timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

5 sekund to 1/12 minuty oraz imprezowy hit wydawnictwa TREFL. Zrecenzowałem tę grę na początku mojego pisania do GameBy, ale co mi szkodzi zrecenzować ją po raz kolejny. Może od tego czasu moje uczucia do 5 sekund stopniały? Może mnie ta gra zaczęła nudzić? Czas ocenić “5 sekund: edycja specjalna” wydawnictwa Trefl, gdzie wszystkie pytania zostały stworzone przez internautów.

Skrót zasad 5 Sekund

By wygrać w “5 sekund” trzeba udzielić poprawnej odpowiedzi na 12 pytań. Każde z nich rozpoczyna się słowami “Wymień 3…” a czas na udzielenie odpowiedzi wynosi tytułowe 5 sekund, odmierzane przez hałaśliwą spiralę. Sukces przybliża gracza bliżej mety, a porażka przekazuje pytanie kolejnemu z uczestników, który ma to samo zadanie, lecz nie może powtórzyć odpowiedzi poprzedników. Jeśli nikt nie wykona poprawnie zadania, wtedy uczestnik rozpoczynający przesuwa się o jedno pole do przodu. Pola numer 5 i nr 10 to pola “strefy zagrożenia”, gdzie klęska karana jest utratą jednej kolejki.

5 sekund - GameBy.pl

Każdy z uczestników w razie kłopotów, może sobie pomóc 2 kołami ratunkowymi.

  • Zamiana- ta karta zmienia pytanie na inne
  • Następny- użycie tej karty przekazuje kolejkę kolejnemu z graczy i na tej osobie kolejka zostaje zatrzymana. Sukces osoby następnej przybliża do mety tą osobę, lecz jego porażka przybliża nas.

Wygrywa pierwszy na polu numer 12 zatytułowanym META.

Ocena

Oprócz treści pytań zmieniono kolorystykę tej gry i wyszło im to na plus. Z mojej ulubionej czerwieni przeszli na błękit i bardzo dobrze. Pochwalam Trefl za pomysł z pustymi kartami, gdzie my sami wymyślaliśmy różnego rodzaju zadania „Wymień 3…”. Pamiętam treść własnego pytania, którym zagiąłem całą 5 graczy. „Wymień 3 aktorów, którym zdarzyło się odgrywać rolę kobiece”

5 sekund - GameBy.pl

Na temat rozgrywki niewiele nowego wam powiem, gdyż niewiele tutaj zostało zmienione. Mamy ten sam regulamin, rozgrywka jest praktycznie identyczna, wszystko wygląda po staremu, jedynie co mamy tu inne to nową talię nowych pytań, nad którą to głowili się internauci. Wyszło im to wspaniale, ponieważ ich pomysły mnie zaskoczyły. Treść zadań poszła bardziej w kierunku wiedzowym, a miłośnika quizów to rajcuje bardziej niż 8 pytanie w Postaw na Milion. Tak jak pisałem, mało dobrych zmian tu na nas czeka. Ponownie mamy za zadanie udzielić 3 poprawnych odpowiedzi w absurdalnie krótkim limicie czasowym, przy irytującym akompaniamencie. Powtarzam się, bo gra się powtarza, lecz co najważniejsze ona wciąż NIE NUDZI.

Nie rozumiem jednego. Dlaczego Specjalne 5 sekund sprzedawane jest jako oddzielna gra, a nie dodatek? Zastanawiam się nad tym, ponieważ testując pierwszą jej część, wyobrażałem sobie, że ta gra będzie się rozwijać o nowe pudełka z pytaniami, a nie jako oddzielne tytuły.

Na koniec

5 sekund: edycja specjalna to nowa edycja nieustającego hitu wśród planszowych gier imprezowych. Te same zasady, ta sama zabawa, lecz internauci swoimi pytaniami tę grę odświeżyły. Szalone reguły i ta spiralka, która nie ułatwia nam tego i tak trudnego zadania. Gdyby 5 sekund było teleturniejem, byłby to hit większy od Milionerów i Familiady razem wziętych. Wyobraźcie sobie finał: W 12 pytań wygrywacie 100.000 zł 🙂 Popytam się telewizji i zobaczymy, co z tego wyjdzie. Polecam wam 5 sekund, gdyż warto w to grać.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry na Ceneo.pl!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły