometria. Na szczęście twórcy planszówek chcą z matematyki zrobić edukującą zabawę, która jest przyjemna. Piatnikowi udało się grę matematyczną schować w płytkach do memory. Jak się udał Numerabis? Zapraszam do recenzji.

Numerabis - GameBy.pl

Skrót zasad Numerabis

Z 49 ponumerowanych płytek układamy kwadrat 7 × 7. Losowo wybrany pierwszy gracz rzuca obiema kostkami. Wyrzucone na nich wartości pokazują tryb gry (czarna kostka) i zadanie matematyczne (biała kostka). W trybie gry SOLO zawodnik odkrywa dwie płytki i jeśli numery na nich spełnią wymóg białej kostki, są zabierane przez gracza aktywnego. Błąd zakrywa odkryte płytki i przerzuca kolejkę dla kolejnego gracza. Wygrywa najbogatszy w kartoniki.

Numerabis - GameBy.pl

Ocena

Niestety, ale grafika tej gry mnie nie urzekła. Podoba mi się jej kompaktowość, ale cały ten wygląd płytek z awersu i rewersu… no, tym nie podbili mojego serca.

Numerabis - GameBy.pl

Może graficznie im się nie udało, ale usprawiedliwili i uratowali się pomysłem, który jest zaskakujący i naprawdę dobry. Ja bardzo lubię matematykę, więc nie dziwcie się lukrowi, który wylewam na Numerabis. Pierwszy aplauz tej grze składam właśnie za pomysł zrobienia z gry memorowej, gry matematycznej. Na takie coś bym nie wpadł. Plusa kolejnego im stawiam za poziom trudności gry, który jest rzekomo prosty i rzekomo trudny jednocześnie. Już wam tłumaczę dlaczego. W klasycznych memorach do karty X pasowała tylko i wyłącznie 1 karta X’. W numerabis karta X ma wiele pasujących kart „do pary”, więc prawdopodobieństwo zdobycia kartoników jest większe, lecz To biała kostka decyduje o tym, które z kartoników spełnia wymóg gry.

Czytając o Numerabis spodziewałem się mozolnego wyzwania matematycznego. Na szczęście, by nie przestraszyć uczestników, zadania na kostce są bardzo proste. (liczby parzyste/nieparzyste, A+B>60,A+B<20, A-B<5,A+B/5) bardzo proste zadania, a czarna kostka potrafi podkręcić zabawę swoimi ciągle zmieniającymi się wariantami gry.

Na koniec

Jeżeli tak samo, jak ja, lubicie matematykę i szukacie czegoś liczbowego lub chcecie podszlifować matematyczne zdolności swoje, czy swoich bliskich, to Numerabis jest grą dla was. Połączyć memory z arytmetyką!? Po raz kolejny i pomysł mnie zaskoczył i zabawa mnie wciągła 🙂 Teraz weź tu nie kochaj planszówek, jak one cię ciągle zaskakują.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły