timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Prawie każda polska produkcja, pojawiająca się na Netflixie, HBO: GO, czy gdziekolwiek indziej, wzbudza spore zamieszanie. Było tak w przypadku Wiedźmina, Ślepnąc od świateł czy serialu 1983. Co innego kiedy rodzime filmy pojawiają się w naszych kinach. Wtedy fala krytyki bywa zauważalna. To prawda, że specyfika produkcji Netflixowych jest po prostu inna, niż niektórych kinowych hitów. Tym razem jednak wokół nowego polskiego filmu Netflixa wybuchło więcej kontrowersji niż zwykle. Jednak skąd one się wzięły i czym zawiniła Erotica 2022?

 

Erotica 2022 – Pomysł dobry, wykonanie…

Idea zrobienia filmu, który w jakiś sposób promowałby feminizm, skłaniał do refleksji na temat społeczeństwa oraz dodatkowo zawierał w sobie wiele różnorodnych wątków wcale nie wydaje się taki zły. Można jednak stwierdzić, że koncept to nie wszystko, liczy się również finalne wykonanie filmu. Erotica 2022 miała z założenia przypominać Black Mirror lub nieco mniej znane Miłość, śmierć, roboty. Akcja odbywająca się w niedalekiej przyszłości, technologiczne nowinki i tego typu sprawy. Film dzieli się na kilka historii, zupełnie ze sobą nie powiązanych, co już może wprawić oglądającego w niemałe zakłopotanie.

Do tego dochodzi artystyczna wizja scenarzysty. Chociaż sam koncept wydaje się ciekawy, to wydaje się, że nie został do końca przemyślany. Historii jest za dużo, widz nie zdąży poznać bohaterów, a co dopiero zrozumieć jakie jest ich znaczenie w poszczególnych częściach. Same części filmu stanowią dla mnie główny problem. Nawet podczas prób interpretowania ich na różne sposoby, w wielu wciąż nie widzę głębszego sensu. Każda historia zbudowana jest w okół jakiegoś konceptu, mimo to większości z nich brakuje puenty. Czasami ciężko zrozumieć jest dlaczego jakaś scena została w filmie umieszczona. Erotice 2022 zgubił chaos, w którym ciężko jest się odnaleźć.

 

Erotica 2022 – Co można było zrobić lepiej?

Twórcy Erotica 2022 chcieli w jednym filmie pomieścić zbyt wiele. Nowe postacie, wątki, zdarzenia, uniwersa tylko utrudniają odbiór produkcji. Film stworzony w prostrzej konwencji, z bardziej dobitnym przesłaniem mógły odnieść większy sukces. Pomysły zaciągnięte chociażby z Black Mirror działają tylko wtedy, kiedy są wykorzystane naprawdę dobrze

Gra aktorska, czy chociażby montaż nie są wcale na najgorszym poziomie. Jednak widz nie jest w stanie ich docenić, przez fundamentalne błędy w scenariuszu i wykonaniu filmu. Krytycy przez swoje oceny i wypowiedzi dali już twórcom znać, że z produkcją coś ewidentnie jest nie tak. Miejmy tylko nadzieję, że twórcy wezmą sobie te uwagi do serca.

[wp-review]
O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły