timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W dzisiejszym zestawieniu skupimy się na filmach z ostatnich lat, które w przyszłości mogą okazać się klasykami. Kilka spośród przedstawionych przez nas propozycji znajduje się na pograniczu – trudno zdecydować czy omawiane pozycje nie są klasykami już dziś! Rzućcie okiem na poniższe zestawienie i sami oceńcie czy wybrane przez nas filmy zasługują na zaszczytne miano potencjalnie kultowych produkcji!

Przełęcz ocalonych – Hacksaw Ridge

Dramat wojenny z 2016 roku wyreżyserowany przez Mela Gibsona opowiada niezwykłą historię młodego żołnierza, który ze względu na swoje poglądy religijne odmawia używania broni. Oparta na paradoksie fabuła niemal natychmiast chwyta widzów za serca, a doskonała gra aktorska Andrew Garfielda oddaje klimat trudnych czasów wojny z Japończykami.

Naiwna postawa głównego bohatera – sanitariusza Desmonda Dossa spotyka się z pogardą, ośmieszeniem i wrogością kolegów z kompanii, jednak w kluczowym momencie to dzięki niej chłopak odnajduje w sobie siłę i odwagę aby uratować z pola bitwy 75 ciężko rannych przyjaciół. Film angażuje widza całkowicie, gdyż wydarzenia w nim przedstawione miały miejsce naprawdę.

Z wywiadu z odtwórcą głównej roli dowiadujemy się, że wiele scen nie zostało przeniesionych na ekran, gdyż widzowie mogliby uznać działania Dossa za zbyt mało prawdopodobne. Heroiczna walka sanitariusza w rzeczywistości – choć trudno w to uwierzyć – była jeszcze bardziej dramatyczna, niż przedstawiono to w tym fantastycznym i poruszającym do głębi filmie.

Furia

Skoro jesteśmy przy dramacie wojennym, nie możemy nie wspomnieć o filmie Furia z 2014 roku z Bradem Pittem w roli głównej. Akcja rozgrywa się w Niemczech u schyłku drugiej wojny światowej. Wartości takie jak honor, braterstwo, lojalność i oddanie stają na szali ze strachem, okrucieństwem i nieprzewidywalnością wojny.

Historia opowiada o załodze czołgu o nazwie Furia. Gdy jeden z towarzyszy ginie na polu walki, na jego miejsce zostaje przydzielony nowy, niedoświadczony żołnierz. Początkowo trudna relacja nowicjusza i dowódcy z biegiem czasu i okoliczności zmienia się w najpiękniejszą męską przyjaźń. Film wzrusza, bawi, przeraża i uczy. Naszym zdaniem to klasyka, której żaden szanujący się kinoman nie powinien przeoczyć.

Nietykalni

Francuski komedio-dramat z 2011 roku to klasyka sama w sobie. Historia niemal całkowicie sparaliżowanego milionera i jego opiekuna z nizin społecznych to opowieść przeniesiona z prawdziwego życia wprost na ekran. Film w bardzo nietuzinkowy sposób przedstawia zderzenie dwóch światów.

Driss (Omar Sy) – czarnoskóry chłopak z ulicy zostaje opiekunem kaleki-milionera. Zupełnie odwrotnie, niż można by oczekiwać, nie stara się dopasować do standardów francuskich elit, dzięki swojemu stylowi bycia zaczyna natomiast zyskiwać zaufanie i przyjaźń niepełnosprawnego Philippe’a. Wzruszająca opowieść o trudnej przyjaźni zasługuje na tytuł klasyka ponad wszelką wątpliwość.

Zanim się pojawiłeś

Historia miłosna bez Happy Endu, tematyką zbliżona jest do „Nietykalnych”. Opowiada o Lou Clark – młodej dziewczynie z brytyjskiej prowincji, która podejmuje pracę jako opiekunka sparaliżowanego dziedzica wielkiej fortuny. Początkowo niełatwa relacja, powoli zmienia się w prawdziwe uczucie.

Aby nie było zbyt cukierkowo, okazuje się, że kaleki Will (Sam Claffin) zawarł z rodzicami pakt. Chłopak, który dotąd żył pełnią życia, nie może pogodzić sie z kalectwem i jeszcze przed poznaniem Lou podejmuje decyzję o poddaniu się eutanazji. Przejmujący film o miłości, walce, pokonywaniu granic ale też o osamotnieniu i poczuciu bezsilności z pewnością zapadnie Wam w pamięć.