timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Jeśli jesteś miłośnikiem logicznych gier typu Brydż, Szachy, GO, a do tego lubisz kooperację, Hanabi jest pozycją, z którą musisz się koniecznie zapoznać. To małe cudo, będące w zasadzie talią kolorowych kart z numerkami, wyśle cię na ekspedycję w nieznane rejony kory mózgowej.

Hanabi

Na samym początku pragnę podkreślić, że Hanabi wygląda niepozornie i sprawia absolutnie mylne pierwsze wrażenie. Ja sam nigdy bym się tą grą nie zainteresował, a na pewno jej nie kupił, gdybym przypadkowo w nią nie zagrał.

W Hanabi gracze starają się ułożyć odpowiednią sekwencję fajerwerków, tak aby stworzyć idealny pokaz sztucznych ogni, i na tym kończy się fabuła. W praktyce wygląda to w ten sposób, że układamy karty na stosach, zgodnie z kolorem i kolejnością od 1 do 5. Cała zabawa polega jednak na tym, że nie widzimy swoich kart, a widzimy karty pozostałych graczy. Nie mamy więc pojęcia co zagrać, dopóki nasi partnerzy nie dadzą nam odpowiednich wskazówek co do kolorów oraz liczb, jakie mamy w ręku. Ilość żetonów wskazówek jest ograniczona, a zdobycie kolejnych wymaga odrzucenia karty… tylko której? Jeśli odrzucę ostatnią białą trójkę, tego koloru nie da się już ułożyć i gra jest przegrana.

Podobnie jak chodzenie po polu minowym, gra nie wybacza błędów, dlatego odradzam partie z osobami nerwowymi. Jeśli ktoś grał w brydża, to doskonale wie, że błędna komunikacja pomiędzy partnerami może doprowadzić do rękoczynów. Pomijając jednak ten drobny mankament, sam brydż, jak i niezwykle podobne do niego ideowo Hanabi, są grami wybitnymi, inteligentnymi i takimi, w które można grać całymi latami, doskonaląc swoje zdolności dedukcji i przekazywania jak największej ilości informacji za pomocą wskazówek. Gra jest bardzo trudna nawet na poziomie podstawowym, a co dopiero w przypadku gry ze zdradzieckim multikolorem.

HANABI - GameBy.pl

Moja opinia jest taka:

Jeśli lubisz pogłówkować i nie jest ci obce pojęcie miłosierdzia, to jest to gra idealna dla ciebie. Jeżeli kochasz Brydża, a brakuje ci czwartego do gry, to będziesz zachwycony Fajerwerkami. Gdy przeszedłeś już wszystkie gry na Kurniku i potrzebujesz nowych wrażeń, to koniecznie zapoznaj się z Hanabi. W pozostałych przypadkach bym raczej odradzał i odesłał do innych tytułów. Bardzo wysoka ocena, jaką daję, wynika z faktu, że jest to gra z oryginalnym pomysłem, dużą regrywalnością, a jednocześnie tania i łatwa w transporcie.

Sprawy techniczne:

Średni czas gry – 25 min.
Liczba graczy – 2-5
Cena – około 35 zł

W Hanabi można za darmo grać na stronie: http://pl.boardgamearena.com/

Jeśli chcemy grać w wersję fizyczną, zalecam zrobienie sobie podstawek na karty, żeby nie trzymać ich w ręku, w końcu to inni mają je oglądać, a nie my. Warto też zrobić znaczniki do oznaczania numerków i kolorów, ja oznaczam karty za pomocą kostek K6.

Ogólnie przyjętą konwencją jest odrzucanie kart od prawej, czyli tych które mamy najdłużej na ręku. Jeśli ktoś wskazuje nam kolor, to sugeruje żeby zagrać kartę pierwszą od lewej, czyli dobraną jako ostatnią. Zaleca się też, nie dawanie wskazówek co do kart, które są do odrzucenia. W tym linku opisane są systemy Finesse oraz Bluff dla graczy zaawansowanych, które bardzo dużo wnoszą do gry.

[wp-review]
O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły