timerPrzewidywany czas czytania to 2 minuty.

Gry planszowe dostępne do wypożyczenia zupełnie za darmo – brzmi nierealnie? Okazuje się, że to całkiem możliwe.W tegorocznym budżecie obywatelskim Krakowa został zgłoszony projekt będący odpowiedzią na potrzeby miłośników planszówek. Projekt “Biblioteka Gier Planszowych”, bo o nim właśnie mowa, zakłada wzbogacenie zbiorów kilku filii Biblioteki Kraków o kilkadziesiąt tytułów gier planszowych (w sumie prawie 500 egzemplarzy) i udostępnienie ich do bezpłatnego wypożyczenia. Będzie można zatem w bibliotece oprócz książki wypożyczyć również planszówkę.

Czym jest biblioteka gier planszowych?

Celem projektu jest przede wszystkim popularyzacja gier planszowych, zwłaszcza wśród nowych graczy, rodzin z dziećmi, młodzieży, ale także dorosłych. Lista proponowanych gier powstała po konsultacjach ze społecznością miłośników planszówek oraz przedsrawicielami bibliotek i zawiera m.in. tytuły przeznaczone dla najmłodszych graczy (np. Pędzące Żółwie, Dobble, 5 sekund junior, Osadnicy z Catanu: Junior), gry rodzinne i edukacyjne (np. Dixit, Timeline, Carcassonne, Wsiąść do pociągu (różne edycje), Domek, Takenoko), jak i bardziej zaawansowane tytuły (np. 7 cudów świata, Kacper Ryx i Król Żebraków, Terra Mystica, Pięć Klanów, Terraformacja Marsa). O wielu korzyściach płynących z grania w gry planszowe miłośników tego hobby nie trzeba przekonywać.

Okazuje się, że projekt sam w sobie nie jest wcale nowatorskim pomysłem – takie rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w innych miastach, m.in Warszawie, Kielcach, Gdyni czy nawet mniejszych miastach takich jak Lębork czy Andrychów. Podobny projekt został zgłoszony również w Budżecie Obywatelskim Warszawy.

Widać więc, że mieszkańcy są żywo zainteresowani szerokim dostępem do gier planszowych.

W większych miastach oczywiście istnieje sporo klubów planszówkowych, sklepów z grami i wypożyczalni. Jednak każdy miłośnik gier wie, jak drogie potrafi być to hobby 🙂 Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zakup każdej gry, w jaką chcielibyśmy zagrać (a szkoda!). Jeśli zaś chodzi o puby, ciężko oczekiwać, że do takiego miejsca przyjdzie np. rodzina z dziećmi. Czasami też po prostu przyjemniej zagrać w zaciszu własnego domu i wypożyczalnia właśnie to umożliwia.

Na rynku z tak dużym zapotrzebowaniem na gry planszowe nie brakuje zatem miejsca na bezpłatne wypożyczalnie, jak i komercyjne kluby i sklepy.

Biblioteka gier planszowych

Swój głos na projekt można oddać na stronie:

https://budzet.krakow.pl/projekty2018/135-biblioteka_gier_planszowych.html

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim jest łatwe i nie wymaga nawet wychodzenia z domu, ponieważ można oddać swój głos przez Internet. Wystarczy mieć ukończone 16 lat i mieszkać w Krakowie – nie trzeba być zameldowanym.

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły