timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Jestem przekonany, że spora część graczy swoją zabawę z grami komputerowymi zaczęła od przeglądarkowych MMORPG. Są to produkcje fabularne, umożliwiające jednoczesną grę ogromnej ilości graczy. Dzisiaj przyjrzę się ich fenomenowi, a także przedstawię kilku przedstawicieli tego gatunku.

MMORPG-Hit czy kit?

Wiadomo, pierwszą rzeczą na korzyść tego typu gier jest brak opłat. Oczywiście często możemy kupić przeróżne ulepszenia i przedmioty za nasze pieniądze, ale wiadomo, nikt nikogo do tego nie zmusza. Może to jednak doprowadzić to tak zwanego “Pay 2 Win”.

Dochodzi do tego w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gracze używający prawdziwej waluty mogą zyskiwać przewagę nad tymi chcącymi bawić się bez uszczerbku na portfelu. W tym wypadku ci drudzy pozbawieni są możliwości zabawy na równym poziomie.

Drugą opcją jest zbyt duży poziom trudności, sprawiający, że bez inwestowania nie mamy szans na osiągnięcie postępu. Gra staje się wtedy frustrująca.

MMORPG

Metin 2 jest tu często stawiany jako przykład. Sięgający po kartę płatniczą gracze znacznie szybciej mogą w nim czynić postępy. Pomimo tego, jest to produkcja kultowa w naszym kraju. Część moich znajomych cały czas poświęca na niego kilka godzin tygodniowo.

Działa na wszystkim!

Według mnie tym co najbardziej przyciąga do przeglądarkowych gier MMORPG, są ich wymagania. A właściwie ich brak. Nie musimy także pobierać praktycznie żadnych plików. Jedyne czego potrzebujemy to komputer z dostępem do internetu.

Dlatego właśnie gry te są dostępne dla każdego. No i tutaj rozpiszę się o dwóch produkcjach, które uważam za warte polecenia.

MMORPG

Margonem nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Tytuł, który powstał jako projekt studentów, szybko zdobył serca polskich graczy. Rozwijany od 2006 roku aż do dziś, oferuję masę zadań, lokacji, a przede wszystkim dobrej zabawy. Zdobywanie kolejnych poziomów jednej z sześciu klas postaci potrafi pochłonąć miesięcznie sporą ilość godzin.

MMORPG

Teraz trochę o wiele młodszym tytule, jednak nie mniej grywalnym. Mowa tu o Władcy Smoków, czyli o MMORPG na wypasie. Dostajemy tu masę aktywności i mechanik, znanych z innych produkcji, jednak tutaj wszystkie są w jednej grze i działają ze sobą jak zębatki w zegarku. Składamy tu drużynę z wielu różnorodnych postaci oraz bierzemy udział w bitwach PvE, jak i PvP. Dodajmy do tego zarządzanie własnym miastem i oto przed wami jedna z ciekawszych produkcji tego gatunku.

Zabawa dla każdego

Tak więc przeglądarkowe MMORPG są dla każdego, niezależnie od wieku czy sprzętu. We Władce Smoków zdarzyło mi się nawet ostatnio pogrywać w biurze, ale nie mówcie o tym naczelnemu. Z mojej strony to już wszystko na dziś, do zobaczenia wkrótce!

O redaktorze

Z zawodu oświetleniowiec. Z pasji barista i pisarz. Entuzjasta wszelkiego rodzaju fantastyki, nie ważne w jakiej formie. Gry, książki, filmy. I jeszcze kawa. W dużych ilościach

Wszystkie artykuły