timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Stwórzmy hipotetyczną sytuację. Znajomy mówi, że znalazł świetny serial o złodziejach. Dużo akcji, świetna fabuła, zwroty akcji. No i super. Pytasz czy są pościgi, dużo strzelanin, dużo kreatywnych kryjówek i oczywiście poszukiwani na całym świecie przestępcy w rolach głównych. I w tym momencie dowiadujesz się, że Dom z Papieru to zupełnie odmienna opowieść o napadzie na hiszpańską mennicę. Choć dynamiczna, to jednak skupiona na pełnej kontroli i stuprocentowym trzymania się planu.

 Napad idealny – Dom z Papieru

Na początku poznajemy, moim zdaniem najbardziej charyzmatyczną bohaterkę, czyli Silene Oliveir’e znaną również jako Tokio ( wyjaśnienia w dalszej części tekstu). Jest poszukiwana w całej Hiszpanii za liczne przestępstwa. Nawet jej własna matka współpracuje z policją aby córka odpowiedziała za swoje czyny. Jednak w ostatnim momencie pojawia się tajemniczy mężczyzna  i wyciąga przestępczynię z zasadzki. Nie robi tego jednak w ramach dobrego gestu, ponieważ ma w tym swój interes. Otóż nikomu nie znany z nazwiska ,,Profesor” stara się utworzyć grupę ludzi, którzy nadadzą się do napadu na mennicę państwową. Całe ugrupowanie jest ściśle tajne, więc nawet sami członkowie nie mogą znać swoich prawdziwych nazwisk. Każdy wybrał sobie pseudonim, czyli nazwę dowolnego miasta. Zatem w szajce znajdują się: Rio, Tokio, Nairobi, Moskwa, Denver, bracia Oslo i Helsinki oraz Berlin. Twórca bandy szkoli ich pod każdym aspektem i przygotowuje na wszystkie możliwe sytuacje. Trening trwa około pół roku. Po tym czasie przestępcy decydują się dokonać skoku. Wchodzą do mennicy likwidując wszystkie zabezpieczenia. Wszystko idzie jak po maśle. Ale czy na pewno?Dom z Papieru - Gameby.pl

Nic nie może przecież wiecznie trwać…

Już na samym początku napadu zaczynają się problemy. W mennicy podczas skoku znajduje się ponad 50 zakładników, z których nie wszyscy chcą współpracować. Uwięzieni ludzie to pracownicy budynku, osoby wpływowe w kraju, ale też uczestnicy szkolnej wycieczki. W niedługim czasie policja otacza miejsce skoku. W niewielkim namiocie znajduje się prowizoryczne centrum dowodzenia. Tam poznajemy kolejną ważną postać, jaką jest Raquel Murillo. Sprowadzona, by koordynować działaniami i rozmawiać z porywaczami. Profesor ukryty w bezpiecznym miejscu, wydaje polecenia swojej ekipie. W wypadku kontaktu z policją wszyscy ( nawet uwięzieni cywile) zakładają czerwone kombinezony oraz maski wzorowane na wizerunku Salvadora Dali. Funkcjonariusze nie mogę nic zrobić, bojąc się o zbicie niewłaściwego człowieka. Według zasad Profesora, najważniejszą rzeczą jest opinia ludzi, dlatego choćby zranienie zakładnika jest niedopuszczalne. Toczy się walka o ogromną stawkę, czyli 2,4 miliarda euro.

Dom z Papieru - Gameby.pl

Nienawistna Ósemka

Każdy z głównych bohaterów ma inny charakter, sposób myślenia i motywy, więc warto wszystkich bliżej przedstawić.

Tokio – Kobieta w średnim wieku, która oprócz matki nie ma żadnej rodziny. Jest bardzo pewna siebie i potrafi postawić na swoim.  Już podczas przygotowań do skoku zyskała sympatię wszystkich członków grupy. W serialu  to ona prowadzi główną narrację i prowadzi widza przez kolejne wydarzenia. Moim zdaniem Dom z Papieru nie mógłby bez niej istnieć.

Rio – Młody specjalista od zabezpieczeń. Ze względu na wiek często okazuje się zbyt porywczy, ale bywa pozytywnie zdeterminowany. Często wyśmiewany za bycie najmłodszym. Wyraźnie widać coś pomiędzy nim a Tokio

Nairobi – Niewiele wiemy o jej przeszłości, można jednak stwierdzić, że to pozytywna wariatka. Podczas napadu zajmuje się drukowaniem pieniędzy. Najlepsza przyjaciółka Tokio.

Moskwa – Twardy, starszy mężczyzna z wielkim poczuciem humoru. Choć wielokrotnie trafiał do więzienia, zawsze dbał o swojego syna – Denvera.

Denver – Syn Moskwy. Cechujący się, jak na złodzieja, niezwykłą troską i współczuciem dla zakładników. W odróżnieniu do ojca często rzuca kiepskimi, niesmacznymi żartami.

Helsinki i Oslo – Co tu dużo mówić… Dwóch wielkich, umięśnionych brodaczy. Nie można dowiedzieć się wiele o ich charakterach. W mennicy robią za typowych osiłków do brudnej roboty. Choć dla wszystkich włamywaczy są bardzo życzliwi.

Berlin – Najbardziej tajemniczy jegomość z całej ekipy.  W aktach policyjnych znajduje się tylko jego rozmowa z psychologiem, gdzie doktor stwierdza u pacjenta wiele zaburzeń. Berlina cieszy cierpienie innych, nie odczuwa żadnej empatii i to on jest powodem strachu zakładników. Zwykle nie może się  powstrzymać od docinków i zgryźliwych uwag.

Dom z Papieru - Gameby.pl

Gra vabank

Dom z Papieru może nie obfituje w drastyczne, pełne napięcia sceny, ale mocno wciąga i akcji tam nie brakuje. Ze strony technicznej to bardzo dobrze wykonany serial z nieprzewidywalną fabułą i świetnym wykonaniem. Muzyka w produkcji nie jest jakaś wybitna, ale całkiem dobrze podkreśla nastrój i prowadzi przez wydarzenia. Aktorzy są bardzo charyzmatyczni i różni odbiorcy polubią różnych bohaterów. Szczerze mówiąc dla mnie serial jest dobry, ale trzeba lubić takie klimaty.

Dom z Papieru - Gameby.pl

[wp-review]

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły