timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

Na wstępie poruszę mały sekret pisarzy internetowych. System Google bardzo lubi teksty powyżej 350 słów. Są takie gry, których nie da się opisać i ocenić w 350 słów. Właśnie taką pozycją jest dosyć proste Pentago wydawnictwa Egmont. Pochylę się nad tą grą i będę lał tyle wody, by Googlowi zrobić dobry tekst. Zapraszam!

Reguły gry Pentago

Na płaskiej powierzchni mebla z czterema odnogami i blatem, układamy planszę kwadratową podzieloną na 4 mniejsze kwadraciki. Rozdajemy pojedynkującym się graczom kulki i rozpoczynamy zabawę. Celem graczy jest utworzenie z linii złożonej z pięciu “piłeczek”, a ustawiamy te kulki systemem naprzemiennym. Mówiłem, że proste 🙂 Czas na niespodziankę. Po każdym włożeniu kulki w dołek uczestnik zobowiązany jest do obrotu jedną częścią planszy o 90 stopni w dowolnym kierunku. Tyle z zasad gry w Pentago.

Ocena.

Ciężko mi tu oceniać grafikę więc, zamiast pochwalać pracę grafików, zajmę się oceną jakości wykonania gry. Co tu dużo mówić: przyłożyli się. Małe kompaktowe pudełeczko, które bezpiecznie przechowuje kulki, gdyż trudno mi się je otwiera, więc nie mam boja takiego, że mi się coś pogubi. Wielkie brawo także za wygodną obsługę planszy, która ani się nie zacina, ani te obroty nie są ciężkie do zrobienia.

Pentago jest dobrze wymyślona hybryda gry w kółko i krzyżyk oraz łamigłówki za 2,50 zwaną kostką Rubika. Reguły są proste, rozgrywka prosta nie jest. Wiem o tym, gdyż ani razu mi się nie udało w to wygrać. Moja wyobraźnia i moje zwoje mózgowe nie potrafią przewidzieć planszy obróconej w pewnym elemencie o 90 stopni i tu leży pies pogrzebany całej trudności gry w pentago. Spokojnie. Gra jest bardzo szybka (do 10 minut) i daje takiego łupnia umysłowi. Nie dziwi mnie ta lista nagród, którą ta gra może się pochwalić.

Na koniec

Pentago jest naprawdę wyśmienitą grą logiczną. Komuś tu się udało w małym pudełku schować śmiertelnie nudne Tic Tac Toe i oblec to w obrotowe plansze, które wizualnie fajnie wyglądają, a z rozgrywkowego punktu widzenia potrafią nieźle dać w kość. Ja jeszcze tych kulek nie ujarzmiłem, ale cieszy mnie ich obecność w mojej kolekcji gier planszowych. Na pewno się ucieszą ci, co szukają w grach planszowych czegoś zżerającego ich mózg 🙂 Dzięki za uwagę.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry Pentago na Ceneo.pl!

Nasza ocena
  • 10/10
    Grafika - 10/10
  • 9/10
    Pomysł - 9/10
  • 9/10
    Grywalność - 9/10
9.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły