timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

W moich planach na 2018 jest udział w teleturnieju. Za dzieciaka marzyłem o tym, by zakręcić Kołem Fortuny, bądź zagrać u Krzysztofa Ibisza. Dziś są takie możliwości, bo i Koło Fortuny wróciło w całkiem przyzwoitym stylu no i Ibisz chcę, byśmy w 10 pytań wygrali 50.000zł w teleturnieju JOKER. Chętnie zmierzyłbym się ze ścianą wartą Milion zł, ale… Z kim bym tam zagrał 🙂 Szkoda, że dziś nie mogę zgłosić się do Idź na całość, czy Tak to leciało. Może zanim wyślę zgłoszenie, potrenuję. Narzędzia mam. Jednym z nich jest gra wydawnictwa MDR Wiem Wszystko.

Skrót zasad Wiem Wszystko

Po przygotowaniu gry, losowany jest pierwszy uczestnik, który kręci kołem i losuje sobie typ zadania i ilość pytań dla niego przeznaczoną. Lektor obraca klepsydrę, czyta mu pytania, sprawdza odpowiedzi i układa karty na odpowiednich stosach. Po każdej rundzie podliczane są punkty: Poprawna odpowiedź to jeden punkt, a niepoprawna odpowiedź to utrata punktu, więc tu można zarówno zyskać, jak i stracić. Ostatnią fazą gry, jak i ostatnim polem jest FINAŁ, czyli walka o punkty. Zaczyna grę ten, który w żetony jest najbiedniejszy. Zadania nie są mu losowane, bo finałowym zadaniem jest udzielić jak najwięcej odpowiedzi dobrych na pytania każdego typu. Punktacja się nie zmienia, dodatni bilans finału dodaje punkty, a ujemny odejmuje. Najbogatszy w punkty wygrywa.

W tym quizie będziecie musieli albo udzielić odpowiedzi na pytania typu PRAWDA/FAŁSZ, A/B/C, czy znane z 5 sekund WYMIEŃ. Są też zadania dla wszystkich, gdzie gramy o 1 żeton, czy pozwolone nam zostało zaryzykować żetony w celu ich podwojenia. Trzeba tylko zgadnąć, czy przeciwnik zaliczy tę rundę z saldem dodatnim.

Ocena

Z wyglądu, jak i jakości wykonania gry jestem szczerze zadowolony, bo MDR znowu pokazało, że szanuje gracza. Twarde, solidne materiały i grafiki przykuwające wzrok… w końcu to rysunki A. Mleczki, jednego z najpopularniejszych rysowników. Bardzo cieszy mnie bogata baza pytań, jak i wielkość pudełka, która jest wystarczająco duża. W tych kwestiach jestem zadowolony.

Czy Wiem Wszystko nada się do treningu przed castingami do 1z10, Jokera, czy milionerów? Tak, powiem wam więcej, gdyby tak poprosić producentów, znaleźć fajnego prowadzącego, to Wiem wszystko mógłby być niezłym teleturniejem. Dlaczego? Ma bardzo ciekawą mechanikę, która niby wygląda na quiz z bogatą bazą pytań, ale mechanicznie jest ona zabawną, emocjonującą szansą na pochwalenie się swoją wiedzą, bądź skompromitowania się niczym LAMA w Familiadzie. Tu mamy wszystko: od odgadywanki, po ryzykowne decyzje z obstawianiem wiedzy naszego kumpla, pytania bardzo proste i pytania bardzo trudne. Emocji dodaje fakt, że gramy na czas i mamy szansę na utratę punktów. Wystarczy, że nasz bilans będzie ujemny. Pomysł z certyfikatem świetny. To jest taka dodatkowa motywacja, by siąść do gry i cokolwiek wygrać.

Czy mam zastrzeżenia? Nie, ponieważ gra jest lekka i wiele od niej nie oczekiwałem, a to, co chciałem, to dostałem, więc skarżyć się nie zamierzam.

Na koniec

Wiem Wszystko, to jedna z 4 nowych gier ilustrowanych Mleczkiem, gdzie wszystko, co musimy zrobić to świetnie się bawić. Tym razem mamy na stole mini teleturniej pełny emocji, ryzyka, wiedzy i nerwów, gdzie łatwo punkty zyskać, jak i stracić. To jest gra dla każdego, bo tu nie trzeba być połączony miłosnymi kajdankami, czy jakkolwiek formalnie się znać. Tu chodzi o wiedzę z zakresu wiedzy ogólnej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjąć ten tytuł jako swoistą imprezówkę, czy łamacz lodów. Ten Quiz podbił moje serce i polecam dla miłośników Telegier.

Życzymy Miłego Grania!

Sprawdź cenę gry Wiem Wszystko na Ceneo.pl!

[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły