timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Od wielu lat, polska kinematografia nie zaskakiwała. Dawne komedie z Cezarym Pazurą, szybko przemieniły się w seriale tworzone pod mało wymagającą publikę.

Pojawiały się też komedie, które mogły się podobać, jednak nie był to poziom jaki prezentowało zagraniczne kino. Kilku wizjonerskich reżyserów tonęło w morzu komercji. 1983 było zapowiadane jako przełom i produkcja warta obejrzenia.

Natomiast po premierze, Polacy ostro skrytykowali owy serial, gdy za granicą recenzje były bardzo pozytywne. Nie da się jednak ukryć, że 1983 to szansa na rozpromowanie kraju. Wbrew pierwszym skojarzeniom z tytułem, witamy w roku 2003.

Efekt motyla – 1983

Akcja serialu dzieje się w roku 2003. Mija 20 lat od słynnych wydarzeń z 12 marca 1983 roku. Seria zamachów terrorystycznych przetoczyła się przez Polskę sprawiając, że Związek Radziecki nigdy nie został rozwiązany.

1983 - GameBy.pl

Akcja dzieję się w zupełnie innych realiach niż rok 2003 w naszej rzeczywistości. Polska staje się wpływowym krajem, w skutek szybkiego rozwoju otwiera się na kulturę i interesy innych krajów. W Warszawie zamieszkuje całkiem sporo Wietnamczyków, którzy bez problemu zaklimatyzowują się w nowym mieście.

Wietnamskie firmy powoli zaczynają pozyskiwać robotników i konsumentów z Polski. W kraju nadal funkcjonuje Milicja oraz SB. Działa też ruch oporu znany jako Lekka Brygada. Posługują się oni wizerunkiem Emilii Plater. Drukują zakazane przez partię książki, czy malują napisy na ścianach, ale interesują ich też większe akcje.

Wszyscy w kraju szykują się na dwudziestolecie słynnych zamachów, nie wiedząc, co może się z tym wiązać.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

Jednym z głównych bohaterów serialu jest Kajetan Skowron. Pierwszy raz widzimy go kończącego egzamin na magistra prawa. Wtedy protagonista zostaje zaproszony na kolację przez swojego profesora Janusza Żurawskiego. Podczas rozmowy, Kajetan dowiaduje się o sprawie potrójnego morderstwa, w której sędzia Żurawski orzekał.

Zauważa jednak dziwny szczegół związany z prowadzącym śledztwo Anatolem Janowem. Młody student postanawia zagłębić się w tajemniczą sprawę. Warto też wspomnieć, że Kajetan był tzw. ,,Chłopcem z lilią”. Jego rodzice zginęli podczas zamachów i to mały Kajtek składał kwiaty na ich grobie, co stało się symbolem tamtych wydarzeń.

1983 - GameBy.pl

Tymczasem pracujący w milicji Anatol Janów, nie spodziewa się niczego specjalnego. Jednak podczas jednego z dochodzeń, kwestionuje domysły, iż ofiara popełniła samobójstwo. Według niego należy przeprowadzić badania, a on dokładnie wszystkiemu się przyjrzy.

Takim sposobem podczas swojego własnego śledztwa Anatol spotyka się z Kajetanem. Obaj mają dużo pytań, a nie na wszystkie odpowiedź jest oczywista. Wiadomo jednak, że tych dwóch nie odpuści i kiedyś postawią na swoim, mimo wielu przeciwności losu.

Sukces czy klapa polskiej kinematografii?

1983 na pewno nie jest serialem akcji, na miarę chociażby tych zza oceanu. Chociaż nie można wszystkich mierzyć jedną miarą. W amerykańskim kinie doświadczymy wielu strzelanin, nieprzerwanej akcji, efektów specjalnych, niesamowitych pościgów itp.

1983 - GameBy.pl

Natomiast 1983 jest zbudowane na tajemnicy. Oczywiście nie można narzekać na nudę, ale przeważają tu sceny dialogowe, a serial ma swój niepowtarzalny klimat. Mi bardzo się to podoba, gdyż wolę dostać kolejny zwrot akcji, czy rozwiązanie jakiejś tajemnicy, niż serię efektów specjalnych i kaskaderskich popisów.

Obsada jest jak najbardziej w porządku. Niestety czasem za fabułą trudno jest nadążyć, ale później nie sprawia to większego problemu. Osiem wyprodukowanych odcinków to dość mało jak na dzisiejsze standardy i spodziewałem się, że serial będzie nieco dłuższy.

Nie jestem pewien z czego wynika niezbyt dobra opinia o 1983 w Polsce. Może Polacy zostali przyzwyczajeni do pewnego rodzaju kina. Według mnie warto zobaczyć, bo moim zdaniem serial jest naprawdę dobry.

Nasza Ocena
 • 8/10
  Wykonanie - 8/10
 • 7/10
  Muzyka - 7/10
 • 9/10
  Pomysł - 9/10
 • 7/10
  Aktorzy - 7/10
7.8/10

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły