timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

 

„Były lokator” to hiszpańska produkcja wyreżyserowana przez Alexa i Davida Pastorów. Opowiada historię niegdyś bogatego mężczyzny, któremu powodziło się w życiu. Posiadany luksus spowodował, że Javier przyzwyczaił się do wygody, więc gdy mu to zabrano, za wszelką cenę postanowił ją odzyskać.

 

Fabuła „Byłego lokatora”

Na początku serialu poznajemy głównego bohatera – Javiera Muñoza , żyjącego „drogim życiem”. Jeździł dobrym, sportowym samochodem, mieszkał w bogatej dzielnicy w apartamencie z kochającą żoną i synem. Zajmował się marketingiem, tworząc wzorowe reklamy. Niegdyś jego kariera rozkwitała, pracował dla najsławniejszych marek, stanowił autorytet i był rozchwytywany przez agencje.
Jednak dobra passa się skończyła i od pewnego czasu Javier nie może znaleźć dobrze płatnej pracy, aby zapewnić rodzinie wcześniejsze warunki. Wraz z synem i żoną są zmuszeni do natychmiastowej zmiany trybu życia. Przenoszą się do El Carmel- dzielnicy Barcelony, Dani z prywatnej szkoły przenosi się do publicznej, a Marga podejmuje pracę w sklepie. Ogromne zmiany wywołały w Javierze poczucie niedowartościowania. Nie mogąc się z tym pogodzić zaczął podejmować działania w celu przywrócenia wszystkiego „do porządku”.

 

 

Postać Javiera Muñozy

Z początku sprawia wrażenie spokojnego, miłego wręcz przyjaźnie nastawionego mężczyzny. Po przeprowadzce relacje Javiera z rodziną znacznie pogarszają się. Zaczyna mu brakować dla nich czasu. Gdy odkrywa, że ma zapasowe klucze do poprzedniego mieszkania spędza w nim każdą wolną chwilę, pod nieobecność domowników. Staje się zgorzkniały, gdyż nie jest w stanie pogodzić się z faktem, że ktoś ma to na co on nie może sobie pozwolić. Po sukcesach które przez lata zapewniały mu dobrobyt, doczesne życie w jego oczach staje się ogromną porażką.

Sprawia wrażenie głęboko wierzyć, że to co robi jest najlepszą i najskuteczniejszą drogą do przywrócenia równowagi na świecie- popełnia serię przestępstw. Twórcy wykreowali bohatera który może chwilami kojarzyć się z postaciami z horrorów. Tak jak one Javier pozbawiony jest emocji i skrupułów, stając się przerażającym psychopatą.

 

 

Javier Gutiérrez idealnie odnajduje się w roli głównego bohatera dostarczając widzom wielu emocji. Kreuje postać bezwzględną i okrutną, co skutkuje świetnym efektem, a Film ogląda się z zaangażowaniem i ekscytacją. Chociażby dla tej roli warto obejrzeć „Byłego lokatora”. Postać Javiera nadaje filmowi sensu, czyniąc go ciekawszym.

Na szczególną pochwałę zasługuje gra aktorska, która w filmie stoi na wysokim poziomie. Mario Casas i Bruna Cusi, grający szczęśliwe małżeństwo- Tomása i Larę, bardzo wiarygodnie odwzorowali emocje pary która, pomimo wielu przeszkód bardzo się kocha.

Jednak monotonia towarzysząca widzowi przez większość czasu sprawia, że raczej nie sięgnęłabym drugi raz po ten film. Co prawda fabuła zawiera zwroty akcji, jednak łatwo można je przewidzieć, po wcześniejszych wydarzeniach. Nie daje to widzowi takiej satysfakcji, jaką mogłaby wywołać incydentalna zmiana.
Film utrzymywany jest w mrocznym klimacie, który potęguje ścieżka dźwiękowa. Nie da się również nie wspomnieć o muzyce, dzięki której w trakcie oglądania odczuwalne było nieustannie napięcie wywołujące wrażenie, że zaraz może zdarzyć się coś niezapowiedzianego.

 

Podsumowanie

Pomimo paru niedogodności, film ogląda się dobrze, nagrany został w przyjemnym mrocznym klimacie, który dodatkowo wzmacnia tło muzyczne. Twórcy w ciekawy sposób opowiedzieli historię pozornie zwykłego człowieka, dla którego pieniądze i luksus są ważniejsze od rodzinnych więzi. Jest to ciekawa propozycja, dla każdego fana thrillerów.

 

 

Obejrzyj w serwisie Netflix!

[thrive_leads id=’2755′]
About the Author

Wielka entuzjastka muzyki klasycznej i hip hopu. W wolnych chwilach gra na pianinie i ogląda seriale, zapominając o całym otaczającym ją świecie.

View Articles