timer
Przewidywany czas czytania to 3 minuty.

Nie sposób ukryć, że 11 bit studios jest jednym z najlepszych przykładów, że „Polacy nie gęsi i swe gry wydają”. Słyną z niesamowitych umiejętności nadania swoim grom klimatów idealnie podkreślających motywy przewodnie danych produkcji.

Większość z nas przez długie lata nie zapomni prawdopodobnie najlepszej gry tego studia: This War of Mine, leczy czy Frostpunk ma dość sił, aby przebić swego mrocznego poprzednika?

Historia cięższa niż tony śniegu

Na Ziemi w czasach wiktoriańskich rozpoczyna się epoka lodowcowa. W lecie 1886 miały miejsce burze śnieżne i drastyczne spadki temperatur, które doprowadziły do klęski głodu i śmierci milionów ludzi. Całe masy ludzi uciekają z Londynu na północ w poszukiwaniu schronienia. Autorzy poszukują odpowiedzi na pytanie, do czego zdolni są ludzie stojący u progu zagłady.

Mieszkańcy skutego lodem świata opracowują technologię parową, która ma pozwolić im przetrwać na obezwładniającym mrozie. Społeczeństwo w obecnej formie jest słabe i nieefektywne – coś musi się zmienić, żeby mogło ono przetrwać. Na pierwszym planie pojawia się moralność człowieka, którą trzeba będzie nam jednak porzucić, aby pokonać moc żywiołu.

Społeczeństwo musi przetrwać

Frostpunk to pierwsza gra tego studia z gatunku society survival, łączącego typową walkę o przeżycie z symulacją społeczeństwa. Jako zarządca ostatniego miasta na Ziemi musimy zadbać zarówno o mieszkańców, jak i całą miejską infrastrukturę. Zarządzanie miastem wyjętym żywcem z klasycznych steampunkowych gier nie okazuje się takie proste, gdy stajemy naprzeciw temperaturze -50 stopni Celsjusza.

Gracz rozpoczyna rozgrywkę wraz z małą grupką ocalałych, mając do dyspozycji niewielką ilość zasobów. Buduje kopalnie węgla, tartaki, huty i zapewnia żywność mieszkańcom. Warunki pogodowe i niezadowolenie mieszkańców mają wpływ na efektywność ich pracy.

W walce pomoże nam jednak całe drzewko praw, które możemy wprowadzić w życie, lecz każda zabawa prawem ma swoje konsekwencje. Wysyłanie dzieci do kopalni, budowanie domów publicznych, a może utworzenie wiary i kaplic. Co zapewni miastu bezpieczeństwo, a społeczeństwu jedność?

Choć zarządzanie miastem i społeczeństwem zajmuje graczowi większość czasu, w pewnym momencie konieczne stanie się odkrywanie świata zewnętrznego, co pozwoli poznać jego historię i zrozumieć obecną sytuację.

Czy istnieją inne miasta? Czy pozostałe grupy uciekinierów z Londynu znalazły schronienie? Czy ludzie będą chcieli wrócić do Londynu? A może w poszukiwaniu bezpieczeństwa zatracimy człowieczeństwo?

Nastały ciężkie czasy, zima nadeszła. To wy zdecydujecie jaką cenę przyjdzie zapłacić za przeżycie.

Życzymy Miłego Grania!
Pobierz ze sklepu Steam!

Pobierz ze sklepu Steam!

O redaktorze

Pasjonat wszelkiego pokroju gier i sportów. Miłośnik muzyki, sci-fi i fantastyki w wszystkich postaciach

Wszystkie artykuły