timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Znane są Wam warcaby? Gra na szachownicy pełna bić i damek, które często potrafią zdominować grę, a jej utrata jest wielką stratą.

Znana jest Wam gra Hej to moja ryba? Taka gra z pingwinkami i setką ryb do upolowania. Pytam się Was o te gierki, gdyż Rebel w swojej serii gier Gipf ma coś dla Was. Krążki, kulki, bicia i plansza, która zmienia swój kształt co każdy ruch. Zagrajmy w Zertz, wydawnictwa Rebel.

Skrót zasad gry Zertz

Na rozłożonej planszy w kształcie sześciokąta uczestnicy kolejno wykonują swój ruch, w którym mogą:

 1. Ustawić wybraną przez siebie kulkę ustawić na planszy i obowiązkowo usunąć jeden z pobrzeżnych krążków.
 2. Zbić kulki, które są w pobliżu innej kulki. Zgarnięte zbitki lądują do kieszeni gracza.

Jeżeli zebrane krążki spowodują oddzielenie grupy krążków, to mniejsza grupa przepada, a kulki lądują w kieszeni tego, co spowodował podział. Dróg do zwycięstwa jest aż cztery:

 1. 9 kulek, w 3 grupach, po 3 w każdym kolorze,
 2. 4 kulki białe
 3. 5 kulek siwych
 4. 6 kulek czarnych

Zertz - GameBy.pl

Ocena

Wykonanie gry jest po prostu obłędne. Wygląd gry jest dostojny i elegancki, a jakość materiałów stoi na wysokim poziomie. Nie rozumiem jednego. Skoro ta gra nie wymaga planszy, a jedynie twardego podłoża, gra jest opakowana w woreczku, to dlaczego pudło tej gry jest tak duże? Ja rozumiem względy marketingowe, ale nie kosztem tych, co kolekcjonują gry, gdzie każdy centymetr na półce jest ważny 🙂

Do rozgrywki podchodziłem dość sceptycznie, bo nie przepadam za warcabami klasycznymi i spodziewałem się tylko i wyłącznie pustej zbijanki.

Pierwsze rozgrywki faktycznie wyglądały jak zbijanka, lecz kolejne partie były bardziej przemyślane. Tu nie chodzi o to, by zbić sobie jak najwięcej, tu trzeba ustawiać i zbijać mądrze, by sobie zrobić najlepiej, jednocześnie dając przeciwnikowi nie tak łatwą sytuację na planszy.

Zertz - GameBy.pl

Z przebiegiem gry będzie trudniej, bo plansza się zmniejsza i coraz prościej tu o bicie i zdobycie kulki. Mogę wam obiecać jedno, jeżeli będziecie dojrzałymi graczami, to zauważycie, że w Zertz KAŻDY RUCH JEST WAŻNY i każdy wymaga refleksji, czyli przemyśleń.

To jest jedna z gier, do której trzeba dojrzeć. Na początku, to może wyglądać jak puste warcaby, ale po kilkunastu partiach uznałem, że jest to niezły poligon dla mózgowia, jak pozostałe gry z serii Gipf zresztą.

Na koniec

Jeżeli chcecie coś logicznego, gdzie zasady są z pozoru proste, a rozgrywka jest umysłowym wyzwaniem, to z czystego serca mogę wam polecić Zertz, który tylko udaje warcaby, a w rzeczywistości jest wyżej wspomnianym poligonem. Bardzo dobra gra logiczna, którą z całego serca polecam. Z serii gier Gipf, jest to mój ulubieniec.

Sprawdź cenę gry Zertz na Ceneo.pl!

Życzymy Miłego Grania!
Nasza Ocena
 • 10/10
  Grafika - 10/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 10/10
  Grywalność - 10/10
10/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły