timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Przegląd modnych foteli biurowych w 2023 roku

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem stanowiska pracy biurowej jest odpowiedniej wielkości biurko i wygodny fotel. Wiele osób, wykonujących obowiązki w pozycji siedzącej, narażonych jest na różnego rodzaju schorzenia, wynikające z przeciążenia kręgosłupa na skutek nieodpowiedniej postawy ciała. Uporczywy ból i dyskomfort negatywnie wpływają na produktywność oraz nie pozwalają w pełni skupić się na realizowaniu powierzonych zleceń. Dlatego warto zadbać o swoje zdrowie i zainwestować w solidne fotele biurowe, spełniające oczekiwania każdego pracownika. Jakie modele są modne w 2023 roku?

Dlaczego wygodne krzesło biurowe jest tak ważne?

Bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę, że długotrwałe utrzymywanie ciała w niewygodnej pozycji może w konsekwencji prowadzić do stałych krzywizn kręgosłupa. W mniej drastycznych przypadkach nieodpowiednia postawa będzie przyczyną złego samopoczucia, uciążliwego bólu stawów i mięśni. Ciało podczas wykonywania obowiązków przy biurku pozostaje w spoczynku przez ok. 7 godzin, zatem warto zadbać, aby krzesła biurowe były dobrej jakości i zapewniały komfort pracy.

Fotel biurowy a krzesło obrotowe

Zauważalną różnicą między tymi dwoma meblami, przeznaczonymi do pracy biurowej, jest przede wszystkim rozmiar i cena. Fotele wyróżniają się tym, że mają większe gabaryty i z reguły bywają wyposażone w zagłówek i spory zakres regulacji. Niemniej jednak ze względu na szereg dodatkowych funkcji i przewagę wymiarową, opisywane produkty mogą być nawet kilkakrotnie droższe od ich nieco mniejszych alternatyw. Należy zaznaczyć, że krzesła obrotowe świetnie sprawdzą się do stanowisk pracy z ograniczoną przestrzenią, ponieważ z reguły mają węższe siedzisko, krótsze oparcie i mniejszą ilość regulacji w porównaniu do masywnych foteli. Mimo tego, ta droższa opcja jest o wiele wygodniejsza dla osób pracujących kilka lub kilkanaście godzin dziennie przed komputerem.

Ergonomiczne fotele biurowe – hit 2023 roku

Ergonomię definiuje się jako naukę interdyscyplinarną, zajmującą się przystosowaniem warunków, środowiska, a także maszyn i narzędzi do psychofizycznych i anatomicznych możliwości ludzi. W dużym skrócie – ma na celu eliminować ewentualne źródła chorób zawodowych.
W 2023 roku dużą popularnością cieszą się takie produkty, jak ergonomiczny fotel biurowy Spacetronik HILDE lub Spacetronik Alva, które dzięki regulowanym podłokietnikom i zagłówkom są w stanie zapewnić pracownikom komfort i wygodę. O bezpieczeństwo i zdrowie zatrudnionego pozwoli zadbać również regulacja kąta nachylenia oparcia i stabilny układ jezdny. Sprawdź stronę internetową https://www.ergoexpert.pl/biuro/fotele-i-krzesla-biurowe i wybierz profesjonalne wyposażenie biura, wykonane z wysokiej jakości materiałów.

krzesło obrotowe

Co wziąć pod uwagę przy zakupie siedziska biurowego?

Przy zakupie krzeseł do pracy biurowej należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort wypełnienia obowiązków przez wiele godzin, spędzonych w pozycji siedzącej. Oprócz tego, że fotele biurowe służą do utrzymania prawidłowej postawy ciała, ich rolą jest również wpłynięcie na poziom skupienia, a tym samym – efektywność pracy. Faktem jest, że brak wygody znacznie obniża wydajność i utrudnia koncentrację. Nieprzemyślane meble niskiej jakości mogą być przyczyną nieodwracalnych problemów zdrowotnych, a bóle poszczególnych partii mięśniowych wymiernie oddziałują na stan psychofizyczny.

Materiał wykonania

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na wygodę użytkownika, jest bez wątpienia materiał wykonania. Najczęściej do wyboru jest ekologiczna lub naturalna skóra, plastik bądź tkanina. Nie ulega wątpliwości, że każde z wymienionych tworzyw ma zarówno wady, jak i zalety. Fotele obrotowe z tkaniny bywają trudne do utrzymania w czystości, jednak są o wiele lepiej wentylowane. Mebel skórzany lub plastikowy to produkt o powierzchni łatwej do czyszczenia, aczkolwiek mogą być nieco niekomfortowe podczas występowania wysokich temperatur w biurze, ponieważ utrudniają odprowadzanie ciepła.

Podłokietniki

Podłokietniki są znakomitym rozwiązaniem nie tylko dla graczy, lecz przede wszystkim dla pracowników biura. To dzięki nim osoby piszące na klawiaturze mogą choć na chwilę odciążyć dłonie i ramiona. Regulowane podłokietniki mogą pełnić funkcję stabilizacji w przypadku, gdy będą znajdować się 19-25 cm nad siedziskiem. Należy zaznaczyć, że niektóre z nich się obracają, co dodatkowo wpływa na wygodę osób spędzających wiele godzin przed biurkiem.

Wyprofilowane oparcie

Każdy fotel obrotowy powinien zapewnić pracownikowi taką pozycję siedzącą, aby nie obciążała odcinka lędźwiowego. Źle dobrane oparcie może prowadzić do spłycenia krzywizn kręgosłupa, co może doprowadzić do całkowitego zniesienia lordozy lędźwiowej. Krzesło biurowe utrzyma poprawną postawę i uwolni od balastu mięśnie w przypadku, gdy oparcie zostanie odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni.
Wysokość siedziska
Nie ulega wątpliwości, że krzesło lub fotel służący do pracy przed komputerem powinien mieć możliwość obniżania i podwyższania siedziska. Modele z regulacją wysokości pozwalają nie tylko na prawidłowe ułożenie kończyn na podłodze, lecz przede wszystkim na dostosowanie wysokości fotela względem biurka lub stołu. Jest to możliwe w sytuacji, gdy różnica między podłożem a siedziskiem będzie wynosiła 40-50 cm.

Podstawa fotela

Najwygodniejszym rozwiązaniem są z pewnością modele obrotowe o regulowanej wysokości i podłokietnikach. Jest to w zasadzie standard, który znajduje zastosowanie w niemal każdym biurze. Faktem jest, że jezdna podstawa zapewnia szybkie i wygodne położenie krzesła względem stanowiska pracy. Aby ten proces był całkowicie bezpieczny, należy wybrać produkty o pięcioramiennej podstawie, gwarantującej zminimalizowanie wystąpienia ewentualnych wypadków.

Podsumowanie

Przy zakupie fotela biurowego trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i atrakcyjną cenę, lecz przede wszystkim na jakość i wyżej wymienione parametry. Tylko solidne produkty będą w stanie zapewnić komfortowe warunki osobom, wykonującym obowiązki w pozycji siedzącej.

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły