timer
Przewidywany czas czytania to 5 minut.

Wiecie co powinien zrobić polski kibic, kiedy jego drużyna narodowa wygra Mundial? Wyłączyć konsolę i wyjść z domu. Kiedyś byliśmy drugą, czy trzecią drużyną na świecie. Teraz nasza kadra pomimo swoich starań bywa elementem żartów. W końcu nowym hymnem narodowym naszej kadry narodowej jest „Nic się nie stało”. Możemy żartować, ale są też piłkarze, którzy są naszą Dumą Narodową. Robert Lewandowski przecież jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Mówię Wam o tym, gdyż zakupiłem sobie grę wydawnictwa Dante. Zagrajmy w GOAL 🙂

Goal - GameBy.pl

GOAL – Skrót zasad

Każdy z graczy otrzymuje 5 kart, a grę rozpoczyna losowo wybrany pierwszy gracz, który na początku dobiera kartę. Cel gry jest prosty: Zdobyć 5 goli. Zadaniem uczestnika jest strzelić gola, a strzeli go atakując kartą ataku, bądź super ataku czy rzutem karnym przykładowo. Gol się liczy wówczas, kiedy rywal nie ma na swoim ręku karty obrońcy, muru czy odpowiedniej karty bramkarza. Obrońca może dobrać 2 karty.

Goal - GameBy.pl

Można prościej strzelić gola, gdyż są karty „Gol”, które… też mogą być przez rywali nieuznane poprzez wideo weryfikację, czy uznanie tej bramki za spaloną. Wytłumaczę spalonego: Wyłożenie karty „Spalony” na kartę GOL. Zdradzę, że są 2 złote karty, których goli nie można wybronić. Nagrodą za strzelenie gola, jest karta GOL. Nagrodą za 2 karty GOL jest zabranie od wybranego rywala jednej karty, 4 gole zabierają rywalowi 2 karty, a 5 goli to wygrana całego karcianego meczu.

Goal - GameBy.pl

Mecz to nie tylko puste strzelanie i obrona, twórcy tej gry też to wiedzą i dodali do gry ciekawe karty akcji, które potrafią zmienić kierunek gry, zamienić się kartą, czy całą ręką. Zdradzić wam coś? Rozgrywka sama dla was naszykowała niespodzianki. Karty premii/kary, które działają automatycznie i czasami gracz straci gola w wyniku samobója, zamieni swoją jedną kartę na dwie, czy też pozwoli zabrać po jednej karcie od rywali.

Wygrywa uczestnik, który strzeli 5 bramek. Jest jednak możliwość eliminacji. Jeżeli gracz zostanie z pustą ręką nie ma możliwości dalszej gry i z tej rozgrywki odpada.

Chcecie wygodniejszą instrukcję? Proszę bardzo

Ocena GOAL

Gra wygląda dość dobrze i przykuwa wzrok. Szata graficzna została zrobiona tak dobrze, że dzieciaki zostały kupione. Bardzo mi się podoba bardzo zrozumiałą instrukcją, którą może nie przyswoicie za pierwszym razem, ale po dwóch trzech rozgrywkach będziecie grali bez konieczności zaglądania w instrukcję. Jest coś za co tej gry nie lubię. Przyciasne pudełko, które może łatwo ulec zniszczeniu.

Goal - GameBy.pl

Na początku się przyznam, ze pomysł mnie po prostu rozbawił. Zwykle mecz to gra na dwie drużyny, więc logicznie rzecz biorąc ta gra powinna być tylko i wyłącznie dla dwóch graczy. Tu można grać na dwóch i więcej, choć tu im więcej graczy, tym ciekawsza gra. Pierwsze, za co można ją polubić, to prostota i czas gry. Rozgrywka jest banalna i szybka, wszystko, co musisz zrobić w swojej turze to wyłożyć kartę i albo czekać na odzew, albo zarobić gola. Krótko mówiąc, na własną turę nie ma długiego oczekiwania.

Zaskakująco dobra gra

Kocham negatywną interakcję, a ten tytuł jest w tej kwestii naprawdę złośliwy. Cała rozgrywka opiera się na przeszkadzaniu. Robisz po prostu wszystko, by rywal bramki nie strzelił, lub miał w tej kwestii zadanie jak najbardziej utrudnione. Ok. Można grac na ataki i obronę, ale też dobrą taktyką jest wychudzenie ręki rywala, by on nie miał dużego pola do manewru. Następnie tego najbiedniejszego w karty można atakować, strzelać mu karne, których najprawdopodobniej on nie obroni. W tej złośliwości trzeba pamiętać, by spodziewać się niespodziewanego i oczywiście tego, że każdy kij ma dwa końce.

Goal - GameBy.pl

Mógłbym narzekać, ale jeszcze nie wiem na co. Dostałem prostą grę karcianą, która nie jest hitem i nie spodziewam się hype’u na ten tytuł. To jest udany tytuł na szybką i złośliwą grę familijną, która sprawdzi się w każdym gronie, choć zabawa rozpoczyna się od 3 graczy wzwyż. Koszt tej gry jest bardzo niski. Ja ją kupiłem za ok. 25 zł i nie żałuje tego zakupu, bo ten tytuł jest naprawdę udany. Mogliby tylko popracować nad pudełkiem lepszej jakości.

Na Koniec

Jeżeli szukacie prostej gry na każdą okazję. Szukacie gry, która jest szybka, prosta i potrafi wciągnąć swoim tematem, klimatem i złośliwą rozgrywką, to dajcie porwać się nietypowej piłkarskiej rozgrywce karcianej. Atakujcie, brońcie się, strzelajcie gole i nie dajcie się pokonać. Ja jestem zadowolony z tego tytułu, no i testującym też przypadła ona do gustu. Niech dowodem będzie duża ilość rozegranych meczów. Szczerz polecam GOAL!

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły