timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zanim na nowo pokochałem planszówki, moją miłością były mini gry komputerowe, czyli te, co nie oferowały zbyt dużo i zbyt dużo miejsca na dysku nie zajmowały. Mnie gry, które wymagają Twistera na klawiaturze, nie interesują. Jednym z rodzajów takich moich ulubionych gier były tzw. Match 3, gdzie zadanie polegało na znajdowaniu, czy tworzeniu 3 obiektów w jednej linii. Mogę Wam drodzy komputeromaniacy dać kilka linków, gdzie takich gier jak “Skarby Montezumy”, “Fishdom” jest naprawdę sporo. Dziś natomiast polecę wam… albo i nie, planszową edycję tego typu gry. Zagrajmy w “Bąbelsy” wydawnictwa Rebel.

Tajniacy - GameBy.pl

Skrót Zasad Bąbelsy

Przygotowanie gry jest naprawdę proste. Na swojej planecie układamy 3 czarne kule, które są naszymi przeszkodami, a na niebie układamy zestaw 10 bąbelsów. Możemy rozpocząć pojedynek na linie, punkty i moce. Losowo wybrany pierwszy uczestnik ma za zadanie zamienić miejscami sąsiadujące ze sobą 2 bąbelsy, a następnie dwie wybrane przez nas kulki muszą spaść na naszą planetę. Jeżeli upadłe krążki utworzą poziomą bądź pionową linię złożoną z 3 obiektów o tym samym kolorze, te bąbelki znikają z naszej planszy, za każdego z nich otrzymujemy 1 punkt. po ukończonej turze gracza niebo jest uzupełniane bąbelsami z woreczka. Gra kończy się w chwili, gdy worek wyczerpie swoją zawartość, a wygrywa najbogatszy w punkty.

Bąbelsy - GameBy.pl

Istnieje możliwość automatycznej klęski, gdzie zapełniona planeta uczestnika nie pozwala na umieszczenie kolejnych bąbelsów. Jeżeli komuś mało, to twórcy zorganizowali wersję gry nieco trudniejszą, gdzie zebrane bąbelki mają swoją moc, którą można natychmiastowo aktywować. Jedna barwa pozwala na zmiany u nas, inne dodają przeciwnikowi roboty bądź mieszają mu w grze. Są inne moce, ale spolerować wam tutaj więcej nie zamierzam.

Bąbelsy - GameBy.pl

Czas pomówić o wersji gry Solo dedykowanej samotnikom. Tu grając klasycznie na swojej planszy mamy za zadanie oczyścić układankę, która znajduje się naprzeciwko nas. Każda ułożona przez nas linia powoduję przeniesienie jednego obiektu na stronę “Wirtualnego przeciwnika”

Ocena

Na początku klasycznie, czyli wygląd i estetyka: Bąbelsy to gra, która przykuwa wzrok swoją bajeczną oprawą graficzną i widać to już po okładce. Otwierając to udanej wielkości pudełko, nadal widzimy ten baśniowy klimacik. Jest po prostu ładnie i dobrze, choć woreczek do najładniejszych nie należy. Moim zdaniem jest on źle dopracowany i szpeci nieco wygląd tej gry. Mnie bardziej niż wygląd, interesuje jakość wykonania gry, a u Bąbelsów jest bardzo dobrze, żetony są grube i wytrzymałe, plansza też ma swoje walory. Jedynie co mniej urzeka tutaj to szpetny woreczek.

Bąbelsy - GameBy.pl

Zapomniałem o jeszcze jednym: Genialny pomysł na umieszczenie “Szybkiej instrukcji”. Uwaga! Schemat gry jest umieszczony we wnętrzu pudełka. Nie widziałem tego wcześniej, ale podoba mi się to.

Bąbelsy, to kolejny tytuł, który POKOCHAM. Jestem zachwycony, tym, że komuś udało się znany typ komputerowych gier logicznych, które na smartfony też dają radę, przenieść na planszę. Tak. Bąbelsy to świetna interpretacja gier z serii “Match 3” mówię to jako ktoś, kto cisnął w te tytuły, marnując przed komputerem swój gimnazjalny czas. Dynamiczna gra logiczna, gdzie uczestnicy wykonują szybkie i przemyślane ruchy, a oczekiwanie na własną kolejkę nie trwa zbyt długo. Można zagrać łatwo, na moce i solo, czyli czas docenić jej muliwersyjność. Wariant solo jest świetnym treningiem i daje podobną ilość frajdy jak pojedynek. Moim ulubionym wariantem jest gra z mocami, gdzie może nie ma litrów negatywnej interakcji, choć jak ona się pojawia, to ona daje rywalowi do wiwatu raz, a porządnie. Przeszkadzająca wszędzie, wszystkim i w każdej grze losowość tutaj jest świetnym atutem, by sięgnąć do tego pudełka, ponieważ masz pewność, że każda z rozgrywek będzie inna.

Na koniec

Bąbelsy to gra, która jest po prostu świetna. Prawie że perfekcyjne przeniesienie znanego typu gier logicznych na planszę. Zostało to zrobione w taki sposób, by przekonać zaślepionych w ekrany smartfonowych gier typu “Fishdom,”, czy “candy crush saga”. Szybka gra logiczna o prostej mechanice, która wciąga. Prostota zasad, świetny i solidny wygląd, zabawa umysłowa na 102. Czego chcieć więcej? Polecam z całego serca, bo jestem zachwycony, a dokładniej rzecz biorąc zakochany w tym tytule. Bardzo dobra robota Rebel.

Życzymy Miłego Grania!

Nasza ocena
  • 10/10
    Grafika - 10/10
  • 9/10
    Pomysł - 9/10
  • 9/10
    Grywalność - 9/10
9.3/10
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły