timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Broad Peak to polski dokument w reżyserii Leszka Dawida przedstawiający historię jednej z ważniejszych postaci polskiego alpinizmu – Macieja Berbeki. Swoją premierę miał zaplanowaną na 14 września tego roku na platformie streamingowej Netflix. Mimo że film niedawno wszedł na ekrany, to już otrzymał jedną nominację. Koniecznie sprawdźcie tę pozycję filmową!

Kim jest Maciej Berbeka?

Maciej Berbeka to ważna polska postać. Od wielu, wielu lat towarzyszyły mu górskie wędrówki. Był ich zapalonym miłośnikiem. Przeszedł niezliczoną ilość ciężkich szlaków i tras, zaczynając od tych polskich, a kończąc na tych za granicą. Jego największym dotychczasowym wyzwaniem było wspięcie się na szczyt Broad Peak, czyli dwunastą pod względem wysokości górę na świecie, znajdującą się w Azji. Oprócz wchodzenia na szczyty Berbeka zajmował się również malowaniem, ponieważ był malarzem, grafikiem, a także scenarzystą. Berbeka to człowiek naprawdę wielu talentów.

Broad Peak na Netfliksie

W rolę Macieja Berbeki wcielił się polski aktor – Ireneusz Czop. Film przedstawia całą przygodę, od narodzin tego pomysłu w głowie bohatera, aż po samo wejście. Niestety, całe wyzwanie niesie ze sobą szereg najróżniejszych problemów. Rodzina alpinisty, czyli jego żona Ewa wraz z dziećmi, nie są zadowoleni z jego zamiarów. Ostatecznie Berbeka postanawia zdobyć szczyt Broad Peak. Czy to była na pewno dobra decyzja?

Śmierć w górach

Po długim okresie przygotowań alpinista wreszcie próbuje wejść na sam szczyt Broad Peak. Oczywiście jest to bardzo wyczerpujące i ekstremalnie niebezpieczne wyzwanie. Maciej Berbeka zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji i ewentualnych konsekwencji tej wyprawy, mimo wszystko postanowił podjąć się tego zadania. 5 marca 2013 niestety zdarzyło się najgorsze. Najczarniejszy ze scenariuszy spełnił się. Berbeka wraz ze swoim towarzyszem Tomaszem Kowalskim zaginęli podczas wejścia na szczyt. Nie udało im się dotrzeć na czas do bazy. Ta wyprawa była ostatnią dla tej dwójki alpinistów.

Czterech polskich himalaistów zdobyło Broad Peak. Dwóch Polaków uznano za zaginionych. Nie wrócili do bazy - Podroze.se.pl

Czy warto obejrzeć?

Film Broad Peak to świetna pozycja dla wszystkich miłośników gór i zapierającej dech w piersiach natury. Do tego wszystkiego dobra gra aktorska i ciekawe przedstawienie opowieści jednej z kluczowych postaci alpinizmu polskiego – Macieja Berbeki. To wszystko składa się na naprawdę dobry film, który trzyma widzów w napięciu. Serdecznie zachęcamy Was na seans i sprawdzanie filmu Broad Peak na platformie Netflix. Nie pożałujecie!

[wp-review]

Obejrzyj w serwisie Netflix!

 

 

 

O redaktorze

Uwielbia muzykę - od rapu, przez pop, na muzyce klasycznej kończąc. Gra na fortepianie i śpiewa. W wolnych chwilach popija kawę, głaszcząc swojego kota.

Wszystkie artykuły