timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Podczas wystawnego bankietu doszło do zbrodni. Gospodarz domu został zamordowany. Taką oto historią rozpoczyna się najpopularniejsza zabawa w detektywów wydawnictwa Hasbro, czyli gra Cluedo. Ta klasyczna wersja ma kostki, planszę, kopertę, karty, notatniki oraz narzędzia zbrodni. Co byście powiedzieli na grę, w której twórcy wyrzucają sporo z wymienionych przeze mnie materiałów i zostawił tylko karty? Pora spojrzeć na karcianą edycję gry Cluedo.

W pudełku

 • 88 kart
 • Instrukcja

Cluedo - GameBy.pl

Zacieramy ślady

Każdy z graczy otrzymuje 12 kart akt sprawy. Karty dowodów są dzielone na 3 stosy: Miejsca zbrodni, narzędzia zbrodni, podejrzany. Z każdego stosiku wybieramy jedną kartę i układamy ją pod kartą ZBRODNIA, gdzie znajdzie się rozwiązanie zagadki kryminalnej. Pozostałe karty dowodów tasujemy i rozdajemy pozostałym graczom.

Cluedo - GameBy.pl

Kto zabił? Gdzie zabił? Czym zabił?

Początek gry może być nieco piotrusiowy, ponieważ naszym zadaniem jest wyeliminowanie ze swoich akt, kart które mamy jako dowody. Wszystkie dowody, które ma gracz, nie brały udziału w zbrodni, więc niepotrzebne jest ich przechowywanie w swoich aktach sprawy. Wszystkie karty niewinnych układamy w sposób niewidoczny dla przeciwników.

Cała zabawa polega na zadawaniu pytań. Każde z pytań ma dotyczyć 2 informacji, które mają przeciwnicy w kartach dowodów. Zawodnik ma za zadanie zadać takie pytanie uczestnikowi po swojej lewicy. Jeśli taki gracz ma kartę lub karty dowodów, przydatne pytającemu to musi pokazać w sekrecie zawodnikowi jedną z nich. Jeśli natomiast gracz pytany nie ma takich dowodów, pytanie przechodzi do kolejnych graczy. Jeśli nikt nie ma w swoich dowodach tych kary, Osoba pytająca może czuć satysfakcję, ponieważ zapytał o informację, które znajdują się pod kartą ZBRODNIA i jest bliższy rozwiązania zagadki oraz odtańczenia tańca zwycięstwa.

Jeżeli gracz jest pewny swoich podejrzeń lub chcę zaryzykować, może na początku swojej następnej kolejki przedstawić zarzuty. Informuje o tym pozostałych graczy i wykłada zakryte karty ze swoich akt. Jeśli zarzuty stawia jeden uczestnik, ma on obowiązek podejrzeć karty ZBRODNIA i jeśli one się zgadzają ze stawianymi oskarżeniami, to są one odkrywane wraz z oskarżycielskimi aktami sprawy i gra się kończy zwycięstwem oskarżającego. Jeśli natomiast nastąpiła pomyłka z oskarżeniami, gracz przegrywa, lecz gra toczy się dalej, a taka osoba jedynie może udzielać odpowiedzi na pytania pozostałych.

Możliwa jest trudniejsza wersja gry, która dodaje 2 potencjalne miejsca zbrodni i narzędzie w postaci pistoletu.

Ale fajne

To, co ta gra ma w sobie świetnego, to moim zdaniem większy komfort gry. Wyrzucona została ta labirynciarska plansza z kostkami, której nienawidziłem w klasyku gry Cluedo. Te dziwaczne przejścia i ta długotrwała podróż z kuchni do salonu, co niepotrzebnie dłużyło grę.

Karcioszki w grze Cluedo, to coś co w tej grze było najlepsze i jest najlepsze. Pełna tajemnic gra w której jedynym zmysłem detektywistycznym potrzebnym w tej zabawie jest dedukcja. Pomysł na nowoczesny notatnik, czyli akta sprawy w postaci wielorazowego pliku kart, jest moim skromnym zdaniem czymś genialnym. Jestem zachwycony pomysłem na odświeżenie legendy.

Chciałbym przyczepić się, do graficznego przedstawienia bohaterów gry. Z planszowego Cluedo pamiętam moją ulubioną, zmysłową Miss Scarlet, która była naprawdę bardzo piękna. W tej grze widzimy tylko zarys sylwetki. Tyle z mojej krytyki.

Cluedo na tablecie

Cluedo - GameBy.pl

Oczywiście w sklepikach mobilnych, możemy znaleźć darmową aplikację, która ma w sobie wideo instrukcje z angielskim lektorem oraz, ciekawą odmianę gry w Cluedo w której wszyscy jesteśmy podejrzani a jedyne karty, które biorą udział w grze, to karty dowodów i ratunek w postaci kart telefonicznych. Do willi w której doszło do zbrodni, zaproszono detektywa, który zajmie się tą sprawą. Detektyw będzie spacerował po całej posiadłości i wyszukiwał dowodów obciążających jednego z nas. W ciągu całej wędrówki będzie kilka sytuacji w której możemy się zamienić dowodami z kolegami po lewej stronie. Możemy raz w ciągu gry zadzwonić telefonem i zmylić detektywa, jednocześnie siebie ratując Posiadacz 5 kart dowodów wskazanych przez detektywa, zostaje aresztowany. Niby nie lubię tabletowych gier planszowych, ale ten pomysł mnie urzekł i biję mu wielkie brawa.

Kończymy Watsonie

Karciane Cluedo, to udany powrót do przeszłości. Ta gra jest szybka, prosta, wymaga myślenia dedukcyjnego i poniekąd sztuki cwaniakowania oraz blefu. Ta karcianka jest tańsza od planszówki, a co najważniejsze to jest wygodniejsza i o wiele lepsza odmiana gry Cluedo. Polecam, ponieważ jestem pozytywnie oszołomiony.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry na Ceneo.pl!

Nasza ocena
 • 9/10
  Grafika - 9/10
 • 10/10
  Frajda - 10/10
 • 9/10
  Pomysł - 9/10
 • 9/10
  Grywalność - 9/10
9.3/10

 

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły