timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Obywatel Jones – historia prawdziwa

Niewiele mówiący nam tytuł „Obywatel Jones” wbrew pozorom bardzo dobrze nawiązuje do przedstawionej przez Agnieszkę Holland historii. Czemu? Ponieważ główny bohater – tytułowy Gareth Jones to postać nieznana, zapomniana i (uwaga spoiler!) uciszona w przeddzień swoich 30-tych urodzin. Oparta na faktach opowieść o walczącym o prawdę w czasach Wielkiego Głodu na Ukrainie brytyjskim dziennikarzu, zasłużyła jednak by ujrzeć światło dzienne. Jeśli jesteście ciekawi z jakim skutkiem, zapraszam do lektury.

Obywatel Jones GameBy

 

Obywatel Jones – Fakty Historyczne

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Walijczyk Gareth Jones, którego matka znajduje się na Ukrainie przedostaje się do komunistycznego państwa podlegającego ZSRR i na własnej skórze doświadcza rozgrywającego się tam horroru. Słowem wyjaśnienia nadmienię, że Ukraina pozostająca w tamtym czasie pod zwierzchnictwem ZSRR doświadcza potwornych i wyniszczających kraj obostrzeń. Stalin wymaga i egzekwuje od zwykłych obywateli niemożliwych do zrealizowania danin co w połączeniu z ciężką zimą skutkuje masowym pomorem z zimna i głodu. Ludzie z jednej strony przerażeni widmem Stalinowskiej kary, z drugiej wycieńczeni z głodu i mrozu dopuszczają się najgorszych czynów. Ciężko zdecydować co najbardziej przeraża w filmie: czy fakt, że wszystko wydarzyło się na prawdę, czy to do czego posuwają się oszaleli ze zgrozy ludzie, czy to jak jeden człowiek u władzy może zmienić w koszmar losy wielu, czy może to, że nikt nie chce uwierzyć w to, co dzieje się w biały dzień pod rządami cenionego przywódcy radzieckiej potęgi…

Walka o prawdę

Odważny i nieustępliwy dziennikarz, zdecydował się pokazać prawdę i – jak to bywa w prawdziwym życiu – zderzył się ze ścianą. Nikt nie traktował poważnie jego doniesień, nikt nie próbował walczyć lub choćby dostrzec problemu. Jones po karkołomnej ucieczce z Ukrainy był jednak zdeterminowany by obalić odpowiednio wypromowany na zachodzie wizerunek Stalina. Niestety, ta nierówna walka okazała się ostatnią walką jego życia…

Obywatel Jones - GameBy

Opinie o filmie

Według krytyków filmowych, dzieło Agnieszki Holland rozczarowało. Historia została opowiedziana w sposób pozbawiony empatii i emocji, przekazując jedynie suche fakty i informacje. Doceniono natomiast piękną realizację kadrów w wykonaniu Tomasza Naumiuka. Mimo tego „Obywatel Jones” jest w moim odczuciu filmem ważnym, a przedstawienie go w taki, a nie inny sposób daje do myślenia. Zaryzykuję stwierdzenie, że Holland postawiła na zobrazowanie historii bez wprowadzania dodatkowych emocji, bo to co działo się w bezlitosnych czasach komunizmu odbiera resztki człowieczeństwa…

 

[wp-review]