timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Fani serialu 3% zostali kilka dni temu pozytywnie zaskoczeni – przynajmniej tak było w moim wypadku. Netflix wypuścił na swój serwis kolejny, trzeci już z kolei, sezon brazylijskiej produkcji. Czy warto oglądać? Dowiecie się czytając ten artykuł.

Krótkie przypomnienie

Podzielony świat, w którym ludzie muszą codziennie walczyć o przetrwanie. Gdzie parają się złodziejstwem i przemocą, bo nie mają zapewnionych podstawowych potrzeb. W tej nieprzyjaznej rzeczywistości tylko tytułowe 3 proc. społeczeństwa ma szansę na lepsze życie. W świecie z 3% ziemia jest jednym wielkim slumsem — z wyjątkiem wyspiarskiego raju zamieszkiwanego przez 3% wybranych. Każdy ma tylko jedną szansę, by się tam dostać.

3% - GameBy.pl

Wszystko zależy od tego, czy uda mu się przejść testy zręcznościowe, pamięciowe, logistyczne. Udowodnisz swoją wartość, lub zwyczajnie popiszesz się sprytem i będziesz działał na zasadzie „po trupach do celu”, a istnieje duża szansa, że właśnie tobie się poszczęści.

Cały pierwszy sezon ukazywał nam losy bohaterów przechodzących testy. W ostatnim odcinku nadchodzi poranek rytuału Oczyszczenia. Wstrząsające odkrycia i zmieniające się sojusze sprawiły, że los czwórki kandydatów był bardzo niepewny. W skrócie poznaliśmy dalsze losy grupy bohaterów, biorących udział w testach.

Drugi sezon opierał się bardziej na próbie zlikwidowania rytuału. Co będzie w trzecim?

Trzeci, czyli ostatni sezon 3% ?

Dalsza część produkcji opowiada o losach Michele i jej nowego państwa-miasta. Tworzy ona idylliczną enklawę (państwo w innym państwie), w którym zamieszkać może każdy. Niestety jak to w każdym serialu, coś musi pójść niezgodnie z planem. By kraj nie upadł, Michele musi opracować własny proces selekcji.

Wydaje się być znajome, prawda? Wracamy do samego początku, gdzie spośród społeczeństwa wybierano zaledwie 3%. Jakie są zasady Michele? Tego dowiedzieć się, możecie jedynie oglądając serial.

3% - GameBy.pl

Prawdą jest że produkcja nie ma zbyt dużej rzeszy fanów. Jeśli chodzi o sezon czwarty – ciągle nic o nim nie wiadomo. Słyszałam jednak plotki, że 3% to niezbyt popularny produkt na Netflixie, przez co sezon czwarty nie jest jeszcze planowany.

Ocena własna

Niektórym może się wydawać, że jest to połączenie Igrzysk śmierci i Niezgodnej. Grupka ludzi w podobnym wieku by godnie żyć na Wyspie musi przejść przez tzn Proces. Moim zdaniem, niestety jest to produkcja trochę gorszego sortu.

Serial trzyma w napięciu od samego początku – prawda. Jednak po pewnym czasie zaczyna po prostu przynudzać. Mam wrażenie, że w połowie drugiego sezonu, scenarzyści stracili całą wenę twórczą. Sezon trzeci zrobiony jak na siłę.

3% - GameBy.pl

Co nie zmienia faktu, że serial nadal dobrze się prezentuje. W każdym odcinku dostajemy przeplatankę przedstawiających historię naszych bohaterów, są oni pokazani na pierwszy rzut oka wydawałoby się dość banalnie, jednak kiedy przyjrzymy się głębiej ich problemom, rozterkom, motywami zrozumiemy ich postępowania i sposób myślenia.

Serial jest oszczędny w efektach – co nie dziwi przy niskobudżetowej produkcji – niemniej świat przedstawiony wizualnie jest absolutnie poprawny i nie budzi wątpliwości, że obserwujemy konkretną wizję przyszłości. Młodzi aktorzy nie irytują i nie szarżują – większość z nich jest przekonująca.

Podsumowanie

3% - GameBy.pl

A zatem – mimo wszystko, warto zobaczyć trzeci sezon. Chyba, że nie było się zbyt dużym fanem pierwszych dwóch – nie zabieraj się za kolejny. Kto wie, być może będzie jeszcze dalszy ciąg, bo jest w serialu wiele innych wątków, o których świadomie nie wspomniałam w tym artykule z nadzieją, że jeszcze się rozwiążą.

Nasza Ocena
 • 8/10
  Zdjęcia - 8/10
 • 6/10
  Muzyka - 6/10
 • 4/10
  Pomysł - 4/10
 • 6/10
  Gra aktorska - 6/10
6/10

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły