timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

This War of Mine

Kojarzycie This War of Mine? Zapewne tak, ale jeżeli nie to w skrócie jest to polska produkcja stawiająca wojnę w zupełnie innym świetle. Niewątpliwie stała się ona światowym hitem na PC, lecz niedawno została wydana na urządzenia mobilne, ale czy jest równie dobra? Dowiecie się w naszej recenzji!

This War of Mine - GameBy.pl

Odwrócona Kolejność

W większości gier związanych z wojną wcielamy się w jakiegoś żołnierza oraz walczymy na polu bitwy i nie tylko. Zasady proste, tylko forma się zmienia, raz druga wojna światowa, drugi raz jakieś bitwy w kosmosie. Oczywiście tego nie krytykuję, tylko chcę podkreślić , że 11 bits studio odwróciło całą sprawę i postanowiło przedstawić drugą stronę wojny. Mianowicie to, jak żyją i jak sobie radzą zwykli ludzie podczas takiej katastrofy.

This War of Mine wcielamy się w grupkę cywili, próbujących jak najdłużej przetrwać najtrudniejszy okres w ich życiu. Eksplorujemy różne lokacje, nawet tą gdzie się znajdujemy, czyli nasz dom. Zbieramy różne przedmioty, które mogą nam się przydać w niejednej sytuacji. Możemy walczyć również z innymi ludźmi, zabierając im to, co mają. Chociaż pokojowo też wszystko da się załatwić. Przedmioty, które zdobędziemy, są gotowe do użycia od razu, ale nie ma przeszkód, aby zbudować z nich coś lepszego, jak łóżko, destylator do pędzenia bimbru lub radio.

Gra opiera się głównie na naszych decyzjach, które później mają skutek w przyszłości. Chociażby to, że okradliśmy kogoś umierającego z leków, może skutkować późniejszą depresją naszego bohatera. Jest tu też duża losowość, ponieważ podczas każdej rozgrywki losujemy bohaterów spośród 12 dostępnych, a lokacje do plądrowania w każdym wypadku ukazują się w innej kolejności.

This War of Mine - GameBy.pl

Czuć ten klimat

Grafika This War of Mine jest niewiarygodnej jakości jak na kategorie urządzeń mobilnych. Utrzymana w ponurym klimacie wojny prezentuje się świetnie i podnosi zrozumienie przekazu, który twórcy tam ukazali. Dominująca jest tam wszechobecna ciemność, przeplatana niezbyt intensywnymi kolorami.

Szczerze powiedziawszy, oprawa muzyczna tej gry jest lepsza niż grafika. Wpasowuje się idealnie, aż chce się grać. Nie wiem, jak nazywa się taki gatunek muzyki, ale można go nazwać ponurym. Najlepiej posłuchajcie jej w poniższym trailerze.

 

Lepiej czy gorzej?

Porównując tę wersję do desktopowej poprzedniczki można powiedzie, że są niemal identyczne. Jak dla mnie nawet ta wersja jest lepsza, ponieważ ten typ lepiej jest przystosowany do urządzeń mobilnych, na PC i tak cały czas używaliśmy myszki. Łatwiej jest dla mnie dotykać, niż latać kursorem po całym ekranie.

This War of Mine - GameBy.pl

Podsumowując

Jest to świetna gra, z jeszcze lepszym przekazem, który nie jest tak nachalnie pokazywany, tylko dobrze ukryty w grze. Nie ma tu niczego, do czego mógłbym się przyczepić. Grafika, muzyka pomysł? Po prostu bajka. Jedyną wadą może być cena, która oscyluje w okolicach 60zł. Jak na polskie realia mobilne jest to bardzo dużo, ale wystarczy spojrzeć na popularność i oceny w sklepach, aby upewnić się, czy warto. Od siebie mogę dodać, ze This War of Mine jest w pełni warte swojej ceny.

Nasza Ocena:
 • 10/10
  Grafika - 10/10
 • 10/10
  Muzyka - 10/10
 • 10/10
  Pomysł - 10/10
 • 10/10
  Grywalność - 10/10
 • 8/10
  Cena - 8/10
9.6/10

wypisy

Kojarzycie This War of Mine? Zapewne tak, ale jeżeli nie to w skrócie jest to polska produkcja stawiająca wojnę w zupełnie innym świetle. Niewątpliwie stała się ona światowym hitem na PC, lecz niedawno została wydana na urządzenia mobilne, ale czy jest równie dobra? Dowiecie się w naszej recenzji!

Życzymy Miłego Grania!

 

google play

Pobierz ze sklepu Google Play!

appstore

Pobierz ze sklepu AppStore!

O redaktorze

Szymon jest redaktorem naczelnym tego serwisu. Zawodowo zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych, a także produkcją filmów. Prywatnie robi zdjęcia, wspina się i relaksuje łowiąc ryby.

Wszystkie artykuły