timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Na wstępie zaznaczę, że spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia, oraz niedozwolone dla osób poniżej 18 roku życia. Skoro tę formalność mamy za sobą, przejdźmy do rzeczy. Etanol jest znany ludziom od wieków. W małych ilościach redukuje stres i zwiększa zdolności poznawcze, natomiast spożywany nadmiernie prowadzi do uzależnienia oraz szeregu schorzeń i efektów ubocznych. Dzisiaj przedstawię Wam, na podstawie kilku produkcji, jak działa alkohol w grach komputerowych.

Seria Fallout – Cztery piwka na stół

alkohol w grach komputerowych

Życie na postnuklearnych pustkowiach nie jest zbyt kolorowe. Dzięki alkoholowi można jednak nadać trochę barw szarej rzeczywistości. W pierwszych odsłonach serii, napoje wyskokowe nie mają żadnego praktycznego zastosowania. Obniżają percepcję i doprowadzają do uzależnienia postaci.

Zaczynając od Fallout 3, negatywne efekty równoważone są tymi pozytywnymi. Każdy z wielu rodzajów trunków zyskuje nowe zastosowanie. Na przykład, wino w Fallout New Vegas zwiększa siłę i charyzmę, kosztem inteligencji, dzięki czemu gracz może unieść więcej przedmiotów, oraz lepiej poprowadzić konwersację.

Deus Ex – Cyborg nie kaktus

alkohol w grach komputerowych

Podczas zabawy z grami serii Deus Ex, natrafić możemy na kilka rodzajów trunków. Po wypiciu nieznacznie odnawiają punkty zdrowia naszego protagonisty, Adama Jensena. W przeciwieństwie do prawdziwego życia nie powodują żadnych efektów ubocznych, niezależnie od ilości spożycia. Jedynie przez chwilę nasza wizja jest rozmazana, jednak trwa to tylko bardzo krótko.

The Elder Scrolls V: Skyrim – Pamiętna noc

alkohol w grach komputerowych

A teraz o kochanym przez wszystkich Skyrim. Alkohol jest tu często spotykany w wielu rodzajach, jednak nie ma on właściwie żadnego zastosowania. Zwiększa on odrobinę naszą kondycję, zmniejszając przy tym jej regeneracje. Lepiej już skorzystać z odpowiedniej mikstury lub po prostu poczekać. Ciekawostką jest tu quest „Pamiętna noc”, w którym naprawiamy szkody wyrządzone przez naszą postać po upojnej nocy w towarzystwie nieznajomego mężczyzny.

Seria S.T.A.L.K.E.R – Po pierwszym nie zakąszamy

alkohol w grach komputerowych

Najlepsze na koniec. W serii STALKER podróżujemy po radioaktywnych terenach Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Najłatwiejszym sposobem pozbycia się promieniowania z organizmu jest tu picie wódki Kozak. Tania i łatwo dostępna bije na głowę wszystkie leki.

Utrudnia jednak celowanie i poruszanie się, a im więcej się wypije, tym gorzej. W ostatniej odsłonie serii, Zewie Prypeci, obniża także poziom głodu postaci, przez co zmuszeni jesteśmy mieć jakąś zagrychę w zanadrzu. Jeden z techników nie jest też skłonny do naprawy naszego sprzętu, dopóki nie poczęstujemy go Kozakiem.

Alkohol w grach komputerowych – Podsumowanie

Jak już pewnie widzicie, każda produkcja przedstawia napoje wyskokowe w inny sposób. Trunki mogą być elementem znacznie ułatwiającym zabawę, będącym tylko drobną częścią przedstawionego świata, bądź utrudniającym rozgrywkę. Pamiętajcie, o ile w grze nie jest to problem, w życiu radzę korzystać z alkoholu z umiarem, jeśli w ogóle. Dzisiaj to już wszystko, do zobaczenia wkrótce!

O redaktorze

Z zawodu copywriter i oświetleniowiec. Z pasji barista i pisarz. Entuzjasta wszelkiego rodzaju fantastyki, nie ważne w jakiej formie. Gry, książki, filmy. I jeszcze kawa. W dużych ilościach

Wszystkie artykuły