timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Seriale kostiumowe nie są dla każdego. Jednak jeśli komuś już się podobają, jest od nich całkowicie uzależniony. Stroje, scenografia, muzyka… to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat, który przenosi do zamierzchłych czasów, odtwarzając je i tworząc piękną grę cieni przeszłości z teraźniejszością. Sporządzenie listy pięciu najlepszych było bardzo trudnym zadaniem, ale spróbowałam. Oto mój TOP 5!

Ripper Street

Brutalny, nieprzewidywalny i bez reszty wciągający. XIX wiek, Londyn. Policja zmaga się z codziennością mrocznych zaułków, krwawych zbrodni i niebezpiecznych tajemnic, których odkrycie może się wiązać z najwyższym ryzykiem… Serial ma w sobie wszystko, czego powinno się wymagać od kostiumowej produkcji BBC. Stwarza klimat, który pozostawia po sobie ślady jeszcze kolejnego dnia, gdy w drodze na przystanek autobusowy wciąż zerkasz przez ramię, by upewnić się, że nikt cię nie obserwuje.

Cranford

Ciepła opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym angielskim miasteczku, którego mieszkańcy muszą pogodzić się z upływającym czasem i zachodzącymi zmianami. Serial oparto na motywach powieści Elizabeth Gaskell. Główną rolę gra tutaj ceniona Judi Dench a sama produkcja została obsypana nagrodami. Nic dziwnego, skoro jeden odcinek może wywołać łzy śmiechu i wzruszenia.

Wikingowie

Pełen przygód i zwrotów akcji serial, który nie pozwala odejść od ekranu aż do ostatniego odcinka. Historia Ragnara, próbującego postawić się panującym obyczajom, często wywołuje sprzeczne uczucia, jednak jest to najważniejszy powód, by sięgnąć po produkcję. Dramatyzm podkreślono muzyką i często brutalnymi zdjęciami. Chociaż serial nie jest lekki w odbiorze, nikt nie pożałuje ani jednej minuty, poświęconej na niego.

Filary Ziemi

Akcja tego serialu toczy się w pogrążonej w chaosie średniowiecznej Anglii. Jest tutaj polityka, romans, intryga, jednak osią historii jest powstająca w Kingsbridge katedra. Pierwowzorem serialu była powieść Kena Folletta o tym samym tytule. Historia pokazuje świat z innej perspektywy, gdzie nic nie jest takie, jak mogłoby się wydawać. Ciągła walka dobra ze złem, przewartościowanie dotychczasowych priorytetów, ale przede wszystkim ludzkie zagubienie między ideałami a rzeczywistością we wspinaczce na szczyt.

Nastoletnia Maria Stuart

Już tytuł podpowiada tematykę obraną przez twórców. Losy szkockiej królowej ujęte w cztery sezony. Twórcy bawią się konwencją, mieszając kostiumy i obyczaje epoki ze współczesną muzyką. Serial nie tylko skupia się na polityce, ale luźno traktuje o życiu prywatnym Marii Stuart, jej miłościach, przyjaźniach, rozterkach wewnętrznych. Chociaż produkcja nazbyt często mija się z prawdą, by stanowić rzetelne źródło informacji o szesnastym wieku, to mimo wszystko przyjemnie ogląda się ten nietuzinkowy obraz.

To bardzo uproszczone zestawienie, seriali powinno tu być o wiele więcej. Jakie byście dołożyli?

O redaktorze

Artystka, spędzająca czas na tworzeniu i szukaniu swojej głowy, czym często doprowadza innych do białej gorączki a jedynym, który ją wtedy rozumie, jest jej pies. Umysł ścisły, skonfliktowany z humanistyczną duszą, z tego powodu często zapomina o minusach w równaniach i sprzątaniu stosów książek ze stolika. Uwielbia zieloną herbatę, zapach starych książek i widok ze swojego okna.

Wszystkie artykuły