timer
Przewidywany czas czytania to 6 minut.

Nie śpię, bo trzymam kredens. Mąż orał mną pole. Odebrał żelazko zamiast telefonu. To nie są najlepsze momenty z mojej młodości, to są nagłówki, którymi żyła cała Polska. Nie wiem, jak one powstają, nie wiem, czy są one budowane na trzeźwo, ale zapewne autorzy takich nagłówków zasługują na wypowiedzenie z odprawą warta setki tysięcy złotych, bo takiej reklamy nie powstydziłaby się żadna gazeta. W symulatora dziennikarstwa to ja się bawię od ponad dwóch lat, lecz dziś mogę pograć w tworzenie gazety. Zagrajmy w Extra Fakty wydawnictwa Trefl.

Extra Fakty - GameBy.pl

Skrót zasad Extra Fakty

Rywalizacja

Każdy z uczestników losuje sobie 5 elementów nagłówka, dostaję swój szablon gazety, dodatkowo 7 płytek nagłówka są gorącymi tematami, ale o tym później. Losowo wybrany pierwszy gracz rzuca kostką, wykonuje akcje jej przypisaną, a następnie decyduje czy wyłożyć na planszy jedna ze swoich płytek, czy dobrać ze stosu jeszcze 2 części nagłówka i zakończyć turę. Na tym polega gra. Każdy zakończony nagłówek daje 1 punkt + punkty za wyrazy specjalne (podkreślone). Zakończenie własnego numeru to dodatkowy 1 punkt. Uwaga! Kto skończy pierwszy numer, ten zatrzymuje grę.

Kostka posiada następujące AKCJE:

GORĄCY TEMAT – Uczestnik pobiera jedną z gorących płytek i albo umieszcza go na planszy, albo go zachowuje dla siebie. Pulę 7 gorących tematów trzeba potem uzupełnić.

NIEDŹWIEDZIA PRZYSŁUGA – Uczestnik odrzuca z gazety przeciwnika płytkę z nieukończonego nagłówka.

PRZECIEK – Uczestnik kradnie z gazety gracza płytkę i zamieszcza u siebie w gazecie bądź zachowuje na swojej dłoni. Dotyczy to nieukończonych nagłówków.

SPRZECZNE INFORMACJE – Uczestnik zamienia po jednej płytce na obydwu planszach. Ukończone nagłówki są pod ochroną.

GUMOWE UCHO – kolejny typ kradzieży, lecz tu uczestnik zabiera płytkę z ręki innego gracza, i decyduje o jego przechowaniu, bądź użyciu.

BYSTRE OKO – Uczestnik z banku pobiera dodatkową płytkę i albo ją przechowuje, albo ją używa.

Extra Fakty - GameBy.pl

Kooperacja

W tym wariancie gry walczymy wspólnie o to, by zapełnić wielki numer Extra Faktów nagłówkami. W ciągu naszej tury wybieramy z banku 3 płytki i wszystkie je musimy użyć, pamiętając o tym, by jedną odrzucić, a 2 pozostałe… jak sobie tam chcesz. Możesz je odrzucić, ale też użyć ich nie jest zabronione, a nawet wskazane.

Na naszej planszy są pola z wykrzyknikiem, umieszczając tam jedną z płytek, jesteśmy zmuszeni do rzutu kostka i wykonania danej akcji. Ukończenie nagłówka to punkt do naszego konta+ punkty za słowa podkreślone. Ukończenie gazety kończy grę, a temu, co ukończył daną gazetę, dodaje się 2 punkty premii. Oczywiście najbogatszy w punkty wygrywa.

Akcje są następujące:

GORĄCY TEMAT – Uczestnik pobiera z banku płytkę i natychmiastowo umieszcza na planszy.

PRZECIEK – Dodatkowa runda dla uczestnika

NIEDŹWIEDZIA PRZYSŁUGA – Uczestnik usuwa element nieukończonego nagłówka.

SPRZECZNE INFORMACJE – Uczestnik usuwa cały nagłówek.

GUMOWE UCHO – Uczestnik przesuwa w pionie element jednego z nieukończonych nagłówków.

BYSTRE OKO – dodatkowy jeden punkt za FREE

Extra Fakty - GameBy.pl

Uwaga!

Na nagłówek składają się kolejno: podmiot, orzeczenie i dopełnienie. By nieco utrudnić zadanie, to gazeta Extra Fakty nie przyjmuje tytułów niepoprawnych gramatycznie, gdzie przykładowo AKTOR ODSŁONIŁA SZTUCZNE PIERSI. Może to i poprawne politycznie to jest, ale do Extra Faktów się ona nie nadaje.

Ocena

Oceniając wygląd, to bardzo mi się podoba ten cały humor, który bije z okładki, no i po otwarciu można się nieźle uśmiechnąć. Z jakością to jednak jest kiepsko. Po prostu boję się w to grać, by tego nie zniszczyć. Dopłaciłbym za lepszą jakość tekturek. Czyli tak bym ocenił szatę graficzną: wygląd na +, jakość na -.

Wrażenia z rozgrywki: Tu się trochę rozgadam, bo jestem i na bardzo tak, no i trochę na nie. Na początku wam powiem, że temat i koncepcja gry spodobała mi się BARDZO, bo dajemy coś, co od lat jest na czasie. Tak siadłem do tej gry raz drugi trzeci i kolejne razy, bo mi się tak spodobało i uznałem, że ta gra jest fajna, lecz nie porywa ona jak inne gry imprezowe. Tak jak wspomniałem, bardzo mi się spodobał pojęcie i pomysł gry, który posiada prosty regulamin, który nie ma żadnych uchybień. Zabawa w tworzenie nagłówków faktycznie jest i można to nazwać lekkim symulatorem dziennikarstwa, gdzie wszystko się może zdarzyć, a jak są możliwości, to możesz nieco zepsuć grę przeciwnikom, więc kochana negatywna interakcja także się tu znajduje.

Wszystko pięknie dobrze: Mamy grę gdzie kładziemy nacisk na poprawność gramatyczną, negatywną interakcję i poniekąd na strategię, TYLKO… Pisze na pudełku: Gra imprezowa, a ja tu widzę faktycznie absurdalną grę, gdzie tworzymy mniej i bardziej śmieszne tytuły, a punkty dostajemy za pełne tytuły, słowa specjalne i tyle. Nosz kurcze, aż się prosi o to, by doceniać też poczucie humoru uczestników. Zabawa byłaby o wiele lepsza (nie mówię, że jest zła, ale…). Raz do gry w Super Fakty dodaliśmy mini wyzwanie, gdzie jakakolwiek reakcja rywali na ukończony nagłówek, dawała nam dodatkowy punkt za walory satyryczne. Mam dla niektórych zainteresowanych jeszcze jedną kiepską wiadomość. Losowości jest więcej niż propagandy w serwisach informacyjnych, chociaż, czy to jest wada? W końcu mówimy o nawet zabawnej grze imprezowej, więc losowość nie powinna być kłopotem.

Na koniec

Extra Fakty, to niezła gra imprezowa, która bawi swoją tematyką i relaksuje swoją prostą rozgrywką pełną negatywnej interakcji i absurdalnych tekstów pochodzących od was i waszych przeciwników. To jest całkiem przyjemna i poniekąd zabawna gra, która pokaże wam, że nie tak łatwo stworzyć pasek do TVP info, czy innego TVN24. Początkującym te Extra Fakty się podobają i amatorom głównie ją polecam. Czy zapaleni imprezowicze ją pokochają. Powiem wam, że brzuch mnie ze śmiechu nie boli, ale bawiłem się nieźle.

Życzymy Miłego Grania!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły