timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Prodigy. Opętany, Zakon Świętej Agaty i Próba. To trzy najnowsze horrory, które na dniach pojawiły się na kinowych ekranach. Premiery można było obejrzeć na walentynkowych seansach o wdzięcznej nazwie „Romantycznie Straszny Maraton Horrorów” w chyba każdym kinie Helios. Na seans składały się cztery filmy (poza wymienionymi były jeszcze „Nocne Istoty”), ale dziś skupię się tylko na tych najnowszych.

Prodigy. Opętany

Ośmioletni chłopiec Miles zostaje ofiarą opętania, a dokładniej do jego ciała trafia dusza zabitego w chwili jego narodzin mordercy. Jego zaniepokojona matka – Sarah, zrobi wszystko, żeby uwolnić syna od niechcianego lokatora.

maraton - GameBy.pl

Film na początku mnie nie porwał, ale po seansie stwierdzam, że nie był najgorszy. Na pewno stanowczo odradzam koneserom kina tego typu, ponieważ wątki, zachowania, zagrania kamery i wszystkie elementy mające na celu wywołanie grozy, są bardzo typowe i oklepane dla horrorów.

Sam temat był już kiedyś wykorzystywany. Plusikiem było nie aż tak oczywiste zakończenie i umiar w sięganiu po gore.

Zakon Świętej Agaty

Mary – desperacko poszukująca pomocy, ciężarna kobieta trafia pod skrzydła zakonnic z klasztoru na prowincjach. Musi wyrzec się wszystkiego, co znała, w zamian za opiekę. Szybko jednak okazuje się, że przekraczając drzwi klasztoru, weszła do piekła.

maraton - GameBy.pl

Ten film zaczął się dobrze. Na pierwszy rzut oka widać, że jest to wysokobudżetowa produkcja, bo zdjęcia i lokalizacja były naprawdę wzorowe. W akcji łatwo było się połapać, a niektóre sceny wywoływały dreszcze.

Niestety niektóre sceny służyły tylko przestraszeniu widza i nie było do nich potem żadnego odwołania. Wszystko szło dobrze, jedynie pod koniec twórcy lekko się potknęli źle dobierając muzykę i za długo przeciągając sceny, przez co zamiast grozy uzyskali groteskę i salwy śmiechu na sali.

Miałam też wrażenie, że pod koniec film strasznie się spieszył, przez co wiele rzeczy nie funkcjonowało według zasad logiki. Porównując do jednego z nowszych filmów o podobnej konwencji – do Zakonnicy – Zakon Świętej Agaty podobał mi się bardziej.

Próba (przedpremiera)

maraton - GameBy.pl

Grupa nastolatków rozpoczyna swoją przygodę ze studiami w bardzo niefortunny sposób. Za cel stawiają sobie dołączenie do studenckiego bractwa, jednak warunkiem członkostwa jest przejście „chrztu bojowego”, który okaże się nie tylko walką o dołączenie do klubu, ale i walką o życie.
maraton - GameBy.pl
Oglądając Próbę, miałam wrażenie, że oglądam film krótkometrażowy rozciągnięty do długości 1,5h. Jest to najgorszy typ horrorów czyli slasher movie, czyli jedyne momenty, w których widzowie odwracali wzrok, były wywołane obrzydliwymi, niepotrzebnymi, krwawymi scenami, bo film sam w sobie nie był straszny.

Ocena Maratonu
 • 4/10
  Pomysły - 4/10
 • 8/10
  Zdjęcia - 8/10
 • 5/10
  Fabuła - 5/10
 • 7/10
  Gra aktorska - 7/10
 • 5/10
  Budowanie napięcia - 5/10
 • 3.5/10
  Groza - 3.5/10
5.4/10
O redaktorze

Siedzę sobie w dziale z serialami. Poza Netflixem zajmuje się larpami, malarstwem, śpiewem, teatrem, wspinaczką i tańcem.

Wszystkie artykuły