timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Znane są nam łamigłówki typu: Przełożeniem jednej zapałki popraw równanie lub zabierając zapałkę, stwórz figurę z 2 trójkątami i inne takie. Znajdujemy je w gazetkach z krzyżówkami i łamigłówkami, na pudełkach zapałek, w niektórych „Teleturniejach” typu Call TV (dzwoniłem mnóstwo razy i ani razu się nie dodzwoniłem), a nawet w aplikacjach sklepów Google Play i AppStore. Ktoś wymyślił grę karcianą z użyciem tego rodzaju łamigłówek. Chodzi tu o Digit wydawnictwa Piatnik.

Digit - GameBy.pl

Zagrajmy w Digit

Z potasowanej talli kart wyjmujemy pierwszą kartę i z patyczków układamy wskazany wzór, następnie rozdajemy każdemu z graczy po 5 kart. Zadaniem uczestnika jest przełożenie jednej zapałki w taki sposób, by utworzyć nowy wzór i najlepiej jakby on był wzorem aktywnego gracza. Celem zwycięstwa gracza jest pozbycie się swoich kart w danej rundzie i zdobycie najmniejszej ilości punktów karnych w wersji podstawowej. Jest kilka wariantów tej gry, lecz autorzy nie zakazują tworzenia kolejnych jej wersji. Mamy digit plus, w którym za ułożenie własnego wzoru dostajemy dodatkowy ruch i za każdą ułożoną kartę mamy dodatkowy punkt. W digit otwartym gramy jak w poprzednie warianty, lecz karty uczestników są wyłożone na stół i każdy może zobaczyć jakich wzorów nie układać dla dobra własnego, by także nie pomóc przeciwnikowi. Istnieje także pasjans dla jednej osoby. Możliwości jest mnóstwo.

Digit - GameBy.pl

Nie wpadłbym na coś takiego

Będę dzisiaj graficznym leniem i nic na temat obrazków, które widzicie, nie będę pisał. Sami zresztą widzicie, jak wygląda gra. Zrobiłbym to pudełeczko bardziej kompaktowe i nieco mniejsze. Moim zdaniem jest ono nieco za duże.

Digit - GameBy.pl

Digit jest grą, która w sposób ciekawy wykorzystuje stare jak świat łamigłówki z zapałkami. Nie pomyślałbym, że można po rywalizować na układanie wzorów z 5 patyczków. Ok. Można zarzucić tej grze, że zwycięstwo w tej grze zależy głównie od szczęścia w rozdanych kartach, ale ta gra rusza te nieużywane szare komórki, ćwiczy wyobraźnię przestrzenną i chętnie pożyczę tę grę nauczycielom matematyki. Główkowanie w tej grze nie jest mózgożerne, ale przyjemne. Podoba mi się ten pomysł na zapałki i karty.

Ciekawym pomysłem byłoby, gdyby zwiększyć ilość patyczków do 10, rozdać każdemu po 5 i zagrać w zapałczane Speed Cups. Przemyślcie mój pomysł Piatnik : ).

Na koniec

Digit to nietypowy pomysł na gre z zapałkami, która rozwija myślenie w kategorioach „Wyobrażnia przestrzenna”. Prosta,oryginalna i nieco zbyt losowa gra karciana z użyciem patyczków. Mnie się podoba.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły