timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kostiumowy dramat inspirowany powieściami Julii Queen zachwycił już niejednego widza. Nic dziwnego – Bridgertonowie to serial pełen romansów, intryg, plotek i rywalizacji między rodami. Przeczytaj naszą recenzję i też daj się porwać.

 

Bridgertonowie – o co właściwie chodzi?

Bridgertonowie to serial, który pozwala cofnąć się do przeszłości – akcja rozgrywa się w 1813 roku w Londynie, w czasach regencji. Fabuła przedstawia historię rywalizacji między dwoma królewskimi rodzinami – Bridgerton i Featherington, gdzie jeden ród chce za wszelką cenę być lepszy od drugiego. Dokładniej śledzimy losy Daphne Bridgerton, najstarszej córki ze wpływowej rodziny, szukającej dla siebie wybranka, którego chce poślubić wyłącznie z miłości. Jest jednak jeden haczyk – potencjalny kandydat musi także pochodzić z bogatej i rozpoznawalnej rodziny.

Tutaj zaczynają się schody, gdyż każdy wybranek, którego przyprowadza do domu, jest odrzucany przez brata dziewczyny. Wtedy do akcji wkracza popularny i buntowniczy książę Hastings. Młodzi utzymują, że nie podobają się sobie nawzajem, ale i tak potajemnie zawierają umowę, by zadowolić rodziców obojga.

Mimo tego, Bridgertonowie to nie tylko przyjemna historia miłosna. Wchodzimy także za kulisy życia wpływowych rodzin, które z zewnątrz zdają się być idealne. Jednak za osłoną uśmiechów, dobrych manier, czy powierzchownego szczęścia, kryją się smutek, samotność i tłumione pragnienia.

Bridgertonowie - serial Netfliksa w stylu Downton Abbey. Piękne zdjęcia!

 

Bardzo zaskoczyła mnie muzyka. Są to głównie współczesne hity popowe m.in. Taylor Swift, ale obrobione na tyle, żeby pasowały do czasu akcji. Kto by nie chciał usłyszeć Shake it off w wersji granej przez orkiestrę?

Bridgetonowie, a ponadczasowe przesłanie

Chociaż Bridgetonowie nie są w całości wierni historycznym realiom, klimat lat 1800 został oddany. Jeśli chodzi o niezgodności, Netflix postanowił wprowadzić na ważne stanowiska królewskie osoby innego koloru skóry niż białej. Osobiście mi to kompletnie nie przeszkadzało, a wręcz cieszę się, że ich reprezentacja w produkcjach filmowych jest coraz większa. Dodatkowo na szczęście reinterpretacja twórców idealnie wpasowuje się w trochę zmienioną narrację.

Serial skupia się głównie na relacjach klasowych i pokazuje jak szkodliwe jest ocenianie ludzi na podstawie tego co mają. Widzimy głównie negatywne konsekwencje głównie ówczesnych norm społecznych, ale moim zdaniem przesłanie jest ponadczasowe.

Bridgertonowie - serial Netfliksa w stylu Downton Abbey. Piękne zdjęcia!

Kilka słów na zakończenie

Bridgetonowie to bardzo dobrze wykonany serial, który idealnie wpasowuje się w rutynę wieczornego oglądania seriali czy filmów. Mimo tego, że za wiele informacji nie wnosi, scenografia i kostiumy po prostu cieszą oko. Zresztą można powiedzieć to samo o genialnej muzyce i dialogach. Jednym słowem: polecam.

 

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły