timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

„Mitologia Nordycka” Nelia Gaimana jest pozycją, którą każdy fan skandynawskich mitów musi przeczytać. Autor przenosi nas w świat Asgardu, gdzie poznajemy dzieje bogów od ich początków, aż do samego końca.

Mitologia Nordycka

Składa się z szesnastu rozdziałów i glossariusza. Każdy rozdział jest kontynuacją losów bogów, lecz są to kompletnie inne historie. Dowiadujemy się w nich m.in.: jak Thor zgubił młot i w jaki sposób go odzyskał (zdecydowanie moja ulubiona historia); jak Sif odzyskała włosy; a także dlaczego wszyscy bogowie mają dosyć Lokiego.

Co do glosariusza.” Mitologia Nordycka” to książka, w której jednak trudno się pogubić przez wybitną płodność naszych bohaterów, więc jestem bardzo wdzięczna autorowi, że zdecydował się dodać to do książki. W pewnych chwilach nie wiedziałam, już kto jest czyim synem, ojcem, dziadkiem, matką czy siostrą. Trochę jak w „Modzie na Sukces”.

Jest to niezwykły zbiór opowiadań, które sprezentował nam Gaiman. „Mitologia Nordycka” jest zdecydowanie jego najlżejszym dziełem, jednak mimo to książka jest świetna. Pełna humoru i niezwykłego klimatu wprowadza czytelnika do krainy, którą władają bogowie przebiegli, sprytni, piękni. Neil ukazał swoje postacie w bardzo nietypowy sposób. Ich zachowania, żarty, ale również problemy i dylematy są aż nad wyraz ludzkie (pomijając oczywiście boskie kwestie takie jak np.: odzyskanie Mjollnira czy wydłubanie sobie oka, aby otworzyć sobie drogę do wielkiej mądrości) przez co zyskują wielką sympatię osoby śledzącej ich losy. Można nawet rzec, że są potraktowane z przymrużeniem oka i trzeba przyznać, że dodaje im to niezwykłego uroku.

Wracając do humoru, jest on wielkim plusem. Muszę przyznać, że jest to pierwsza książka, która aż tak mnie rozbawiła. Dialogi, pomysły postaci, a także same zachowania mogą doprowadzić do łez. Są to tylko niewielkie przykłady tego co sprezentował Gaiman.

To uczciwe.- przyznał Thor. -Jaka jest cena?
– Domaga się ręki Frei.
-Chce tylko jej ręki? – rzucił z nadzieją Thor.
Ostatecznie miała dwie, może zdoła ją przekonać, by bez specjalnych sprzeciwów zrezygnowała z jednej.

-Włosy Sif. Złote włosy mojej żony. Były takie piękne. Dlaczego je obciąłeś?
Po obliczu Lokiego przebiegła cała gama uczuć: przebiegłość, okrucieństwo i zmieszanie. Thor potrząsnął nim mocno, a Loki spuścił wzrok usilnie starając się przybrać zawstydzoną minę.
-Uznałem, że to zabawne. Byłem pijany.

Niech jednak nikogo to nie zwiedzie. „Mitologia Nordycka” jest książką, która pokazuje również gorszą stronę bogów. Jest w niej wiele sytuacji, które potrafią ścisnąć człowieka za serce, nakłonić do myślenia o tym co jest dobre, a co jest zwyczajnie egoistyczną zachcianką poniektórych postaci. Przede wszystkim jednak, największym przesłaniem jest to, do jakich ofiar i oszustw można się posunąć, aby utrzymać swoją władzę.

Wielkie tak dla tej książki. Gaiman jak zwykle wykonał kawał świetnej roboty i oddał klimat nordyckich mitów tak, że lepiej się nie dało. Jeśli uwielbiacie skandynawskie klimaty i dobry humor- jest to pozycja, którą musicie przeczytać.

[wp-review]
O redaktorze

Miłośniczka kawy, dobrych filmów, książek i komiksów. Wie, że pewnego dnia zostanie pisarką, ale jeszcze nie wie którego. W wolnych chwilach realizuje swoje marzenia w Simsach.

Wszystkie artykuły